Data modyfikacji:

Nie działa klawiatura w laptopie: co jest przyczyną i jak naprawić

Niedziałająca klawiatura w laptopie to wyjątkowo częsty i uciążliwy problem. Nieważne, czy zepsute są poszczególne klawisze czy całe urządzenie, komfortowa praca staje się niemożliwa. Nie działa klawiatura w twoim laptopie? Zobacz, co zrobić, gdy nie działa klawiatura w laptopie.

nie działa klawiatura w laptopie

Nie działa klawiatura w laptopie? Możliwe przyczyny

Co zrobić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Musisz przede wszystkim zorientować się, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Najpierw zrestartuj system – może okazać się, że problem minie. Jeśli jednak tak się nie stanie, warto sprawdzić, czy awaria dotyczy samej klawiatury (jako przedmiotu) czy też oprogramowania.

Jak sobie poradzić z niedziałającą klawiaturą w laptopie? Spróbuj dostać się do BIOS-u przy restarcie systemu. Jeśli możesz poruszać się po BIOS-ie za pomocą klawiatury, oznacza to, że problem tkwi w oprogramowaniu. Jeżeli nie, uszkodzona jest sama klawiatura.

Kolejną ważną kwestią jest ustalenie, czy nie działają wszystkie klawisze czy tylko niektóre. Jeśli to pierwsza opcja, problem może być nieco poważniejszy. W drugim przypadku bardzo możliwe, że przyczyną tego, że klawiatura nie działa w laptopie, jest zanieczyszczony lub zalany laptop.

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? Blokada i zamiana liter

Twoja klawiatura podczas pisania tworzy dziwne znaki? A może litery Y oraz Z zamieniły się miejscami? Jak naprawić klawiaturę w takiej sytuacji? Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Wciśnij kombinację klawiszy Shift + Ctrl. Jeśli to nie pomoże, spróbuj zrestartować komputer, a w ostateczności – przywróć system do momentu, gdy klawiatura działała poprawnie po raz ostatni.

Aby to zrobić, wejdź do panelu sterowania, a następnie do zakładki kopia zapasowa i przywracanie. Rozwiązanie to działa jedynie na systemie Windows.

Zalany laptop = nie działa klawiatura w laptopie

Klawiatura nie pisze i nie reaguje? Jedną z najczęstszych przyczyn niedziałającej klawiatury w laptopie jest jej zalanie. Warto wiedzieć, że sprzęt może zepsuć się nie tylko wtedy, gdy wylejesz na niego szklankę wody czy kawy. Czasem kilka kropel płynu wystarczy, aby klawisze uległy uszkodzeniu.

Co zrobić, gdy klawiatura ulegnie zalaniu? Przede wszystkim działaj szybko. Wyłącz laptopa i odwróć go do góry nogami. Błyskawicznie odłącz zasilanie. Dzięki tym działaniom jest szansa, że woda czy inny płyn nie przedostanie się głębiej i wypłynie na zewnątrz. Zostaw laptopa w ten sposób na co najmniej 24 godziny.

Jeśli zalałeś klawiaturę wodą, spróbuj teraz włączyć komputer i sprawdzić, czy klawisze działają. Jeżeli jednak była to kawa lub, co gorsza, słodki napój, może się to okazać niewystarczające.

Czego nie robić po zalaniu? Absolutnie nie susz klawiatury suszarką i nie włączaj laptopa przed upływem co najmniej 24 godzin. Jeśli urządzenie nie wyschło do końca, może to doprowadzić do zwarcia.

Nie działa klawiatura w laptopie: brud i zanieczyszczenia

Kolejną możliwą przyczyną tego, że nie działa klawiatura w laptopie, jest jej zabrudzenie. Być może gromadzące się pod klawiszami resztki jedzenia oraz kurz sprawiają, że zaczynają one szwankować i nie działają litery na klawiaturze w laptopie.

Co zrobić, gdy nie działa klawiatura w laptopie z powodu zabrudzenia? Odwróć notebooka do góry nogami i spróbuj wytrzepać wszelkie okruszki. Możesz także spróbować oczyścić klawiaturę za pomocą sprężonego powietrza.

Niedziałająca klawiatura przez brak sterowników

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? Czasami problem niedziałającej klawiatury w laptopie wynika z faktu, że brakuje odpowiednich sterowników. W takiej sytuacji wejdź do menedżera urządzeń, wyszukaj aktualne sterowniki i zainstaluj je. Możesz także spróbować odinstalować sterowniki i zainstalować je od nowa. Następnie zrestartuj system i sprawdź, czy klawiatura zaczęła działać.

Co zrobić, jak nie działa klawiatura w laptopie? Wymiana klawiatury na nową

Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie przyniósł efektów i dalej nie działa klawiatura w laptopie, spróbuj zanieść klawiaturę do serwisu, aby specjalista ocenił, czy da się ją jakoś naprawić.

Jeśli okaże się, że nic nie można zrobić, pozostaje ci tylko wymiana starej klawiatury na nową. W Internecie znajdziesz mnóstwo klawiatur dopasowanych do poszczególnych modeli laptopów.

Autorka: Olga Wacholc