Data modyfikacji:

Najbardziej przydatne narzędzia dla elektryka – przegląd

Na elektrykach spoczywa ogromna odpowiedzialność, bowiem jakość wykonanej przez nich pracy ma bezpośredni wpływ na życie i zdrowie wielu osób. Profesjonaliści podchodzą do swoich obowiązków z rozwagą i dobrze planują kolejne kroki, bez względu na to, czy zajmują się kontrolą instalacji w elektrowni atomowej, czy też zakładają nową skrzynkę rozdzielczą w domu. W wykonaniu wszystkich czynności pomagają im oczywiście odpowiednie narzędzia. Pozwalają one na zachowanie precyzji oraz znacząco skracają czas niezbędny na wykonanie wszystkich zadań. Przyjrzymy się zatem narzędziom, które znajdziemy w torbie czy walizce dobrego elektryka.
najbardziej przydatne narzędzia dla elektryka

Najważniejsze narzędzia elektryka

Wkrętaki z izolacją

Bez dobrego zestawu wkrętaków elektryk może zapomnieć o szybkim wykonaniu swojej pracy. Śrubokręty pomagają nie tylko w instalacji wielu elementów instalacji elektrycznej, ale także jej kontroli. Przydadzą się zarówno podczas montażu skrzynek rozdzielczych, jak i zwykłych gniazdek lub włączników.
Jakie rodzaje śrubokrętów przydadzą się w pracy? We wszystkich przypadkach specjaliści sięgają po izolowane wkrętaki, chroniące użytkownika przed przypadkowym porażeniem prądem. Specjaliści korzystają z modeli o stopniu izolacji dochodzącym do 1000 V lub więcej. Ponieważ elektryk często pracuje w bardzo niewygodnych pozycjach, jego wkrętaki muszą być nie tylko ergonomiczne i wygodne, ale nie powinny one wyślizgiwać się pod żadnym pozorem nawet ze spoconych dłoni.

Ściągacze i szczypce do izolacji kablowej

Jeżeli mowa o narzędziach dla elektryka, nie można zapomnieć też o ściągaczach i szczypcach do izolacji kablowej. Elektryk nieraz zmuszony jest do rozcinania przewodów, do czego zabiera się podczas ich wymiany, łączenia lub podłączania do różnych elementów instalacji. O ile do wnętrza kabla można dostać się ostrożnie przy pomocy nożyków, czynność ta wymaga precyzji, bowiem bardzo łatwo uszkodzić jego wnętrze.
Zawodowcy nie mają na to czasu i nie chcą ryzykować, dlatego też wybierają rozwiązanie pozwalające im na szybkie i dokładne usuwanie izolacji przewodów. Dzięki możliwości dokładnej regulacji większość szczypiec i ściągaczy to narzędzia uniwersalne, usuwające osłonę z kabli o różnym zastosowaniu, budowie oraz przekroju.

Obcinarki do kabli

Równie często zachodzi też potrzeba przycięcia przewodu do preferowanej długości. O ile w przypadku niewielkich kabelków wystarczą proste nożyki, profesjonalista w swojej pracy często będzie musiał obrabiać tylko grubsze kable, często ze wzmocnionym przeplotem. W zadaniu tym pomogą dedykowane obcinarki do kabli. Są one bardzo wygodne w obsłudze

Taśma izolacyjna

Po ręką elektryka znajduje się zazwyczaj kilka szpulek tego materiału. Przy pomocy taśmy szybko połączymy ze sobą kable lub naprawimy rozdarte przewody. Jest ona niezastąpionym pomocnikiem w wielu sytuacjach awaryjnych. W sprzedaży znajduje się kilka podstawowych typów taśm, różnią się one swoim kolorem i materiałami, z jakich zostały wykonane, co przekłada się na ich stopnie lepkości, a także odporności na czynniki zewnętrzne (np. temperaturę i napięcie).
Na uwagę zasługują zwłaszcza taśmy termokurczliwe, które pod wpływem gorąca (najczęściej z zapalniczki) zwężają się i mocniej przylegają do powierzchni, na jaką zostały przylepione.

Młotki

Narzędzie niezastąpione także w walizce lub torbie elektryka. Zazwyczaj najlepiej w tej roli sprawdzać będą się lekkie młotki z gumowymi rączkami, utrudniające wypadnięcie lub wyślizgnięcie się ich z rąk podczas pracy.

Kombinerki

Uniwersalne kombinerki pomogą nieraz w trudnych sytuacjach podczas montażu i demontażu różnych komponentów instalacji elektrycznej. Wybieramy wygodne i solidne modele, które będą dobrze leżeć w dłoniach.

Próbniki elektryczne

Próbnik to proste narzędzie, które po włożeniu do gniazdka elektrycznego pozwala sprawdzić, czy znajduje się w nim napięcie. Gadżet ten przyjmuje formę cienkiego śrubokręta, który wyposażony jest w niewielką diodę zapalającą się, gdy dopływa do niej prąd. Bardziej profesjonalne modele zaopatrzone są dodatkowo w klamry kontrolne, które możemy przyczepić do różnych elementów kontrolowanej instalacji.

Wkrętarki i wiertarko-wkrętarki akumulatorowe

Akumulatorowe wkrętarki to lekkie elektronarzędzia pozwalające na szybką instalację lub demontaż skrzynek rozdzielczych i innych urządzeń sieciowych lub przymocowanie kabli do ściany. Trudno wymienić wszystkie możliwe zastosowania wkrętarki, dlatego też roztropny elektryk powinien zaopatrzyć się w markowy model wraz z dużym kompletem wierteł na każdą okazję. Jaką kupić wiertarko-wkrętarkę? Ranking najlepszych narzędzi na pewno pomoże w zakupach.

Wiertarki i młoty udarowe

Wiertarki i młoty udarowe to najważniejsze elektronarzędzia, gdy kładziemy nową instalację elektryczną w budynku. Zadanie to wiążę się nieraz z kuciem ściany do przeprowadzenia przewodów oraz instalacji puszek, gniazd i przełączników. Moc sprzętu oraz typ dłuta, wierteł i otwornic zależy w dużej mierze od materiału, z jakim się pracuje – z innych skorzystamy w wypadku betonowej ściany i starego ceglanego muru.

Multimetry

Multimetr to specjalistyczne i wielofunkcyjne narzędzie pomiarowe. Z jego pomocą poznamy między innymi dokładne napięcie prądu stałego i przemiennego, a także opór elektrycznych. Dzięki dołączonym sondom oraz kablom, z pomocą sprzętu sprawdzimy stan poszczególnych elementów instalacji lub konkretnych urządzeń. Miernik w rękach doświadczonego specjalisty umożliwia mu błyskawiczną identyfikację przyczyn wielu awarii lub usterek. Dane zbierane przez multimetr wyświetlane są na ekranie ciekłokrystalicznym.
Jaki multimetr kupić? Najtańsze multimetry do użytku domowego kupimy za kilkadziesiąt złotych, droższe modele skierowane są do profesjonalistów i odznaczają się większym zakresem badań, bardziej solidną budową, odporną na pracę w niesprzyjających warunkach (niska i wysoka temperatura lub wysoka wilgotność), a także podświetlanym wyświetlaczem.

Wykrywacz przewodów

To bardzo przydatne narzędzie elektryka, okazuje się niezwykle pomocne zwłaszcza podczas przeprowadzania remontów w miejscach bez solidnej dokumentacji informującej o przebiegu okablowania w budynku. Kompaktowe detektory potrafią szybko wykryć kable nawet w grubym murze i innych materiach, takich jak drewno i metal. Pozwala to uniknąć żmudnego sondowania ściany przy pomocy odwiertów lub ręcznego skuwania tynku.
Wykrywacz może też potencjalnie uratować przed przypadkowym przewierceniem przewodu pod napięciem, o którego istnieniu nie wiedzieliśmy.
Zdjęcie: Envato Elements