Data modyfikacji:

Ocieplenie ścian od wewnątrz krok po kroku. Czym i jak ocieplić od wewnątrz?

Jeżeli nawet przy mocnym ogrzewaniu twoje mieszkania błyskawicznie się wychładza i nie jesteś w stanie utrzymać przez długi czas optymalnej temperatury, możesz mieć problemy z nieszczelnymi i zbyt cienkimi ścianami. Najczęściej problem ten rozwiązuje położenie termoizolacji na elewacji, ale często nie jest to możliwe, pozostaje nam wówczas ocieplenie ścian od wewnątrz. Jak się jednak poprawnie zabrać do tego zadania?

sciana

Kiedy wykonać ocieplenie ścian od wewnątrz?

Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego i choć wiele osób chciałoby słońca i ciepłych temperatur przez cały rok, zimą i jesienią nieodmiennie przychodzą do nas przymrozki, co wiąże się z koniecznością uruchomienia grzejników. Czasami jednak, mimo ich maksymalnego podkręcania, nie jesteśmy w stanie utrzymać optymalnej temperatury w domu, którą specjaliści wyznaczają na od 19 do 23 stopni Celsjusza. Zbyt duży chłód w pomieszczeniach może skutkować zbieraniem się na ścianach wilgoci oraz rozwojem niebezpiecznych pleśni i zniszczeniem tynków.

O wydajności ogrzewania w domu decyduje w dużej mierze dobra izolacja ścian. W domach jednorodzinnych i blokach specjalną warstwę termoizolacyjną zakłada się bezpośrednio na elewacji. W niektórych przypadkach jej instalacja jest niemożliwa, co wynika z jej zbyt wysokiego kosztu, a także przeszkód prawnych lub problemów wynikających z natury samego budynku (np. jego elewacja jest chroniona przez konserwatora zabytków). W takich sytuacjach pozostaje nam ocieplenie ścian od wewnątrz. Przyjrzymy się zatem, jak wygląda ten proces.

Przeczytaj także: Najlepsza farba do ścian: ranking

Ocieplanie ścian od wewnątrz – zalety i wady

Wewnętrzna termoizolacja mieszkania pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, a także przełoży się na większy komfort życia. Może też pomóc w walce z pleśnią na ścianach, która jest wynikiem długotrwałego wychłodzenia i zawilgocenia mieszkania. Z wielu przyczyn jest to też, często jedyny możliwy sposób na ocieplenie domu.

Rozwiązanie to ma jednak swoje wady. Najważniejszą z nich jest objętość warstwy izolacyjnej, która z tynkiem może osiągnąć nawet kilkanaście centymetrów grubości. O tyle więc zmniejszymy metraż całego pomieszczenia. Z pozoru to niewiele, ale potencjalnie wiąże się to z kompletnym przemeblowaniem pokoju/-ów. Poza ponownym malowaniem i tynkowaniem zmuszeni zostaniemy też do poszerzenia lub wymiany parapetów i innych drobnych zmian w wystroju.

Przeczytaj, jaki styropian na podłogę będzie najlepszy

Przygotowanie ścian do ocieplania od wewnątrz

Przed ociepleniem ścian we wnętrzu należy przygotować szczegółowy plan, szacujący ilość i rodzaj potrzebnych materiałów budowlanych. Najlepiej, by zajął się tym doświadczony specjalista, który pomoże w doborze izolatora z właściwościami optymalnymi zainstalowanego systemu ogrzewania oraz kubatury domu lub mieszkania.

Kolejnym krokiem w przygotowaniu izolacji termicznej w mieszkaniu jest odpowiednie zabezpieczenie ścian. W pierwszej kolejności usuwamy z pomieszczenia meble, obrazy, półki oraz gniazdka elektryczne, a następnie dokładnie czyścimy powierzchnię ściany, usuwając z niej starą farbę lub tapetę. Wszelkiego rodzaju rysy, pęknięcia oraz ubytki muszą zostać zakryte, do czego używamy masy szpachlowej.

Po wyschnięciu i przeszlifowaniu muru przechodzimy do następnego ważnego etapu, jakim jest paroizolacja. Chodzi tu o założenie specjalnej warstwy izolacyjnej pod postacią przystosowanej do tego celu folii, która chroni ścianę przed wchłanianiem wilgoci z wnętrza mieszkania, co w dłuższym okresie prowadzi do rozwoju pleśni oraz pojawienia się uszkodzeń. Zaznaczmy, że paroizolacja jest zalecana zazwyczaj jedynie przy ocieplaniu mieszkania chłonną wełną mineralną (o czym dalej).

Kiedy wykonaliśmy już wszystkie czynności przygotowawcze, przechodzimy do właściwego nakładania materiałów izolacyjnych.

Materiały używane do izolacji

Do ocieplania ścian od wewnątrz używamy najczęściej trzech typów materiałów izolacyjnych. Poniżej przedstawiliśmy ich charakterystykę wraz ze sposobem montażu.

Styropian

Ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem to popularny i szybki sposób na stworzenie solidnej warstwy termoizolacyjnej. Płyty wykonywane z tego materiału są bardzo lekkie, łatwe w transporcie oraz obróbce. W sklepach znajdziemy bogaty wybór produktów o rożnych grubościach oraz właściwościach. Panele styropianowe przykleja się bezpośrednio do ściany przy pomocy dedykowanych klejów. Podczas operacji zwracamy uwagę na to, by idealnie do siebie przylegały.

Jak wspomnieliśmy, materiał nie wymaga stosowania paroizolacji, ponieważ przepuszcza tylko minimalną ilość wilgoci. Na styropian nakładamy bezpośrednio warstwę tynku, która po wyschnięciu i wyszlifowaniu nadaje się do dalszej obróbki.

Wełna mineralna

Wełna mineralna to sposób na ocieplenie ścian równie popularny, co styropian, zwłaszcza w większych pomieszczeniach i domach jednorodzinnych. Wykonanie izolacji wymaga jednak znacznie większych nakładów pracy. Wełny nie przyklejamy bowiem do ściany, ale jej bloki wsuwamy w specjalne drewniane stelaże solidnie przymocowane do ściany, podłogi oraz sufitu.

Pod spodem całej konstrukcji koniecznie znajdować musi się także folia paroizolacyjna. Do stelaża przykręcamy następnie płyty kartonowo-gipsowe, na które z kolei kładziemy gładź i farbę. Rozwiązanie to pochłonie zdecydowanie najwięcej miejsca w pomieszczeniu.

Pianka poliuretanowa

Ocieplenie ścian od wewnątrz pianką poliuretanową to rozwiązanie gwarantujące zaskakująco dobre efekty. Na ścianę natryskiwana jest szybko zasychająca oraz powiększająca swą objętość pianka poliuretanowa. Reakcja ta jest wynikiem jej bezpośredniego zetknięcia się z powietrzem.

Materiał ten odznacza się właściwościami podobnymi do styropianu, jest bardzo dobrym izolatorem odpornym na wilgoć. Co więcej, świetnie tłumi też dźwięki.

Pianki nie musimy nakładać w grubych warstwach. Po zaschnięciu jej nadmiar zdrapujemy szpachelką, a resztą szlifujemy. Warto jednak dodać, że w większości przypadków piankę dla umocnienia nakłada się na drewniany stelaż, podobny do tego, którego używa się przy wełnie mineralnej. Do wykończenia wnętrza tu także stosujemy płyty kartonowo-gipsowe.

Nie tylko izolacja ścian – jak jeszcze możemy zabezpieczyć mieszkanie przed utratą ciepła?

Termoizolacja ścian nie zawsze w pełni rozwiąże problemy z nieszczelnym mieszkaniem. Czasami częściową winę za utratę ciepła ponoszą także inne czynniki.

Pierwszym z nich są nieszczelne okna i drzwi. Najczęściej problem dotyczy starej oraz drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej, która z czasem wypacza się i odkształca, tworząc szpary, przez które ucieka gorące powietrze. Bardzo często zdarza się też, że ramy otworów okiennych nie zostały poprawnie uszczelnione lub zaczynają pojawiać się wokół nich pęknięcia, które wychładzają mieszkanie. Warto też zwrócić uwagę na poprawną izolację szyb, czy nie ma żadnych ubytków w utrzymującym je w miejscu kicie.

Wrażliwym termalnym punktem domu i mieszkania są również podłogi. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której znajdują się one tuż nad piwnicą lub zostały wylane bezpośrednio na fundamentach domu. W tym wypadku bardzo łatwo o to, by ciepło było pochłanianie przez niezaizolowane podłoże, czego symptomem jest między innymi wiecznie zimna podłoga. Rozwiązaniem jest tu wykonanie izolacji, podobnej do tej na ścianach. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się różne rodzaje styropianu, styroduru oraz specjalnych pianek.

Autor: Michał Kułakowski