Decydując się na remont lub tworzenie kuchni od podstaw, często staje się przed wyborem piekarnika. Oprócz idealnego modelu należy wybrać także jego lokalizację. Zarówno kuchnia wolnostojąca, jak i piekarnik przystosowany do zabudowy mają swoje wady oraz zalety. Miejsce, w którym będzie znajdował się piekarnik, należy dokładnie zaplanować i przemyśleć, ponieważ zmiana lokalizacji może być w przyszłości utrudniona.
Zastanawiasz się, jaki piekarnik do zabudowy wybrać, aby nie tylko był funkcjonalny, ale również komponował się z wystrojem kuchni? Zobacz nasz ranking najlepszych piekarników do zabudowy.
Zanim doradzimy, jaki piekarnik do zabudowy wybrać, zastanówmy się, jakie są zalety takiego rozwiązania. Piekarnik do zabudowy bez większego problemu ukryjesz w szafkach i tym samym dopasujesz je idealnie do całego wnętrza. Dodatkowo stosunek jakości do ceny w przypadku wielu modeli jest świetnie zachowany, dlatego każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.
W naszym poradniku podpowiadamy krok po kroku, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu. W artykule skupiliśmy się wyłącznie na piekarnikach elektrycznych. Urządzenia gazowe nie cieszą się już zbyt dużą popularnością, a ilość funkcji jaka się w nich znajduje jest mocno ograniczona w stosunku do elektrycznych piekarników.
Myślisz nad zakupem nowego piekarnika do zabudowy, ale nie wiesz na jaki model postawić? Przed zakupem warto zastanowić się, jak często będziesz przygotowywał w nim potrawy. Jeśli planujesz odgrzewać lub rozmrażać dania to polecamy wybrać piekarnik z funkcją mikrofali. Ta funkcja jest nieocenioną pomocą w każdej kuchni.
Dużą popularnością cieszą się piekarniki typu Dual Cook. Ta technologia pozwala na pieczenie dwóch różnych potraw na osobnych poziomach. W ten sposób przygotujesz obiad dla całej rodziny jeszcze szybciej.
W piekarnikach do zabudowy warto zwrócić też uwagę na sposób, w jakim będzie można go czyścić. Do wyboru są standardowe modele ze specjalną emalią, funkcją pyrolizy, a także czyszczenia za pomocą pary. Czyszczenie z udziałem wysokiej temperatury, jak i pary uchodzi za najskuteczniejsze.
Zobacz ranking popularnych piekarników do zabudowy najlepszych producentów.
Dobór odpowiednich wymiarów piekarnika do zabudowy jest niezwykle istotny. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie takie urządzenie będzie zamontowane. Najczęściej montuje się piekarniki w szafce o wymiarach 60 cm × 60 cm × 60 cm. Modele standardowe mają tym samym wysokość i szerokość oscylującą w granicach 59,5 cm.
Dla osób, które mają ograniczoną ilość miejsca przygotowano specjalne wersje kompaktowe, których wysokość nie przekracza 46 cm. Piekarnik w wersji slim dobrze pasuje do montażu w tzw. słupku, gdzie oprócz niego zamontowane są także inne sprzęty. Zazwyczaj taki słupek znajduje się tuż obok lodówki. W ten sposób z jednego miejsca mamy dostęp do najpotrzebniejszych urządzeń. Pamiętaj! Przed zakupem piekarnika warto dokładnie zmierzyć szafkę, w której będzie on umieszczony.
Na rynku znajdziemy zabudowy w różnych rozmiarach, również tych nietypowych. Aby mieć pewność, że dany model jest odpowiedni, zwróć uwagę na rysunek techniczny, który dołącza producent. To pozwoli na idealne dopasowanie, a ty będzie wiedzieć, jaki piekarnik do zabudowy kupić.
W wyborze odpowiedniego piekarnika do zabudowy kluczową rolę odgrywają podstawowe parametry. Na nie warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, ponieważ wpłyną na komfort użytkowania, a także na rachunki za prąd.
Jest niezwykle istotna, dlatego warto już na początku określić swoje potrzeby. Najmniejsze modele mają pojemność wynoszącą 34 litry, natomiast w tych największych można liczyć na przestrzeń, która sięga nawet 77 litrów. W tak dużych modelach można bez problemu przygotowywać więcej niż jedną potrawę. To doskonała opcja dla dużych rodzin. Dla dwóch, trzech osób pojemność około 50-60 litrów powinna być w zupełności wystarczająca.
W piekarnikach do zabudowy znajdziemy urządzenia z klasą energetyczną A oraz A+. Jaki piekarnik do zabudowy będzie lepszy? Wersja z plusem w teorii powinna być nieco bardziej oszczędna. W rzeczywistości trudno to dostrzec i rachunki za prąd w jednym i drugim przypadku będą bardzo podobne. Zarówno jedna, jak i druga wersja będzie dla ciebie odpowiednia.
Dotychczas wszystkimi funkcjami piekarnika można było sterować za pomocą pokręteł. W tańszych modelach taki system jest wciąż stosowany i przede wszystkim trzeba go docenić za małą awaryjność.
W nieco droższych urządzeniach znajdziemy system sterowania tekstowy, który zamiast pokrętła ma specjalne przyciski. Ma on zapewnić komfort przełączania się pomiędzy programami. Dla użytkowników, którzy cenią sobie minimalizm, będzie to bardzo dobre rozwiązanie.
W piekarnikach do zabudowy z najwyższej półki znajdziemy kolorowy wyświetlacz, który pozwala z łatwością odnaleźć się w programach pieczenia, a także ustawieniach temperatury. Takie rozwiązanie wygląda przede wszystkim bardzo nowocześnie, choć użytkownicy doceniają je również za prostą i intuicyjną obsługę.
Utrzymanie piekarnika w odpowiedniej czystości dla wielu osób ma kluczowe znaczenie. W sklepach znajdziemy piekarniki z czterema różnymi opcjami czyszczenia:
W praktycznie każdym piekarniku znajdziemy regulację temperatury w zakresie od 50 do 250 stopni. W niektórych modelach maksymalna temperatura może być nieco wyższa. Dla osób, które przygotowują rozmaite potrawy, przydatne będą z pewnością programy tematyczne do mięs czy pizzy.
Niezwykle istotne jest również ustawianie grzania. W budżetowych modelach możemy zdecydować, czy piekarnik ma działać na grzałce górnej, dolnej czy obu w tym samym momencie. Im droższy piekarnik, tym więcej możliwości nastaw grzania. W dobrym rozłożeniu temperatury pomaga wiatrak, który umieszczony jest z tyłu piekarnika.
Dla ambitnych kucharzy przydatną funkcję będzie termosonda. Specjalny szpikulec można wbić w potrawę i sprawdzić, czy jest ona upieczona w odpowiedni sposób. Takie udogodnienia zwykle znajdziemy w najdroższych modelach. Jeśli chcesz przygotowywać zdrowe jedzenie, to zwróć uwagę, czy piekarnik ma opcję pieczenia parowego. To stosunkowo nowe rozwiązanie, które zyskuje na popularności.
Kupując piekarnik do zabudowy, sprawdź, jaki system prowadnic został zastosowany. Warto postawić na wersję z prowadnicami teleskopowymi. W ten sposób będzie można wysunąć blachę bez obawy, że rozgrzana wypadnie wprost na nasze ręce. Pamiętaj, aby sprawdzić również, czy prowadnice są umieszczone na wszystkich poziomach piekarnika. Na koniec sprawdź, jakie akcesoria do zestawu dodaje producent. Najczęściej są to standardowe blachy, choć może zdarzyć się, że w komplecie znajdziesz kamień do pizzy, szklaną tackę lub brytfannę.
Dobry piekarnik do zabudowy to taki, który będzie posiadał duży zakres ustawienia możliwej temperatury oraz różne tryby pieczenia. Dzięki temu możliwe będzie przygotowanie potraw o różnej recepturze i wymagających odmiennych warunków poziomu ciepła. Wśród propozycji spotkać można sprzęty oferujące działanie w zakresie 30-300 stopni Celsjusza oraz grzanie typu góra-dół, termoobieg, grill czy rozmrażanie.
Wśród dostępnych urządzeń są również opcje o wiele bardziej zaawansowane, które zapewniają pieczenie lub gotowanie parowe, sous-vide przeznaczone do obróbki próżniowej potraw, pieczenie odmienne na różnych poziomach, pasteryzowanie, suszenie, termosondę czy kamień do pizzy. Jednak obecność tego typu trybów to jednocześnie wyższa cena urządzenia. Wówczas warto zadać sobie pytanie, jak często piekarnik wykorzystywany jest na co dzień. Jeśli używa się go sporadycznie, lepiej postawić opcję wyposażoną w podstawowe funkcje.
Kuchnia wolnostojąca jest bardziej mobilna i możliwa do przeniesienia w porównaniu z zabudowanym piekarnikiem. Montaż kuchni wolnostojącej jest prostszy i szybszy. Zdecydowaną wadą takiego modelu kuchni jest wygląd, który trudno dopasować do reszty pomieszczenia i mebli. Kolejnym problemem, który można napotkać, remontując kuchnię, jest brak instalacji gazowych, które są niezbędne w wielu egzemplarzach kuchni wolnostojącej. Takie trudności dotykają szczególnie podczas remontu kuchni w nowych blokach, gdzie coraz rzadziej spotkać można instalację gazową.
Obecnie najczęściej wybieraną opcją jest piekarnik do zabudowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwych jest wiele aranżacji. Góra i boki piekarnika mogą być całkowicie zakryte meblami, widoczny będzie tylko front piekarnika, który można umiejscowić w każdym miejscu w kuchni. Piekarnik oraz płyta grzewcza w takiej sytuacji stają się odrębnymi sprzętami, dlatego nie wymagają umiejscowienia w tym samym miejscu w kuchni. Dużym plusem tego typu piekarnika jest mniejsza powierzchnia do sprzątania. Dzięki temu, że góra i boki piekarnika są zabudowane, do sprzątania pozostaje jego front i wnętrze.
Piekarnik parowy to sprzęt, który pomaga przygotować jedzenie w zdrowszej wersji. Para w piekarniku sprawia, że ciepło będzie rozchodziło się równomiernie po całym przygotowywanym posiłku. Piekarniki parowe mają także funkcję rozmrażania, co znacznie ułatwia przyrządzanie potraw. Dzięki temu innowacyjnemu zastosowaniu pary, piekarnik szybko się nagrzewa, sprawiając, że przygotowanie posiłków staje się łatwe i szybkie. Takie urządzenie sprawdzi się w kuchniach osób, które cenią sobie jakość przygotowywanych posiłków, a także u tych, które nie lubią spędzać w kuchni długich godzin.
Chociaż piekarnik to jedno z podstawowych sprzętów w kuchni i przez niektórych używany jest niemal codziennie, to prawdą jest, że zajmuje sporo miejsca, które w małej kuchni jest na wagę złota. Mini piekarnik do zabudowy sprawdzi się w kuchniach o małym metrażu. Tego typu urządzenie pozwala przyrządzić potrawy pieczone lub grillowane. Niektóre modele wyposażone są w płyty grzewcze, które z łatwością zastąpią tradycyjne kuchenki. Dzięki tym wbudowanym funkcjom mały piekarnik nie odbiega funkcjonalnością od standardowych, dużych piekarników i z powodzeniem może służyć jako pełnowymiarowy sprzęt.
Piekarnik przeznaczony do zabudowy z powodzeniem można zamontować samemu, bez specjalistycznej ekipy. Jeśli sieć energetyczna jest już odpowiednio przystosowana, należy wpiąć wtyczkę urządzenia do gniazdka. Następnie należy wsunąć piekarnik w miejsce na niego przeznaczone w zabudowie kuchennej. Po włożeniu piekarnika konieczne jest przykręcenie go do mebli kuchennych. Otwory do montażu zazwyczaj znajdują się po bokach drzwi piekarnika. Aby odpowiednio przytwierdzić piekarnik do mebli, należy użyć wkrętów i przy użyciu wiertarki ustawionej na wolne obroty stopniowo dokręcać każdy wkręt.
Jeżeli szukasz inspiracji, sprawdź chętnie wybierane piekarniki do zabudowy. Do naszego rankingu wybraliśmy 6 popularnych modeli.
Samsung Dual Cook to przykład piekarnika do zabudowy, który oferuje bardzo rozbudowane funkcje w przystępnej cenie. Ten model przede wszystkim przyciąga wzrok technologią Dual Cook. W dwóch oddzielnych komorach możesz przygotowywać potrawy i dopasować do nich temperaturę oraz czas.
W pamięci piekarnika firmy Samsung zapisano 25 przepisów, które na pewno zainteresują miłośników gotowania. Ten model łatwo utrzymać w czystości, dzięki opcji czyszczenia parą. Piekarnik oferuje również automatyczne samoczyszczenie piekarnika. Urządzenie idealnie pasuje do nowoczesnej kuchni.
Dane techniczne:
Kolejny w rankingu parowy piekarnik do zabudowy spełni oczekiwania bardzo wymagających użytkowników. Technologia SteamBoost nadaje potrawom wyjątkowego smaku. Jak to możliwe? Pieczenia, jak i duszenie odbywa się przy wykorzystaniu pary.
Użytkownik ma do wykorzystania jeden z trzech dostępnych trybów. Do dyspozycji jest również termosonda, dzięki której precyzyjnie skontrolujesz aktualną temperaturę. Tego typu piekarnik do zabudowy znakomicie sprawdza się do pieczenia mięs, wypiekania ciast, a także zdrowego gotowania na parze.
Piekarnik ma również drzwi z zimnym frontem, prowadnice teleskopowe, a także większy niż standardowe piekarniki rozmiar. Przy wykorzystaniu pary można również bardzo łatwo wyczyścić jego wnętrze. Zaawansowany model z dotykowym panelem pozwoli zaszaleć w kuchni i przygotować znane dania w nowy, innowacyjny sposób.
Dane techniczne:
Nie chcesz wydawać majątku na piekarnik, ponieważ gotujesz tylko od czasu do czasu? W takim razie warto zwrócić uwagę na model polskiego producenta. W piekarniku Amica zastosowano funkcję szybkiego nagrzewania. Urządzenie osiąga temperaturę 150 stopni w około 4 minuty.
Do pieczenia przygotowano 8 zróżnicowanych programów. Jedną z ciekawszych jest funkcja opiekacza. Potrawy smakują tak dobrze jak te z prawdziwego grilla. Chłodny front drzwi gwarantuje pełne bezpieczeństwo dla ciebie i domowników.
W utrzymaniu czystości pomaga łatwoczyszcząca emalia Easy Clean. Usunięcie zabrudzeń w tym modelu nie powinno stanowić większego problemu. Piekarnik do zabudowy za mniej niż 1000 złotych został wykonany bardzo solidnie, o czym świadczą dobre opinie użytkowników na Ceneo.pl.
Dane techniczne:
Elegancja i minimalizm – tak można określić piekarnik do zabudowy Bosch. Bardzo dobra klasa efektywności energetycznej sprawia, że nie zaskoczą cię rachunki za prąd.
Funkcja termoobiegu działa na czterech poziomach, dlatego wszystkie potrawy będą równomiernie dopieczone. Lubisz domową pizzę? Dedykowana funkcja służy do idealnego dopiekania ciasta, które jest soczyste i chrupiące. Warto wspomnieć, że urządzenie automatycznie dobiera niezbędne parametry. Grill z termoobiegiem to idealny sposób na pieczenie rozmaitych mięs.
Pisząc o tym piekarniku, należy wspomnieć o jego bardzo dobrym wykończeniu. Wysokiej jakości szkło ColorGlass jest odporne na uderzenia oraz idealnie dopasowuje się do wystroju kuchni. Piekarnika do zabudowy Bosch nie mogło zabraknąć w naszym rankingu.
Dane techniczne:
Jeśli zastanawiasz się, jaki pojemny piekarnik do zabudowy wybrać, to produkt Beko będzie znakomitą propozycją. Pojemność modelu BIE23401B wynosi aż 71 l, dlatego z przygotowaniem większej ilości dań nie będzie kłopotów.
Na tle konkurencji piekarnik wyróżnia funkcja grilla, a także technologia booster nagrzewająca piekarnik w znacznie krótszym czasie. Dodatkowo czyszczenie odbywa się za pomocą pary, co zwykle można znaleźć w dużo droższych piekarnikach. Za niewielkie pieniądze otrzymujesz solidny model, który znakomicie pasuje do każdej kuchni.
Dane techniczne:
Nasz ranking najlepszych piekarników do zabudowy zamyka model z pyrolizą. Wiele osób twierdzi, że piekarniki do zabudowy z pyrolizą są jednymi z najlepszych. Rzeczywiście, tego typu modele zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości. Whirlpool AKZM8480NB dysponuje taką funkcją, ale również pomaga w przygotowywaniu obiadów.
Technologia Ready2Cook pozwala na pieczenie bez wstępnego nagrzewania piekarnika. Jeśli chcesz zaoszczędzić na czasie, to opcja pieczenia trzech różnych potraw jednocześnie na pewno przypadnie ci do gustu. Piekarnik charakteryzuje również dobra klasa energetyczna i zabezpieczenia przed dziećmi.
Dane techniczne: