Data publikacji:

Jak poradzić sobie z lisem?

Jak poradzić sobie z lisem, który zakrada się do kurnika? Jak odstraszyć lisa z ogrodu? Przedstawiamy domowe sposoby na lisa. Odpowiadamy na pytanie, czy pułapka na lisa z rury PCV to dobry pomysł na schwytanie tego pazernego drapieżnika, który niszczy twoje mienie. 
jak poradzić sobie z lisem

Czego boją się lisy?

Najskuteczniejsza broń przeciwko lisom to coś, czego one nienawidzą, czego się boją, czego obecność (w tym wydzielanie zapachu) przeszkadza im tak bardzo, że lis nie zbliża się do kurnika, ogrodu i domostwa. Co to jest? Poniżej domowe sposoby na lisa:
  1. Lisy mają naturalny strach przed ludźmi. Z tego powodu łatwo je odstraszyć, wykonując różne dźwięki. Czy to będzie wołanie, czy stukanie. Wydając głośne odgłosy, takie jak krzyki lub gwizdy, z pewnością odstraszysz skutecznie lisa skradającego się przy płocie twojego podwórka.
  2. Jak odstraszyć lisa z ogrodu? Możesz w niego rzucać niewielkimi przedmiotami. Doskonale do tego nadają się piłeczki do tenisa ziemnego.
  3. Lisy boją się psów – pies nie jest dla lisa ofiarą, więc dzikie zwierzę nie zaatakuje strażnika posesji. Nawet szczeniak, który biega po podwórku, stanowi dla lisa naturalny odstraszacz.
  4. Lisy boją się kotów lisy nie uważają kotów za swoje potencjalne ofiary, więc nie atakują ich. Oczywiście może się tak zdarzyć, że lis zaatakuje kota. Jednak zdarza się to rzadko. Najbardziej prawdopodobne jest w takiej sytuacji, że kociak skutecznie odstraszy lisa, pokazując mu swoje pazury. 
  5. Lis nie znosi być zaskakiwany i straszony – idealny odstraszacz to pies, który także w nocy pilnuje ogrodu (lisy żerują głownie w nocy) oraz głośne pokrzykiwanie. 

Jakich zapachów nie lubią lisy?

Tymi zapachami odstraszysz lisy. One ich nie cierpią: 
  • papryczka chili,
  • czosnek,
  • kapsaicyna,
  • ocet (nawet wyschnięty).
Jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce? Jak odstraszyć lisa z ogrodu? Ugotuj papryczkę chili i czosnek w wodzie. Tym roztworem spryskaj podwórko, szczególnie zaś miejsca w ogrodzie, do których nie chcesz, aby zbliżały się lisy. Umieść małe miseczki z octem w pobliżu ogrodzenia twojej posesji oraz w miejscach, do których lis nie ma podchodzić. One nienawidzą zapachu octu! Co drugi dzień przesuwaj miseczki z cieczą w nieco inne miejsce. Zapach octu będzie lisowi przeszkadzać na tyle, że nie podejdzie do miejsca otoczonego wonią octu. Te proste, domowe sposoby na lisa działają najlepiej. Nie wymagają od ciebie wiele wysiłku oraz nie są kosztowne. 

Jak poradzić sobie z lisem, który skrada się do kurnika?

Kury mają wielu naturalnych wrogów, w tym na przykład lisa. Populacja lisów w Polsce jest bardzo liczna, więc i zagrożenie dla przydomowych kurników jest również wysokie. Problem dotyczy zarówno kurników, które są umiejscowione na wsiach, jak i tych blisko większych miast. Nawet w dużych aglomeracjach grasują tak zwane lisy miejskie. Bywają one nawet bardziej śmiałe w swych poczynaniach niż lisy żyjące w lasach wokół wsi. 

Jak odstraszyć lisa z kurnika?

Jeśli chcesz skutecznie uchronić kury przez lisem, przygotuj odpowiednie zabezpieczenia:
  1. Kurnik, który wyróżnia się ponadprzeciętną odpornością na ataki różnych drapieżników (zmorą kur nie tylko lisy. To także łasice i borsuki!). Wybierz kurnik, którego konstrukcja jest odpowiednio zaprojektowana i zbudowana. Co to oznacza? Kurnik musi zatrzymać lisa (borsuka, łasicę) przed wykopaniem tunelu, który pozwoliłby dzikiemu zwierzęciu dostać się do środka.
  2. Woliera dla drobiu – jak poradzić sobie z lisem? Woliera to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań. Czym jest woliera? To ogrodzenie zabudowane, zamknięte ze wszystkich stron, które dla lisów (i pozostałych drapieżników) jest praktycznie nie do sforsowania.
  3. Środki odstraszające i alarmujące – tu z pomocą przychodzi przede wszystkim aktywny pies, nieumęczony stróż podwórka! Wystarczy, że najlepszy przyjaciel człowieka (i jak się okazuje – sprzymierzeniec kur) będzie znaczył teren w pobliżu kurnika. To całkowicie wystarczy, aby lis zrezygnował z podejmowania próby ataku na drób. Odstraszająco na lisa mogą działać psie odchody regularnie rozrzucane obok ogrodzenia posesji. 
  4. Ogrodzenie zwykłe w formie zamkniętej albo ogrodzenie pod napięciem. To drugie rozwiązanie to dość droga opcja, ponieważ wymaga odpowiedniego przygotowania oraz stworzenia odpowiedniej instalacji. Jednak jest to rozwiązanie, które się sprawdza na wiele lat i skutecznie odpowiada na pytanie: jak odstraszyć lisa od dom i od kurnika? 
  5. Co odstrasza lisa? Wiatraczki, światła na fotokomórki, dzwonki, odstraszacze zapachowe – te wszystkie mogą okazać się pomocne, bo tak jak wspominaliśmy – lisy nie lubią być zaskakiwane. W takiej sytuacji prędko zmykają, gdzie pieprz rośnie.

Jak zrobić pułapkę na lisa?

Pułapka na lisa z rury PCV – to pomysł sprzed lat. Kiedyś robiło się tak, że w ziemi zakopywało się dość szeroką rurę PCV, w jej wnętrze wsadzano zanętę. Lis wpada do takiej rury. Nie wiemy jednak o skuteczności tej metody nic więcej niż to, co wypisane jest na forach internetowych. 
Jak zrobić pułapkę na lisa? Żywołowna pułapka na lisy przyjdzie Ci z pomocą. Jest to taka sama klatka jak na kuny i na łasice. Musi być wytrzymała, mocna i spora. Pułapki klatkowe są najlepszym rozwiązaniem do łapania dzikich lisów. Powinna być wyposażona w czuły system zapadkowy i przegrodę na żywą przynętę. Takie rozwiązanie sprawia, że pułapka na lisa jest niezwykle skuteczna w chwytaniu różnego rodzaju drapieżników. Klatka musi mieć drzwiczki inspekcyjne, dzięki którym w każdej chwili po złapaniu lisa można wyciągnąć przynętę. Wykonując prace nad pułapką, miej na dłoniach rękawiczki (ochrona przed przenoszeniem zapachu ludzkiego na klatkę). 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.