Data publikacji:

Jakie są najpopularniejsze prezenty ślubne?

Nie da się ukryć, że prezent dla państwa młodych zazwyczaj jest sporym wyzwaniem. O ile nie wręczasz koperty z pieniędzmi, wybór każdego innego podarunku wiąże się z nie lada łamigłówką. Jeśli chcesz mieć ułatwione zadanie, zapoznaj się z naszym zestawieniem, które obejmuje najpopularniejsze prezenty ślubne. Dowiedz się, co i dlaczego obecnie najczęściej wręcza się młodym z okazji ich ślubu i zaoszczędź swój czas oraz pieniądze.
Jakie są najpopularniejsze prezenty ślubne

Koperta – najpopularniejszy prezent ślubny

Bez wątpienia koperta z pieniędzmi to od wielu lat najpopularniejszy prezent ślubny. Nic dziwnego: jest prosty w przygotowaniu (w końcu wystarczy tylko włożyć banknoty do koperty) i zawsze ma się pewność, że nie wyląduje zapomniany na dnie szafy.

Ile włożyć do koperty? Jaka suma będzie odpowiednia? Dużo zależy od tego, kim są dla ciebie państwo młodzi. Średnio do koperty wkłada się około 300 zł od pary, jednak im bliższe łączą was relacje lub im bliżej jesteście spokrewnieni, tym ta kwota powinna być wyższa. Pamiętaj, że koszt tzw. „talerzyka” to co najmniej 200 zł i jeżeli młode małżeństwo ma chociaż nie stracić na całym wydarzeniu, warto jednak włożyć więcej niż 300 zł. Jeśli ślub bierze ktoś z najbliższej rodziny (np. rodzeństwo, chrześniak lub chrześnica), ta kwota nie powinna być niższa niż 500 zł (najlepiej oscylować co najmniej w granicach 1000 zł). Oczywiście jeśli akurat jesteś w trudnej sytuacji materialnej, ta kwota może być niższa, jednak warto przyznać się do tego i przeprosić za to parę młodą – z pewnością zrozumieją.

Kwiaty są uniwersalnym dodatkiem do każdego prezentu ślubnego. Coraz częściej jednak na zaproszeniach państwo młodzi dodają adnotację, że zamiast bukietów wolą dostać butelkę wina, książkę, kupon totolotka. Czasami również proszą, aby pieniądze, które miały zostać przeznaczone na kwiaty, wspomogły pobliskie schronisko, dom dziecka lub inną organizację. To bardzo dobra i szczytna idea, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że trudno coś zrobić z kilkunastoma bukietami kwiatów, które zaraz i tak uschną.

Koperta i kwiaty to jednak nie wszystko, co można wręczyć państwu młodym. Istnieją również inne pomysły na prezent ślubny, które mogą być całkiem udane. Czasami młoda para przygotowuje własną listę wymarzonych upominków, jeśli jednak takiej nie ma, trzeba samemu zastanowić się, co wręczyć. Jakie są zatem najpopularniejsze prezenty ślubne?

Co na prezent ślubny? Najpopularniejsze prezenty ślubne


Sprzęt RTV i AGD

Sprzęt RTV i AGD to niekwestionowany król wśród najpopularniejszych materialnych prezentów ślubnych. Upominki z tej kategorii przydatne są szczególnie tym młodym parom, które dopiero będą się urządzać. Doskonale sprawdzą się: ekspres do kawy, czajnik, telewizor, odkurzacz, robot kuchenny, blender, wyciskarka do owoców.

Zanim jednak wybierzesz na prezent coś z kategorii sprzętu RTV i AGD, przemyśl sobie kilka istotnych kwestii. Czy para mieszkała ze sobą przed ślubem? Jeśli tak, zapewne ma już czajnik i odkurzacz. Jak duże mieszkanie lub dom będą mieli państwo młodzi? Może się okazać, że młodzi nie będą mieli miejsca na nowy sprzęt. Zakup ekspresu do kawy również będzie chybiony, jeżeli para nie pija tego napoju.

Najprościej będzie wprost zapytać młodych o sprzęt, który potrzebują. Jeśli jednak chcesz sprawić im niespodziankę, przy wyborze produktu sprawdź, jaką dana firma ma politykę zwrotów, by w razie czego bezproblemowo zwrócić upominek lub wymienić na inny.

Elegancki zestaw sztućców

Zestaw sztućców zapakowany w elegancką walizkę to jeden z najpopularniejszych prezentów ślubnych sprzed kilku lat. Nic dziwnego – upominek ten jest nie tylko praktyczny, ale również dobrze się prezentuje. Poza tym to jeden z tych prezentów, który przydaje się w różnych sytuacjach, ale raczej nikt nie myśli o tym, aby samemu sobie specjalnie go kupować. Dobrej jakości zestaw sztućców posłuży parze młodej przez wiele lat.

Zastawa stołowa

Zastawa stołowa, podobnie jak zestaw sztućców, jest praktycznym upominkiem na nową drogę życia. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę gusta nowożeńców, ponieważ nie każdemu może spodobać się zastawa w wiktoriańskim stylu, którą zamierzałeś kupić.

Zestaw kieliszków lub szklanek do alkoholu

Kieliszki do wina, wódki lub szklanki whisky to jeden z prezentów, który z pewnością się przyda w różnych okolicznościach, dlatego też często jest brany pod uwagę jako prezent ślubny. Szczególnie dużą popularnością cieszą się właśnie kieliszki przeznaczone do picia wina. Przed zakupem tego upominku upewnij się, czy nowożeńcy piją alkohol, do którego zamierzasz kupić kieliszki lub szklanki.

Garnki

Zestaw garnków wysokiej jakości to praktyczny upominek, który sprawdzi się w każdej kuchni, dlatego wciąż jest jednym z najpopularniejszych prezentów ślubnych. Najbardziej uniwersalną opcją jest wybranie kompletu, który ma nieprzywierającą powierzchnię. Dobrze jest również zwrócić uwagę, czy garnków można używać również na kuchence indukcyjnej i czy można je myć w zmywarce.

Pomysłowe prezenty na ślub

Czasami dobry prezent ślubny wcale nie musi być drogi. Wystarczy nieco więcej zaangażowania i poświęconego czasu, aby samodzielnie przygotować coś, co zostanie na długo w pamięci państwa młodych.

Pomyśl, w czym jesteś dobry i spróbuj wykorzystać swoje zdolności do samodzielnego stworzenia wyjątkowego prezentu ślubnego. Umiesz robić na drutach? Zamiast kupować koc w sklepie, możesz samodzielnie przygotować narzutkę właśnie na drutach. Potrafisz śpiewać lub grać na jakimś instrumencie? Nagraj na pendrive’a lub płytę własną interpretację ulubionego utworu młodych.

Jeśli jesteś uzdolniony plastycznie, możesz sam przygotować plakat bądź obraz, który młodzi będą mogli powiesić w swoim domu lub mieszkaniu. Dobrze sprawdzają się uniwersalne motywy, np. krajobraz, martwa natura, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć pracę nawiązującą np. do zainteresowań młodej pary.

A może interesujesz się fotografią? Jeśli tak, zawsze możesz zrobić państwu młodym zdjęcie, a następnie wydrukować je i oprawić. Jak widzisz, wybór jest naprawdę spory, wystarczy tylko chwilę się zastanowić, by wpaść na oryginalny pomysł na prezent ślubny.

Zdjęcie: ASphotostudio/Envato Elements