Data modyfikacji:

Jak wybrać najmniej awaryjne piekarniki do zabudowy? Czym się kierować przy zakupie?

Najmniej awaryjne piekarniki do zabudowy to obecnie temat bardzo na czasie, ponieważ w trendach wnętrzarskich, również tych kuchennych, panuje minimalizm. Dlatego też w dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na tym, co wpływa na żywotność piekarnika i jak wybrać najmniej awaryjne urządzenie. Podpowiemy, na co zwracać uwagę podczas zakupów, opowiemy o rodzajach piekarników dostępnych na rynku, a na koniec wybierzemy najlepszy piekarnik do zabudowy spośród co najmniej kilku różnych modeli.
Najmniej awaryjne piekarniki do zabudowy

Co wpływa na żywotność piekarnika?

Jaki model z rankingu piekarników do zabudowy wybrać? Które sprzęty są najmniej awaryjne? Na żywotność piekarnika wpływa przede wszystkim sposób jego użytkowania oraz czyszczenia i konserwacji. Najbardziej zaniedbane urządzenia szybko się psują, a pewne niedopatrzenia związane z korzystaniem z nich wykryte podczas kontroli mogą być podstawą do utraty gwarancji lub odmowy wykonania naprawy gwarancyjnej. Kluczowe jest także podłączenie urządzenia przez osobę z uprawnieniami elektryka oraz sporządzenie z tej czynności stosownego raportu.

Czego unikać podczas wyboru piekarnika? O czym pamiętać?

Podczas wybierania piekarnika, który ma być możliwie jak najmniej awaryjny, dobrze będzie zapomnieć o zakupie najtańszych urządzeń słabo znanych marek, dostępnych w sklepach. Jakość sprzętu często jest warunkowana wykorzystanymi do jego wyprodukowania podzespołami, dlatego warto rozważyć wybór urządzenia przynajmniej ze średniej półki cenowej. Z pewnością przełoży się to na jego jakość.
Wbrew pozorom podczas poszukiwania piekarnika warto pomyśleć o wyborze bardziej znanych i rozpoznawalnych na rynku marek. Te muszą dbać o dobry wizerunek oraz troszczyć się o klientów, ponieważ w innym przypadku z pewnością odbiłoby się to na ich renomie.
Warto sprawdzać opinie o firmach oraz ich usługach serwisowych. Podstawą jest oczywiście też długość gwarancji. Jeżeli ta jest dobrowolnie wydłużona przez producenta, świadczy to o niezawodności urządzenia, która została potwierdzona testami – w końcu marce nie powinno nie opłacać się proponowanie konsumentom dłuższego okresu gwarancyjnego.

Na co zwracać uwagę przy zakupie piekarnika?

Jeszcze kilka lat temu do wyboru mieliśmy piekarniki gazowe i elektryczne. Obecnie jednak te drugie praktycznie całkowicie wyparły z rynku urządzenia gazowe. Wynika to z ich wyższego poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania. Zazwyczaj mają też znacznie więcej funkcji. Nowością na rynku są jednak piekarniki elektryczno-parowe.
Warto wiedzieć, że do wyboru mamy dwa rodzaje sterowania urządzeniem – pokrętłami oraz elektroniczne. Pierwsze z nich mają znacznie tańsze i prostsze piekarniki, które mają wbudowane dwa pokrętła (do ustawiania temperatury i trybu). Zazwyczaj zadbano w nich też o wyświetlacz informujący o czasie pieczenia i godzinie.
Drugie (elektroniczne) umożliwiają programowanie dotykowe. Przeważnie mają też więcej funkcji. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że wyświetlacz dotykowy w piekarniku zawsze może się zepsuć. Nie jest to jednak szczególnie popularny problem.

Czyszczenie i konserwacja piekarnika

Wybierając piekarnik, warto zwrócić uwagę na funkcje, które mogą ułatwić jego czyszczenie. Wśród nich może się znaleźć:
  • czyszczenie parowe – polegające na wlaniu określonej ilości wody w wyznaczone miejsce w urządzeniu, ustawieniu odpowiedniego trybu oraz przetarciu go ściereczką po zakończeniu czyszczenia (zobacz nasz ranking piekarników parowych);
  • kataliza – działa wówczas, gdy posiadamy specjalne wkłady do piekarnika lub gdy ten powleczony jest emalią katalityczną. Niestety czyszczenie jest możliwe tylko w zakresie powierzchni wkładu – brud jest wypalany i samodzielnie usuwany przez piekarnik, a użytkownik musi doczyścić dolną powierzchnię;
  • pyroliza – to wypalanie komory piekarnika w 500 stopniach Celsjusza, co pozwala całkowicie usunąć każdy rodzaj zabrudzeń. Na spodzie pozostaje tylko popiół, którego łatwo się pozbyć.
  • Najbardziej pożądaną opcją przez większość użytkowników jest oczywiście pyroliza, która jest najwygodniejszym sposobem na czyszczenie piekarnika. Przed wyborem konkretnego modelu urządzenia warto sprawdzić, jakie są warunki korzystania z tej funkcji – często takich piekarników nie wolno umieszczać koło lodówek, a do czyszczenia należy wyjąć z nich kratki oraz podstawy.

    Jaki jest najlepszy piekarnik do zabudowy? Jakie powinien mieć funkcje?

    Czy trzeba kupować specjalny piekarnik do zabudowy? Zasadniczo nie, ponieważ obecnie praktycznie wszystkie modele dostępne na rynku oddają ciepło przodem. Z tego wynika, że możemy swobodnie obudowywać je ze wszystkich stron, oprócz tej, która musi być odsłonięta, byśmy mogli nastawiać urządzenie.
    Standardem w każdym piekarniku jest obecność grzałki górnej i dolnej oraz wiatraka służącego do termoobiegu. Najlepiej, jeżeli urządzenie ma tryby tematyczne takie jak „pizza”, a jednocześnie umożliwia ręczne ustalenie czasu i temperatury grzania. Dla zabieganych przydatna jest też funkcja szybkiego nagrzewania.

    Najmniej awaryjne piekarniki do zabudowy – nasze propozycje

    Amica Fine EB7541HB

    To tani i bardzo polecany przez użytkowników model, który skradł serca internautów. Ma dotykowe sterowanie i minimalistyczny design. Wnętrze piekarnika pokryte zostało wysokiej jakości emalią. Urządzenie posiada podstawowe tryby i może nagrzać się w ciągu 4 minut! Producent pomyślał też o bezpiecznym wysuwaniu blach, które hamują się przy końcu prowadnic, by uniemożliwić ich wypadnięcie, gdy są nagrzane. Równomierne pieczenie to coś, co docenią miłośnicy ciast i pizzy.

    Electrolux LOC6H71Z

    To nowość na rynku o klasie energetycznej A+, z której zadowoleni będą wszyscy preferujący wybór urządzeń spośród nowinek technologicznych. Piekarnik ma funkcję szybkiego nagrzewania oraz program zapobiegający wysuszaniu jedzenia. Można korzystać z niego we współpracy z termosondą oraz stosować parę. Czyści się również w sposób parowy. Duża pojemność, bezgłośne zamykanie i bardzo szeroki zakres temperatur, aż do 300 stopni Celsjusza, zadowoli każdego.

    Whirlpool W6 OS4 4S1 H BL

    W środku pokryty został emalią, a z zewnątrz zachwyca nowoczesnym designem. To produkt o klasie energetycznej określonej jako A+. Ma funkcję pary oraz system wewnętrznych czujników, czuwających nad sposobem przyrządzania potraw. W zakresie czyszczenia do dyspozycji mamy system hydrolityczny, polegający na wlewaniu wody do urządzenia. Równocześnie można piec do 4 dań.

    TCL BI-6A22E3

    TCL BI-6A22E3 to stosunkowo tani piekarnik, który jednak jest doceniany za swoją żywotność. Jego klasa energetyczna to A. Posiada sterowanie mechaniczne, które znacznie rzadziej ulega awariom, a wewnątrz został pokryty emalią. Jest dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i szarym. Działa dość cicho, ma podstawowe funkcje i prostą konstrukcję.

    Samsung Dual Cook Flex NV7B4345VAK U2

    To piekarnik parowy, który skradnie serca wszystkich. Ma klasę energetyczną A+ oraz pojemność na poziomie 72 litrów. Ma funkcję grilla i termoobiegu, ale większość konsumentów urzeka możliwość sterowania nim smartfonem. Umożliwia maksymalną kontrolę nad przygotowywanymi w nim potrawami i daje możliwość pieczenia dwóch potraw jednocześnie, dzięki dwóm komorom – dolnej i górnej. Proste i szybkie czyszczenie zapewniają wkłady katalityczne oraz czyszczenie parowe. Zachwyca też ilością funkcji dodatkowych. To prawdopodobnie najlepszy piekarnik do zabudowy!
    To oczywiście tylko kilka propozycji. Jeśli chcesz kupić najmniej awaryjne piekarniki do zabudowy, kieruj się renomą producenta oraz pozytywnymi opiniami użytkowników.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!