Data modyfikacji:

10 najpopularniejszych komiksów

Historia komiksów sięga odległych czasów, w których rozwijała się dopiero motoryzacja, a telefony komórkowe były nie do pomyślenia. Na przestrzeni ponad stu lat do sprzedaży trafiły tysiące zeszytów i tomów, które rozpalały serca miłośników historii obrazkowych. Z tekstu poznacie dziesięć najpopularniejszych serii komiksowych.
komiks

Na amerykańskich komiksach świat się nie kończy

W Polsce komiksy obecnie utożsamiane są przede wszystkim z superbohaterskimi opowiadaniami pochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych. Zapominamy trochę przy tym, że kolejny wielki rynek komiksowy znajdziemy również w Japonii, gdzie mangi cieszą się ogromną popularnością.
Europejskie dzieła współcześnie nie mają na tyle dużej siły przebicia, żeby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Aczkolwiek trzeba zauważyć, że taka sytuacja jeszcze kilkadziesiąt lat temu była nie do pomyślenia. Najlepszym na to dowodem są wyniki sprzedażowe francuskiego Asteriksa.

Bardzo chciałbym wrzucić do zestawienia najpopularniejsze polskie komiksy. Niestety cieszyły się one atencją głównie na terenie naszego kraju, co nie przełożyło się na globalne wyniki sprzedażowe.

Mimo to warto jednak pamiętać o tak kultowych pozycjach jak Kajko i Kokosz, Tytus, Romek i A’Tomek, Kapitan Kloss czy Funky Koval.

Lista powstała w oparciu o dane zebrane z Wikipedii. Za wyznacznik popularności posłużył mi wskaźnik przybliżonej liczby sprzedanych egzemplarzy poszczególnych tytułów.

Trzeba natomiast brać pod uwagę to, że w przypadku niektórych dzieł liczone były pojedyncze zeszyty (np. u Supermana), natomiast w innych w grę wchodziły tomy grubości książek (One Piece).

Komiksy, które powinien znać każdy miłośnik historii obrazkowych

Superman – amerykański komiks

Najbardziej ikoniczny superbohater, którego znają nawet osoby nieinteresujące się komiksami. To właśnie Superman przyczynił się do zakończenia II wojny światowej, po tym jak postawił przed obliczem Ligii Narodów Hitlera oraz Stalina.

Postać inspirująca, o potężnej sile fizycznej. Lecz to nie muskuły definiują Kal-Ela, tylko jego wrodzone dobro, którym obdarza cały świat. W pełni zasłużone pierwsze miejsce.

Batman – amerykański komiks

Kolejny, niezwykle popularny superbohater wykreowany przez wydawnictwo DC na potrzeby serii Detective Comics. Mroczny Rycerz jest przeciwieństwem Supermana/Clarka Kenta. Bruce Wayne prywatnie przybiera maskę playboya i pyskatego milionera.

Wieczorami zamienia się w analitycznego detektywa, zaślepionego usilną potrzebą zwalczania przestępczości w Gotham City. Skomplikowana postać, która doczekała się wielu wariacji, zarówno komiksowych, jak również growych i filmowych.

One Piece – japoński komiks

One Piece to najpopularniejszy przedstawiciel mang typu shōnen, czyli skierowanych przede wszystkim do chłopców. Seria opowiada o perypetiach pirackiej załogi Słomkowego Kapelusza, na której czele stoi pokręcony Monkey D. Luffy.

Kapitan po zjedzeniu Gum-Gumowocu otrzymuje zdolności rozciągania swojego ciała niczym gumy. W One Piece nie zabrakło widowiskowych starć z przeciwnikami oraz abstrakcyjnego humoru charakterystycznego dla japońskich komiksów.

Spider-Man – amerykański komiks

Superman oraz Batman od DC Comics są fantastycznymi postaciami, lecz ciężko jest utożsamiać się z ich życiem. Kompletnie inaczej wygląda sytuacja ze Spider-Manem od Marvela, czyli superbohaterem stworzonym po to, żeby być takim człowiekiem, jak jego odbiorcy.

Peter Parker (w zależności od komiksów) chodzi do szkoły, pracuje jak normalny obywatel i ma problemy, z jakimi spotykamy się na co dzień. To po prostu przyjazny Pajączek z sąsiedztwa, którego popularność jest w pełni uzasadniona.

Asterix – francuski komiks

Jak pisałem wcześniej, europejskie komiksy również miały swoje chwile chwały – seria o Asteriksie może posłużyć za idealny przykład. Przygody nieustraszonego Gala i jego przyjaciela Obeliksa zadebiutowały w 1959 roku.

Przez kilkanaście lat powstawały kolejne tomy, które w latach 90. musiały niestety ustąpić napływowi zagranicznych komiksów o superbohaterach. Nie zmienia to faktu, że prace nad kolejnymi tomami Asteriksa nadal trwają, a jego popularność nie przeminie zbyt prędko.

Peanuts – amerykański komiks

Nazwa Peanuts może wam nic nie mówić, ponieważ w Polsce komiksy Charlesa Schulza występowały pod nazwą Fistaszki.

Głównym bohaterem serii jest ciamajdowaty Charlie Brown, który nie radzi sobie zbyt dobrze w sporcie, a jego pewność siebie blokowana bywa przez strach przed otoczeniem. W życiu pomaga mu jego wyszczekany pies Snoopy, będący swoistą wizytówką Peanuts.

Lucky Luke – belgijski komiks

Niesamowite jest to, że najlepsze produkcje o Dzikim Zachodzie tworzone są zazwyczaj poza Stanami Zjednoczonymi. Włoskie spaghetti westerny, polskie Call of Juarez czy właśnie belgijski Lucky Luke.

Komiksowa historia najszybszego rewolwerowca polującego na głupich braci Dalton była niezwykle zabawna i inteligentna. Twórcy nie stronili od metakomentarzy do czasów współczesnych, które doskonale zgrywały się z westernową otoczką.

Golgo 13 – japoński komiks

Reprezentant podgatunku seinen-manga, czyli komiksów przeznaczonych dla dorosłych mężczyzn.

Golgo 13 opowiada o niejakim Duke’u Togo będącym najlepszym płatnym zabójcą na świecie. Seria rozpoczęła się w 1969 roku i wydawana jest do dzisiaj.

X-Men – amerykański komiks

Kolejny cykl na liście, za który odpowiada amerykańskie wydawnictwo Marvel. W przeciwieństwie do Spider-Mana, seria X-Men skupiła się na grupce tytułowych mutantów borykających się z wieloma problemami.

Ich zagrożeniem nie tylko są wymyślni przeciwnicy, ale przede wszystkim psychika i poczucie odrzucenia przez społeczeństwo.

Dragon Ball – japoński komiks

Jeżeli wychowywaliście się w latach 90., to z pewnością próbowaliście samemu zrobić Kamehame-Ha. Dragon Ball był u nas popularny ze względu na serial telewizyjny, natomiast trzeba pamiętać, że najpierw powstała kultowa manga.

Ta, jak widać, sprzedawała się na tyle dobrze, żeby trafić do zestawienia najbardziej popularnych komiksów.