Data modyfikacji:

Jak skutecznie odstraszyć lisa? Poradnik dla domowników i hodowców

Lisy mogą być uroczymi gośćmi w naszym ogrodzie, ale gdy zaczynają stanowić zagrożenie dla drobiu lub upraw, stają się problemem. W tym artykule przedstawiamy sprawdzone sposoby na odstraszanie lisów, które pomogą Ci zabezpieczyć posesję bez szkody dla tych zwierząt.
jak poradzić sobie z lisem

Czego boją się lisy?

Lisy są ostrożnymi zwierzętami, które unikają bezpośredniego kontaktu z ludźmi oraz dużych drapieżników. Naturalnymi wrogami lisa są wilki, orły czy duże koty, ale w naszym otoczeniu możemy stworzyć warunki, które będą je skutecznie odstraszać. Hałas, światła ruchome lub naśladowanie obecności ludzi (np. przez pozostawienie w ogrodzie ubrań) to jedne z wielu metod.

Jakich zapachów nie lubią lisy?

Istnieje wiele zapachów, które są nieprzyjemne dla lisów. Wśród nich znajdują się amoniak, ocet czy zapachy cytrusowe. Możesz użyć zatopionych w tych substancjach szmat, które rozmieścisz wokół ogrodu lub kurnika. Te intensywne aromaty mogą skutecznie zniechęcić lisy do przekraczania granic Twojej posesji.

Odstraszacz na lisy

Na rynku dostępne są różne odstraszacze, zarówno te emitujące dźwięki, jak i te bazujące na ultradźwiękach, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha. Wybierając odstraszacz, warto zwrócić uwagę na jego zasięg działania oraz na to, czy jest bezpieczny dla innych zwierząt domowych.

Jak odstraszyć lisa?

Skutecznym sposobem jest utrzymanie porządku i zabezpieczenie śmieci, które mogą przyciągać lisy. Regularne czyszczenie terenu wokół domu i unikanie pozostawiania na zewnątrz resztek jedzenia znacznie zmniejszy zainteresowanie lisów Twoją posesją.

Pułapka na lisa domowej roboty

Stworzenie domowej pułapki na lisa może być trudne i wymaga zapewnienia bezpieczeństwa zarówno dla zwierzęcia, jak i dla człowieka. Pułapka na lisa z rury PCV to jedna z metod, ale jej konstrukcja wymaga precyzji i umiejętności, by nie skrzywdzić zwierzęcia.
W kontekście zabezpieczenia posesji warto rozważyć montaż siatki leśnej na słupkach, co jest skuteczną barierą dla lisów. Alternatywnie, ogrodzenie panelowe może również zapewnić solidną ochronę.

Jak poradzić sobie z lisem, który skrada się do kurnika?

Kury mają wielu naturalnych wrogów, w tym na przykład lisa. Populacja lisów w Polsce jest bardzo liczna, więc i zagrożenie dla przydomowych kurników jest również wysokie. Problem dotyczy zarówno kurników, które są umiejscowione na wsiach, jak i tych blisko większych miast. Nawet w dużych aglomeracjach grasują tak zwane lisy miejskie. Bywają one nawet bardziej śmiałe w swych poczynaniach niż lisy żyjące w lasach wokół wsi. 

Jak odstraszyć lisa z kurnika?

Jeśli chcesz skutecznie uchronić kury przez lisem, przygotuj odpowiednie zabezpieczenia:
 • Kurnik, który wyróżnia się ponadprzeciętną odpornością na ataki różnych drapieżników (zmorą kur nie tylko lisy. To także łasice i borsuki!). Wybierz kurnik, którego konstrukcja jest odpowiednio zaprojektowana i zbudowana. Co to oznacza? Kurnik musi zatrzymać lisa (borsuka, łasicę) przed wykopaniem tunelu, który pozwoliłby dzikiemu zwierzęciu dostać się do środka.
 • Woliera dla drobiu – jak poradzić sobie z lisem? Woliera to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań. Czym jest woliera? To ogrodzenie zabudowane, zamknięte ze wszystkich stron, które dla lisów (i pozostałych drapieżników) jest praktycznie nie do sforsowania.
 • Środki odstraszające i alarmujące – tu z pomocą przychodzi przede wszystkim aktywny pies, nieumęczony stróż podwórka! Wystarczy, że najlepszy przyjaciel człowieka (i jak się okazuje – sprzymierzeniec kur) będzie znaczył teren w pobliżu kurnika. To całkowicie wystarczy, aby lis zrezygnował z podejmowania próby ataku na drób. Odstraszająco na lisa mogą działać psie odchody regularnie rozrzucane obok ogrodzenia posesji. 
 • Ogrodzenie zwykłe w formie zamkniętej albo ogrodzenie pod napięciem. To drugie rozwiązanie to dość droga opcja, ponieważ wymaga odpowiedniego przygotowania oraz stworzenia odpowiedniej instalacji. Jednak jest to rozwiązanie, które się sprawdza na wiele lat i skutecznie odpowiada na pytanie: jak odstraszyć lisa od dom i od kurnika. 
 • Co odstrasza lisa? Wiatraczki, światła na fotokomórki, dzwonki, odstraszacze zapachowe – te wszystkie mogą okazać się pomocne, bo tak jak wspominaliśmy – lisy nie lubią być zaskakiwane. W takiej sytuacji prędko zmykają, gdzie pieprz rośnie.
 • FAQ
  Jaki jest naturalny wróg lisa? Naturalnymi wrogami lisa są większe drapieżniki takie jak wilki, orły, a czasem duże koty. W środowisku miejskim lisy często unikają kontaktu z ludźmi, co można wykorzystać, tworząc na posesji warunki nieprzyjazne dla tych zwierząt.
  Co odstrasza lisy? Do odstraszania lisów skutecznie wykorzystuje się różne metody, takie jak intensywne zapachy (np. cytrusy, ocet), dźwięki, ultradźwięki, a także fizyczne bariery jak ogrodzenie panelowe czy siatka leśna. Dbanie o czystość i porządek wokół domu również znacząco zmniejsza ryzyko niechcianych odwiedzin.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Redakcja Ceneo