Data publikacji:

Ranking oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem

Jakość powietrza w Polsce z roku na rok staje się coraz gorsza. Dotyczy to zwłaszcza sezonu zimowo-grzewczego, kiedy trujący smog jest wszechobecny w każdym polskim mieście – a w wielu miastach niebezpiecznie przekracza dozwolone normy. Nic więc dziwnego, że szukamy rozwiązań dla tego problemu. Tutaj mogą pomóc nam oczyszczacze powietrza. W poniższym poradniku opowiemy bliżej o tym, czym jest oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Ranking produktów, który dla was przygotowaliśmy, pozwoli wam wybrać najlepsze urządzenie tego typu.

oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – ranking. Co to za urządzenie i jak działa?

Oczyszczacz powietrza i nawilżacz w jednym to urządzenie, które łączy w sobie dwie funkcje – oczyszcza powietrze i dodatkowo je nawilża. Tak w dużym skrócie działa oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Ranking tego typu urządzeń pozwoli ci wybrać najlepszy sprzęt. Ale zanim do niego przejdziemy, przyjrzyjmy się takim urządzeniom jeszcze bliżej.

Jak działa oczyszczacz powietrza z nawilżaczem? To urządzenie oprócz skutecznych filtrów służących do oczyszczania powietrza z dymu, pyłów, lotnych związków organicznych, chorobotwórczych ustrojów czy alergenów ma też zbiornik na wodę. Takie urządzenie pracuje nie tylko dzięki specjalnym filtrom, ale także dzięki wentylatorowi. Ten ostatni wprawia powietrze w ruch. To zostaje przez urządzenie wessane i oczyszczone, a następnie wypuszczone na zewnątrz. Jak działa nawilżanie? To wszystko zależy od systemu nawilżania, jaki ma dane urządzenie. Ale o tym piszemy więcej w dalszej części artykułu.

Warto dodać, że w urządzeniu 2 w 1 nawilżacz zawsze można wyłączyć i korzystać z samego oczyszczacza.

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza w jednym – wady i zalety takiego urządzenia

Wydawać by się mogło, że urządzenie 2 w 1 to wybór idealny. Niemniej jednak ma on także swoje wady. Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem polecane są do domów/mieszkań, które w okresie grzewczym mają niską wilgotność – poniżej 40%. O tym, dlaczego wilgotność powietrza jest tak ważna, dowiecie się z poniższego filmiku.


Zalety oczyszczacza powietrza z nawilżaczem:

  • urządzenie jest wielofunkcyjne,
  • zajmuje mniej miejsca niż dwa oddzielne urządzenia,
  • oprócz oczyszczania jednocześnie nawilża powietrze,
  • idealna opcja dla alergików.

Wady:

  • wysoka cena,
  • mniej czułe czujniki kurzu – zwłaszcza na pył PM2,5, który ma cząsteczkę mniejszą niż cząsteczka kurzu,
  • urządzenie 2 w 1 oczyszcza powietrze dłużej.

Jeśli mieszkacie w mieście, gdzie powietrze jest bardzo zanieczyszczone i ilość dni smogowych znacznie przekracza normy, np. w Nowym Targu, to polecamy wam inwestycję oddzielnie w oczyszczacz i nawilżacz. Kupno oddzielnych urządzeń będzie w mocno zasmogowanym miejscu bardziej wydajne. Ale jeśli jakość powietrza w waszej okolicy utrzymuje się w normach (w najlepszej sytuacji są mieszkańcy Pomorza), to śmiało możecie sięgnąć po urządzenie 2 w 1. To, tak jak wspominaliśmy już wyżej, ma wiele zalet.

Nawilżacz i oczyszczacz powietrza – o czym warto pamiętać, kupując takie urządzenie 2 w 1?

Kupując urządzenie, które oczyszcza i nawilża jednocześnie, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Poniżej omawiamy te najważniejsze.

Wydajność

Parametr ten mówi, ile dane urządzenie przefiltruje powietrza w godzinę. Im wydajniejsze urządzenie, tym oczywiście lepiej.

Rodzaj filtra oczyszczającego powietrze

Każdy dobry oczyszczacz powietrza powinien mieć filtr HEPA oraz węglowy. Ten pierwszy jest w stanie usunąć mikroorganiczne cząsteczki i wyeliminować nawet 99% zanieczyszczeń typu pyłki, kurze, bakterie, wirusy i grzyby. Filtr węglowy z kolei działa jak gąbka i wchłania substancje gazowe. Ponadto eliminuje nieprzyjemne zapachy i szkodliwe opary. Niektóre urządzenia są wyposażone w dodatkowe filtry, np. wstępne czy wodne.

Powierzchnia pomieszczenia

Ten parametr powie, do pomieszczenia o jakiej maksymalnej powierzchni najlepiej nadaje się dane urządzenie. Na rynku znajdziecie najwięcej urządzeń, które sprawdzają się do pomieszczeń o wielkości od 25 do 50 m2. W większych domach, np. piętrowych, nierzadko trzeba kupić dwa urządzenia.

Jonizacja

Funkcja jonizacji jest bardzo przydatna w oczyszczaczu połączonym z nawilżaczem. Jonizacja wzbogaca powietrze o cząsteczki ujemnych jonów. Dzięki nim unoszące się w powietrzu szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje opadają na ziemię. Efekt? Powietrze jest jeszcze bardziej świeże i rześkie.

Rodzaj nawilżania

Do wyboru masz urządzenia z nawilżaniem ewaporacyjnym, ultradźwiękowym i przy użyciu pary wodnej. Najbardziej efektywne będzie nawilżanie ewaporacyjne. Dodatkowo ten sposób jest najzdrowszy i najbardziej energooszczędny.

Dodatkowe funkcje

Przydatne mogą okazać się m.in. wykrywacz zanieczyszczeń powietrza, regulacja prędkości, programator czasowy, wskaźnik zużycia filtra, blokada rodzicielska, automatyczne wyłączanie czy zdalne sterowanie. Oczywiście są to dodatki, ale wpływają one na wygodę użytkowania danego urządzenia.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – ranking polecanych produktów

Sharp KC-D40EUW – oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania

Urządzenie zalecane do pomieszczeń o powierzchni do 26 m2 z trzema czujnikami, systemem poczwórnych filtrów, które usuwają 99,97% niebezpiecznych cząsteczek z powietrza, oraz siedmioma trybami pracy. Oprócz tego producent gwarantuje 10-letnią gwarancję na filtry, a model ma też dodatkowo blokadę rodzicielską i funkcję włącznika/wyłącznika czasowego – w skrócie możesz zaprogramować urządzenie na pracę przez konkretną ilość czasu, a później oczyszczacz sam się wyłączy.

Sharp UA-HD50E-L – oczyszczacz z funkcją nawilżania i jonizacją

Czym różni się ten model od jego poprzednika? Przede wszystkim posiada dodatkowo funkcję jonizacji. Ponadto ma aż pięciostopniowy system filtracji, sprawdzi się we większych wnętrzach o maksymalnej powierzchni do 38 m2 oraz ma nawilżacz ewaporacyjny, który uznawany jest za najbardziej efektywny.

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania Philips AC2729/50

Urządzenie z zasięgiem do 30 m2, możliwością połączenia ze smartfonem, dzięki któremu możecie zdalnie zaprogramować jego pracę, trzema trybami pracy, blokadą rodzicielską i wygodnymi kółkami, co znacznie ułatwia przenoszenie oczyszczacza do innych pomieszczeń w domu.

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania Yoer APH01W

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania Panasonic F-VXR70G-K

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.