Data modyfikacji:

Najlepsza odżywka emolientowa

Na sklepowych półkach ciągle widzisz produkty z napisem „Odżywka emolientowa” i zastanawiasz się, jak ona działa i czy sprawdzi się dla twoich włosów? Zapraszamy do poniższego poradnika, w którym przygotowaliśmy garść informacji na temat emolientowych odżywek do włosów. W naszym artykule nie zabraknie także polecanych emolientowych kosmetyków.

odżywka do włosów

Odżywka emolientowa – czyli jaka? Czym są emolienty?

Jeśli przynajmniej trochę interesujecie się świadomą pielęgnacją włosów, to z pewnością nie raz słyszeliście o tzw. równowadze PEH, czyli odpowiednim i zbilansowanym dostarczaniu włosów protein, humektantów i emolientów. W tym artykule skupimy się na tych ostatnich. Zatem jak działa odżywka emolientowa i czym są same emolienty?

Przeczytaj również, czym jest odżywka proteinowa

Emolienty to nic innego jak substancje, które chronią nasze włosy, tworząc na kosmykach tzw. ochronną otoczkę. W ten sposób kosmetyki z emolientami zabezpieczają włosy przed czynnikami atmosferycznymi, szkodliwym promieniowaniem UV, puszeniem się włosów i rozdwajaniem końcówek czy uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto taka warstwa zatrzymuje wewnątrz włosa składniki odżywcze dostarczane wraz z kosmetykami czy zabiegami.

Jakie emolienty możemy znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji włosów? Najczęściej są to:

  • oleje,
  • woski,
  • masła,
  • silikony,
  • lanolina,
  • parafina,
  • a lkohole tłuszczowe.

Warto zaznaczyć, że na powyższej liście znajdziecie zarówno emolienty mocne, jak i te o delikatniejszym działaniu.

Odżywki emolientowe do włosów – kiedy i jak je stosować?

Jak działają emolienty? Nadają włosom miękkości. Sprawiają, że te stają się gładkie, lśniące, odpowiednio wzmocnione i właściwie nawilżone. Przy odpowiedniej równowadze emolientów włosy nie puszą się, nie plączą i są sypkie. Emolientowa odżywka najlepiej sprawdzi się więc dla posiadaczek włosów suchych, podatnych na uszkodzenia, zniszczonych, łamliwych.

Zastanawiasz się, czy odżywka emolientowa jest dla ciebie? O niedoborze emolientów będą świadczyć włosy suche, szorstkie, pozbawione blasku, sianowate, puszące się, z tendencją do kołtunienia. Warto wspomnieć też o tym, że z emolientami można przesadzić. Nadmiar emolientów w codziennej pielęgnacji to włosy przyklapnięte i strączkujące się.

Oczywiście nie zalecamy, aby wszystkie twoje kosmetyki do włosów były emolientowe. Niektóre włosy potrzebują ich mniej, a inne więcej. Emolienty zawsze równoważymy humektantami i proteinami. Dobrym rozwiązaniem jest wybór różnych kosmetyków, np. odżywki emolientowej, szamponu z proteinami i co tygodniowej maski z przewagą humektantów.

Najlepsze emolientowe odżywki – ranking polecanych kosmetyków

Uważasz, że twoje kosmyki cierpią na niedobór emolientów? Sprawdź, jaka emolientowa odżywka może im pomóc. Poniżej ranking polecanych kosmetyków.

Anwen, Emolientowy Irys, Odżywka do włosów o średniej porowatości

Wegańska, emolientowa odżywka bez dodatku gliceryny. W jej składzie znajdziecie aż 5 olejów, które świetnie dyscyplinują kosmyki o średnim stopniu porowatości m.in. olej brokułowy, moringa czy z pestek śliwki. Odżywka ogranicza puszenie się i elektryzowanie włosów. Ponadto dodaje im blasku, wygładza i sprawia, że kosmyki stają się bardziej elastyczne.

Anwen, Emolientowa róża, Odżywka do włosów o wysokiej porowatości

Kolejna wegańska odżywka bez dodatku gliceryny marki Anwen – tym razem do włosów wysokoporowatych. Kosmetyk zawiera 5 naturalnych olejów: brokułowy, makowy, dyniowy, z rzodkiewki i krokosza barwierskiego. Ponadto w jej składzie znajdziemy masło shea, które doskonale zaspokaja potrzeby wysoko porowatych kosmyków.

Anwen, Emolientowa akacja, Odżywka do włosów o niskiej porowatości

Ostatnia odżywka z emolientowej serii marki Anwen – tym razem dla włosów niskoporowatych. Jej kompozycja jest na tyle delikatna, aby zbytnio nie obciążać kosmyków. Co znajdziemy w jej składzie? M.in. olej kokosowy, babassu, masło murumuru, naturalną glinkę i ekstrakt z morszczynu pęcherzykowatego. Kosmetyk jest wegański, nie posiada gliceryny i może być stosowany na dwa różne sposoby – ze spłukiwaniem bądź bez niego.

Barwa Naturalna, Regenerująca odżywka awokado

Odżywka bez parabenów, silikonów i SLS-ów. Nawilża włosy, chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, odżywia. W jej składzie znajdziecie przede wszystkim olej z awokado, a ponadto masło shea, biotynę, panthenol oraz olej kokosowy. Odżywka najlepiej sprawdzi się w codziennej pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych.

Barwa Naturalna, Nabłyszczająca odżywka octowa

Odżywka, której głównym zadaniem jest wyrównanie poziomu pH na skórze głowy. W jej składzie znajdziecie m.in. ocet, olej z pestek winogron oraz ziołowe ekstrakty. Wszystkie z tych składników wygładzają włosy, dodają im blasku, wzmacniają i odżywiają. Kosmetyk nie zawiera silikonów, SLS-ów i parabenów. Warto dodać, że odżywka przeznaczona jest do stosowania wyłącznie raz w tygodniu.

Eeny Meeny, Delikatna odżywka nawilżająca

Emolientowa wegańska odżywka o działaniu nawilżającym, która ułatwia rozczesywanie, dodaje włosom miękkości oraz blasku. W jej składzie znajdziecie wiele naturalnych składników, m.in. skwalan z oliwek, olej makadamia oraz ekstrakt z owsa. Kosmetyk nie zawiera kompozycji zapachowej. Świetnie nadaje się również do pielęgnacji skóry atopowej i wrażliwej.

Equilibra, Odżywka arganowa ochronna

Wegańska odżywka emolientowa bez silikonów, parabenów i alkoholu. Przeznaczona do pielęgnacji włosów osłabionych i matowych. Produkt zmiękcza kosmyki, dodaje im blasku, ułatwia ich rozczesywanie oraz wzmacnia je. W składzie odżywki, oprócz oleju arganowego, znajdziecie również wyciągi z zielonej herbaty i lnu.

Khadi, Nabłyszczająca odżywka do włosów, Kokos i Shikakai

Wegańska odżywka, która wzmacnia i nawilża włosy. Przeznaczona do pielęgnacji kosmyków delikatnych i łamliwych. Nie zawiera silikonów oraz parabenów, a jej kompozycja bazuje przede wszystkim na składnikach naturalnych, m.in. ajurwedyjskich ziołach, ekstrakcie z lawsonii, wyciągu z hibiskusa i oleju kokosowym.

Autorka: Klaudia Borycka