Data publikacji:

Nawigacja offline. Jakie mapy GPS bez internetu?

Nawigacje samochodowe w smartfonie są już na tyle niezawodne i precyzyjne, że zakup dedykowanego urządzenia nie jest konieczny. Co więcej, aplikacje na Androida lub system iOS bywają znacznie bardziej zaawansowane od oprogramowania zainstalowanego w fabrycznej nawigacji samochodowej. Mankamentem wielu z nich jest jednak to, że do prawidłowego działania potrzebują stałego zasięgu internetu. Jakie są alternatywy w postaci nawigacji offline? Podpowiadamy, jakie mapy GPS bez internetu działają najlepiej.

nawigacja offline

Nawigacja offline to dodatkowe bezpieczeństwo

Oczywiście wykorzystanie połączenia internetowego ma wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na sprawdzanie komunikatów o wypadkach, kontrolach policyjnych, robotach drogowych czy innych niebezpieczeństwach na drodze. Dzięki analizie natężenia ruchu internetowa nawigacja w telefonie dobierze też najszybszą i najwygodniejszą w danym momencie trasę. Takie funkcje są dostępne m.in. w nawigacji Google Maps, Yanosiku czy aplikacji Waze i stanowią dla wielu kierowców ważny argument decydujący o wyborze.

Trzeba jednak mieć świadomość, że niektóre nawigacje bez internetu staną się bezużyteczne. Jeśli wybierasz się w rejony o słabym zasięgu lub akurat skończy się twój pakiet internetu mobilnego, pozostaniesz bez nawigacji. Może to doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, jaką jest zgubienie drogi w nieznanym terenie. Dodatkowo brak nawigacji uprzykrzy ci życie i w awaryjnej sytuacji doprowadzi do frustracji. Nikt nie lubi przecież krążyć na ślepo po zatłoczonym mieście, pytać o drogę przechodniów czy spóźniać się na ważne spotkania.

Z tego powodu warto mieć zainstalowaną na smartfonie choć jedną aplikację, która umożliwia nawigowanie bez połączenia internetowego. Dostęp do systemu nawigacji satelitarnej GPS, Glonass czy Galileo jest znacznie łatwiejszy niż do sieci internetowej. Warunkiem jest jednak wcześniejsze zainstalowanie map, na które potrzebujesz nawet kilku gigabajtów miejsca. Potraktuj to jednak jako solidny backup na czarną godzinę.

Sygic

To niegdyś jedna z najpopularniejszych aplikacji do nawigowania samochodem. W dobie internetu mobilnego nieco straciła na znaczeniu, ale w dalszym ciągu stanowi silną konkurencję. Nawigacja Sygic dostępna jest w wersji darmowej oraz płatnej, wykorzystującej szczegółowe mapy TomTom.

Aby korzystać z nawigacji offline, musisz pobrać mapy dla danego kraju. Dużym plusem jest intuicyjny interfejs, który łatwo obsługiwać, prowadząc samochód. W darmowej wersji dostępne są tylko podstawowe funkcje głosowe. Jeśli chcesz, by nawigacja prowadziła cię krok po kroku, musisz wykupić pełną wersję.

AutoMapa

AutoMapa jest płatną aplikacją do nawigacji, ale użytkownicy smartfonów Huawei powinni się nią zainteresować. Na tych urządzeniach jest ona darmowa. Oprogramowanie AutoMapy jest rozbudowane i pozwala zgłaszać fotoradary, kontrole policyjne, wypadki itd.,/p>

Najciekawszą funkcją jest jednak coś w rodzaju CB Radia, czyli możliwość komunikacji głosowej z innymi użytkownikami aplikacji. Wystarczy wcisnąć przycisk i nadać komunikat o długości maksymalnie 20 sekund. Jest to dostępne oczywiście w trybie online.

Maps.me

Jeśli szukasz jednej nawigacji do samochodu, na rower i do pieszych wycieczek, nawigacja Maps.me z pewnością przypadnie ci do gustu. Jest stosunkowo prosta, stabilna i wygodna w obsłudze. Tryb offline pozwoli ci oszczędzić dane pakietowe, ale nawet z włączonym internetem nie zużyjesz ich zbyt dużo.

Sporym ułatwieniem w dotarciu do celu są numery budynków naniesione na mapę. Sama aplikacja należy do jednej z najlżejszych, więc działa płynnie nawet na starszych i słabszych telefonach.

MapFactor Navigator

Nawigacja MapFactor Navigator korzysta z darmowych map udostępnianych przez fundację OpenStreetMap. Są one dość precyzyjne i wykorzystują je także inne aplikacje. Oprogramowanie jest dość często aktualizowane, dzięki czemu wszelkie błędy i problemy usuwane są na bieżąco. Ta popularna nawigacja samochodowa offline ma asystenta pasa ruchu i komunikuje się w języku polskim.

Mapy Google

Tryb offline w Mapach Google? To nie błąd! Choć nie jest to typowa nawigacja offline, możesz warunkowo używać jej w tym trybie. Konieczne jest zapisanie w pamięci urządzenia niewielkiego obszaru, ale jeśli używasz nawigacji tylko w mieście, powiecie lub województwie, jest to w zupełności wystarczające.

Mapy Google są w pełni darmowe i zawierają wiele szczegółów na mapie, dzięki czemu są najchętniej wybieraną nawigacją na świecie. Zaletą produktu od giganta z Mountain View jest możliwość korzystania z nawigacji także na rowerze lub pieszo.

NaviExpert

Swoją popularność nawigacja NaviExpert zawdzięcza współpracy z sieciami komórkowymi. Sprzedawane przez operatorów urządzenia często mają ją zainstalowaną domyślnie. Ma to swoje plusy, dane pobrane przez aplikację nie są bowiem odliczane od pakietu internetowego. Roczny abonament z mapami Polski kosztuje 99 zł.

Aplikację możesz darmowo przetestować przez 14 dni. Interesujące funkcje NaviExpert to m.in. powiadomienia o kontrolach (system Rysiek), pomoc w znalezieniu parkingu czy asystent pasa ruchu.

HERE WeGo

Jeśli potrzebujesz nawigacji, która dobrze radzi sobie w dużych miastach, nawigacja offline HERE WeGo będzie trafnym wyborem. Ta rozwijana przez Nokię aplikacja ułatwia orientację w terenie poprzez funkcję budynków 3D, dzięki czemu odnalezienie się na skomplikowanych skrzyżowaniach jest znacznie prostsze.

Dodatkowo ułatwia znalezienie roweru miejskiego, zamówienie taksówki czy nawet poruszanie się po centrach handlowych. Jeśli zdarza ci się korzystać z roweru lub komunikacji miejskiej, HERE WeGo ułatwi ci życie. Aplikacja działa zarówno w trybie online, jak i offline.

Autor: Szymon Sonik