Data publikacji:

Ocieplenie komina. Poradnik, jak ocieplić komin

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie dla zapewnienia komfortu cieplnego w budynku ma odpowiednio wykonana izolacja. Zazwyczaj jednak skupiamy się na ścianach oraz fundamentach domu. Tymczasem nie są to jedyne elementy, które wymagają termoizolacji. Niezwykle ważne jest bowiem również ocieplenie komina. Jak je wykonać? Jakich materiałów użyć? Pora odpowiedzieć na te pytania. Wierzymy, że nasz krótki przewodnik wyjaśni wszystkie wątpliwości i pomoże ocieplić komin w odpowiedni sposób.
komin
Zacznijmy od najważniejszej kwestii, a więc, dlaczego właściwie warto zdecydować się na ocieplenie komina? Jest to istotne z kilku powodów. Przede wszystkim możemy zmagać się z niewydolnością kanałów wentylacyjnych, które posiadając niższą temperaturę, nie zapewniają dobrego przepływu powietrza. To jednak nie wszystko. Problem dotyczy bowiem również kominów odprowadzających produkty spalania. Mniejszy ciąg spowodowany niską temperaturą sprawia, że dym oraz inne produkty spalania cofają się do pomieszczenia. Bardzo częstym problemem jest również zawilgocenie. Jeśli używamy wilgotnego opału, a komin pozostaje nieocieplony, woda nie ma szansy odparować, lecz skrapla się, wnikając w ściany komina i budynku, co doprowadzić może do rozwoju pleśni - jest ona nie tylko problemem estetycznym, ale również może szkodzić naszemu zdrowiu.

Sprawdź także, jak wykonać ocieplenie dachu, ocieplenie stropu i ocieplenie podłogi


Istnieją trzy szczególne sytuacje, w których warto wykonać ocieplenie komina. Wśród nich wymienić możemy:
• kominy, które są niejako „dobudowane” do budynku,
• części komina, które znajdują się w nieocieplonych lub nieogrzewanych miejscach (np. na strychu),
• elementy komina znajdujące się poza dachem. 

Jakich materiałów używać do ocieplenia komina?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stoją przed koniecznością ocieplenia kominów w swoim domu. Zasadniczo do wyboru mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest ocieplenie komina styropianem. Drugim zaś ocieplenie komina wełną mineralną. Który z materiałów wybrać? Wiele zależy od tego, jaki komin zamierzamy ocieplić. Styropian nie sprawdza się bowiem w przypadku możliwości wystąpienia wysokich temperatur. Z tego właśnie powodu wykorzystuje się go głównie w przypadku ocieplania kominów wentylacyjnych. Jeśli chodzi o kominy, które odprowadzają produkty spalania, jedynym słusznym wyborem jest ocieplenie komina wełną mineralną. Ma ona nie tylko doskonałe właściwości, ale również znacząco zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców, ponieważ wełna jest materiałem trudnopalnym. 

Ocieplenie komina styropianem

Jak wspominaliśmy, ocieplenie komina styropianem można wykonać jedynie w przypadku przewodów wentylacyjnych. W przypadku ciągów odprowadzających spaliny jest to bardzo niebezpieczne. Wystarczy bowiem, że dojdzie do rozszczelnienia komina lub pożaru sadzy w jego wnętrzu, by styropian stał się potencjalnym źródłem zagrożenia i rozprzestrzeniania się ognia. Niemniej jednak, ocieplając komin wentylacyjny, jak najbardziej możemy wykorzystać ten właśnie materiał. Co warto wiedzieć?
• Komin ocieplamy płytami styropianowymi o grubości od 2 do 4 cm.
 • Płyty styropianowe przykleja się za pomocą specjalnego kleju, unikamy kołkowania, które mogłoby powodować nieszczelności. 
• Płyty styropianowe zabezpieczamy siatką z tworzywa sztucznego (akrylu lub silikonu).
• Konstrukcję zabezpieczamy cienką warstwą tynku, można wykorzystać gotowe rozwiązania dostępne na stronie Ceneo.pl. 

Ocieplenie komina wełną mineralną - dlaczego warto?

Jak już wspominaliśmy, wełna mineralna jest najbardziej bezpiecznym materiałem. Jest bowiem niepalna, a przy tym charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Warto wspomnieć również o tym, że w sytuacji, w której dojdzie do pożaru, wełna mineralna nie tylko nie pali się, ale również nie rozprzestrzenia ognia. Jest więc rozwiązaniem, które nie tylko przyczynia się do zmniejszenia strat temperatur, ale również pełni funkcję ochronną, znacząco zwiększając bezpieczeństwo w budynku. 

Jak wykonać ocieplenie komina wełną mineralną?

Wiemy już, że wełna mineralna to dobry wybór, który pozwoli nam zapewnić sobie nie tylko komfort cieplny, ale również bezpieczeństwo. Aby jednak uzyskać pełnię pożądanych przez nas cech, warto postawić na odmiany wełny o najwyższej odporności na wysoką temperaturę. Wełny tego typu bez trudu znajdziesz na stronie Ceneo.pl. 
Aby umieścić wełnę mineralną w odpowiednim miejscu, musimy wykonać stelaż. Ważnym jest, aby zatroszczyć się o to, by nie był on wykonany z łatwopalnych materiałów. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy więc wykorzystywać desek, płyt czy drewnianych listewek. Najlepszym wyborem będą aluminiowe profile, które skręcamy za pomocą metalowych wkrętów. W trosce o zdrowie pamiętajmy o tym, by zabezpieczać dłonie rękawiczkami - szklane włókna wełny mineralnej mogą podrażniać, ranić lub wywoływać swędzenie. Jeśli zależy nam na tym, by ocieplenie komina było zabudowane lub mamy do czynienia z elementami komina na zewnątrz budynku, możemy wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe. Stawiajmy jednak na ognioodporne propozycje, czyli płyty w kolorze różu lub czerwieni. Całość możemy wykończyć cienką warstwą gotowego tynku.

Podsumowując, ocieplenie komina jest bardzo ważnym elementem wykończenia budynku mieszkalnego, który może mieć wpływ nie tylko na komfort cieplny w każdym pomieszczeniu, ale również na brak problemów, takich jak rozwój wilgoci czy cofanie się dymu. Nie warto więc rezygnować z tych prac. Tym bardziej, że wykonanie odpowiedniej izolacji nie jest drogie, czasochłonne czy trudne.
Autorka: Kamila Łońska-Kępa