Data modyfikacji:

Ocieplenie stropu: jak ocieplić strop?

Ocieplenie stropu to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykonanie izolacji, szczególnie gdy do dyspozycji mamy nieużytkowany strych, o którym dawno zapomnieliśmy. Jaka jest różnica pomiędzy ociepleniem stropu a dachu? Jak ocieplić strop drewniany, a jakiej techniki użyć w przypadku stropu betonowego? Jaki rodzaj materiału będzie najlepszy do ocieplania?

ocieplenie

Dlaczego warto ocieplić strop?

Dlaczego tak naprawdę wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na ocieplenie stropu? Powodów jest kilka. Najważniejszy jednak powód to możliwość relatywnie łatwego zmniejszenia powierzchni domu, co wpłynie na redukcję zapotrzebowania na ciepło i energię. Jak powszechnie wiadomo, im większa powierzchnia lub im wyższe pomieszczenie, tym więcej energii wykorzystuje się do ocieplenia tego typu miejsc. Jeśli skutecznie zmniejszymy ten metraż, efekt tego zobaczymy w zmniejszonych rachunkach.

Dodatkowo ocieplony strop stanowi barierę przed uciekaniem ciepła przez dach. Skutecznie ocieplone pomieszczenie od strony stropu będzie izolować i zatrzymywać ciepło, które znajduje się wewnątrz naszego domu. Choć idea ocieplania stropu wydaje się dość kosztowną inwestycją, to jednak bardzo szybko zwróci się ona w kilkunastu bądź kilkudziesięciu rachunkach za ogrzewanie.

Ocieplanie stropu czy dachu?

W materiałach źródłowych możemy natrafić na informacje związane zarówno z ociepleniem stropu, jak i dachu. Czym różnią się te dwie czynności i na jaką powinniśmy się zdecydować?

To w całości zależy od specyfiki naszego poddasza. Jeśli poddasze jest często użytkowane i służy na przykład jako pokój dla naszych pociech lub jako gabinet, w którym zaszywamy się na wiele godzin, uzasadnione będzie ocieplenie dachu. Jest to wprawdzie bardziej skomplikowana i droższa inwestycja, jednak konieczna, jeśli nie chcemy pozbyć się użytkowych metrów w domu.

Jeśli natomiast poddasze nie jest użytkowane w żaden sposób, powinniśmy zdecydować się na rozwiązanie ocieplania stropu. Ocieplenie stropu oddzieli nasz strych od pomieszczeń powszechnie wykorzystywanych, co umożliwi nam zaoszczędzenie na rachunkach. Warto pamiętać o rozróżnieniu tych dwóch czynności i dobrać je odpowiednio do naszej sytuacji.

Jaki materiał do ocieplania stropu wybrać?

Główny dylemat, przed jakim stoi właściciel domu, którego strop ma być ocieplany, to wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego. W zdecydowanej większości wybór rozgrywa się pomiędzy dwoma sprawdzonymi materiałami - styropianem oraz wełną mineralną. Który z materiałów wybrać?

Styropian jest materiałem, który w głównej mierze wykorzystywany jest do ocieplania ścian, jednak równie dobrze zdaje swój egzamin w przypadku ocieplenia stropu. Jak jednak wiadomo, na rynku dostępne są styropiany w różnych wariantach grubości oraz typu. Choć wszystkie typy styropianu są relatywnie tanim materiałem, to który z nich będzie najlepszy do ocieplenia stropu? Zdecydowanie ten najgrubszy. Styropian o grubości 15 centymetrów będzie doskonałym materiałem umożliwiającym pokrycie całego stropu.

Na przeciwnym biegunie znajduje się wełna mineralna, której grubość wynosi maksymalnie 25 centymetrów. Wełna to równie tani i pewny sposób na skuteczne ocieplenie stropu naszego domu w momencie, gdy poddasze nie jest użytkowane.

Strop drewniany - jak ocieplić?

W zależności od materiału, z którego wykonany jest strop, powinniśmy stosować inne techniki wykładania ocieplenia. Jeśli mamy do czynienia ze stropem drewnianym, wełna, która jest w tym wypadku optymalnym materiałem, powinna zostać umieszczona bezpośrednio pomiędzy belkami. Dodatkowo powierzchnia desek również powinna być pokryta dodatkową warstwą wełny mineralnej.

Jak wygląda sytuacja z ociepleniem stropu drewnianego, gdy mimo wszystko wykorzystujemy w tym celu styropian? Materiał powinien być położony na górną warstwę stropu, co zapewni nam optymalne warunki izolacyjne, które zminimalizują ryzyko uciekania ciepłego powietrza, a także zmniejszą powierzchnie ogrzewanego domu. Strop drewniany, choć wciąż bardzo popularny, jest powoli zamieniany na zdaniem wielu ekspertów bardziej wytrzymały element, jakim jest strop betonowy. Jak zatem wygląda proces ocieplania stropu betonowego?

Strop betonowy - jak ocieplić?

W przypadku ocieplania stropu betonowego warto zastosować nieznacznie inne podejście. Cały strop powinien być bardzo dokładnie pokryty materiałem izolacyjnym. W celu wykonania szczelnej izolacji często wykorzystuje się nawet dwie warstwy styropianu czy wełny mineralnej. Tak ułożone dwie warstwy powinny bardzo dobrze do siebie przywierać, by przez przypadek nie tworzyły żadnych korytarzy, którymi ciepło mogłoby uciekać.

Jeśli obawiamy się niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak silny wiatr, często stosuje się dodatkową folię ochronną, której celem jest właśnie ochrona naszej izolacji. Jaka powinna być grubość ocieplenia stropu betonowego? Co najmniej kilkanaście centymetrów, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt centymetrów. Sprawia to, że znacznie zmniejszy się objętość danego pomieszczenia.

Jak podejść do ocieplania stropu, który został dopiero co wykonany? Ryzyko wchłonięcia wilgoci ze świeżej zaprawy może znacznie obniżyć jakość wykonanej izolacji. W takim przypadku dodatkowa warstwa folii paroszczelnej powinna załatwić sprawę.

Korzyści wynikające z ocieplenia stropu

Skuteczne i prawidłowe ocieplenie stropu za pomocą wełny mineralnej lub styropianu wpłynie korzystnie na energooszczędność naszego budynku, bez względu na to, czy jest to mały domek jednorodzinny, czy duża nieruchomość gospodarcza z nieużywanym strychem. Termiczna izolacja pozwala na zmniejszenie rachunków za energię, które mogą być szczególnie dotkliwe podczas mroźnych pór roku. Izolacja termiczna zimą to jednak nie wszystko. Zastosowanie styropianu lub wełny mineralnej pozwala również na zoptymalizowanie temperatury wewnątrz budynku latem, tworząc miłe, chłodne warunki do życia.

Oprócz kwestii związanych z zatrzymywaniem ciepła, ocieplenie stropu umożliwi również skuteczne rozwiązanie kwestii hałasów z góry. W całym domu zaobserwujemy błogą ciszę bez ryzyka usłyszenia ciągłego stukania z góry, gdy ktoś się przemieszcza.

Choć inwestycja w ocieplenie stropu może być uznana przez wielu za zbyt kosztowną, wydatek zwróci się w przeciągu kilku następnych lat.

Ocieplanie stropu - samodzielnie czy z pomocą ekipy?

Ocieplanie stropu to zadanie, które wymaga odpowiedniego doświadczenia, wiedzy z zakresu budownictwa i umiejętnego wykorzystanie narzędzi niezbędnych do wykonania tego procesu. Dlatego też wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług ekipy remontowej, które ociepli nam strop z poszanowaniem wysokiej jakości. Oczywiście przed wyborem konkretnego usługodawcy należy dokładnie zweryfikować ich doświadczenie, a także zasięgnąć opinii dotychczasowych klientów. W tym wypadku musimy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami robocizny. Warto jednak rozważyć tę opcję, jeśli nie jesteśmy odpowiednio przygotowani na wykonywanie tak odpowiedzialnego remontu samodzielnie.

Jeśli jednak mamy doświadczenie w obszarze wykorzystania materiałów izolacyjnych i znamy techniki ocieplania budynków, możemy wykonać takie zadanie samodzielnie. Oczywiście będzie się to wiązać z przedłużonym czasem remontu oraz poświęceniem energii, jednak zaoszczędzimy całkiem sporą sumę pieniędzy. Jaką dokładnie? To zależy bezpośrednio od powierzchni stropu. Ekipy remontowe swoje usługi wyceniają na podstawie metrów kwadratowych, które muszą być ocieplone.

Autor: Norbert Rukowski