Data publikacji:

Ogrodzenie panelowe drewniane: jak zrobić?

Ogrodzenie to nie tylko płot mający za zadanie wyznaczyć granicę naszej działki. Spełnia ono też kilka innych ważnych funkcji. Stanowi m.in. zaporę dla naszego zwierzaka, by nie uciekł nam z podwórka, bądź pełni funkcję dekoracyjną. W ostatnim czasie bardzo dużą wagę przykłada się do tego ostatniego aspektu. Stąd po modzie na stalowe płoty, nastąpił czas, gdy do łask wracają te drewniane. Warto zwrócić tu szczególną uwagę na ogrodzenie panelowe drewniane. Nadaje ono bowiem naszemu otoczeniu bardzo ciepły klimat. Co wraz z dobrze wkomponowaną zielenią oraz kwiatami może uczynić nasz ogród doskonałym miejscem do wypoczynku. Jak zatem wykonać ogrodzenie panelowe drewniane?
ogrodzenie panelowe

Co to jest ogrodzenie panelowe drewniane?

Jest to ogrodzenie, które składa się z gotowych drewnianych paneli. Jeden panel zazwyczaj złożony jest z ramy wypełnionej deskami. Elementy te są przygotowane do łatwego oraz szybkiego montażu. Może go wykonać każdy wprawny majsterkowicz i niepotrzebna jest tu ingerencja fachowca. Najważniejsze, by łączenie go w jedną całość wykonać zgodnie z instrukcją obsługi. Wśród ogrodzeń panelowych rozróżniamy wiele ich rodzajów. Producenci proponują nam bowiem produkty, które możemy podzielić pod względem systemu montażu, drewna użytego do ich wykonania czy też konstrukcji.

Aranżacja ogrodzenia z paneli drewnianych

Ogrodzenie drewniane panelowe znajdzie swoje zastosowanie zarówno jako zewnętrzny płot, jak i ogrodzenie wewnątrz działki, które wyodrębnia jej część. Możemy je montować nad ziemią bądź nad podmurówką. Nie powinny one jednak mieć kontaktu z gruntem, gdyż wtedy mogłyby ulec zniszczeniu. Jeżeli jednak chcielibyśmy, by nasz płot ten styk miał, wówczas możemy je zrobić np. z bloczków keramzybetonowych. Jest to ogrodzenie panelowe imitacja drewna, którego zaletą jest tańszy koszt oraz odporność na wilgoć.

Wybór paneli

Producenci paneli ogrodzeniowych dają nam szeroki wybór. Wzbogacony jest on o firmy specjalizujące się w wykonywaniu tego produktu. Ich dużą zaletą jest to, że mogą one dla nas wykonać panel, jaki potrzebujemy. Do najbardziej popularnych płotów należą ogrodzenia drewniane pełne, które jak sama nazwa wskazuje, wykonane jest z paneli pełnych. Przykładem takiego panelu jest Vidaxl Panel ogrodzeniowy naprzemienny drewno sosnowe FSC 180 x 170 cm. Ogrodzenia te charakteryzuje brak prześwitów, zachowanie intymności w ogrodzonym miejscu. Inne ciekawe ogrodzenia drewniane są z paneli niepełnych, gdzie rama nie jest całkowicie wypełniona deskami lub zamiast nich wstawione są np. ażury czy kraty. Przykładem może tu być Vidaxl Ogrodzenie ogrodowe z kratką z pergolą 41726. Niestety rzadko wstawia się je do ogrodzeń zewnętrznych, a częściej znajdują one zastosowanie w wygrodzeniu jakiegoś obszaru wewnątrz działki.

Montaż ogrodzenia

Chcąc ogrodzić swoją posesję, powinniśmy dokładnie przemyśleć, jak nasze ogrodzenie ma biegnąć. Czy chcemy ogrodzić ją całą, a może tylko jej część? W jaki sposób montowane będą panele. Po dokładniej analizie należy dokładnie zmierzyć miejsce, gdzie będzie biegło nasze ogrodzenie. Rozplanować, w jakiej odległości będziemy montować słupki. Te pierwsze czynności powinny być wykonane bardzo dokładnie. Dzięki nim bowiem będziemy mogli wykonać wstępny kosztorys naszych prac. Pamiętajcie! Im dokładniej wykonacie pomiary, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że narazicie się na niepotrzebne koszty.

Przygotowanie terenu

Gdy już mamy przygotowany plan pracy, a materiał do wykonania naszego płotu jest zakupiony, to możemy przystąpić do pierwszych prac. Nim jednak rozpoczniemy montaż, należy dokładnie przygotować teren, na którym stawiać będziemy nasze ogrodzenie. Musimy jednak pamiętać, że bardzo często ukształtowanie terenu płata nam figla. Wiąże się to bowiem z tym, że nawet jeżeli wydaje się nam, że nasza działka jest równa, to po zmierzeniu jej poziomnicą może się okazać, że są na niej spadki. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ przy większych spadkach poszczególne panele powinniśmy stopniować. Wiąże się to też m.in. z odpowiednim przygotowaniem podłoża, tak abyśmy pod naszym płotem nie mieli np. dziur.

Montaż słupków

Słupki w ogrodzeniach panelowych najczęściej osadzamy w kotwach. Nim to jednak uczynimy, warto je zaimpregnować. Miejsce, gdzie słupek będzie w kotwie, warto dodatkowo pomalować środkiem bitumicznym. Dzięki temu zabezpieczymy go przed szkodliwą dla niego wilgocią. W następnym etapie rozmieszczamy słupki we wcześniej wyznaczonych przez nas miejscach. Następnie możemy przystąpić do wbicia kotew. Warto jednak pamiętać, by nie uderzać młotkiem bezpośrednio w kotwę, gdyż ją uszkodzimy. Na koniec osadzamy słupki w kotwie i po wypoziomowaniu ich przykręcamy je wkrętami.

Montaż paneli

Panele, podobnie jak słupki, powinny być wcześniej zaimpregnowane. Jeżeli kupiliśmy je już pomalowane, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to jeszcze raz. Przy okazji możemy zmienić sobie kolor naszego ogrodzenia na taki, jaki będziemy chcieli. Warto jednak pamiętać, że najskuteczniejsza impregnacja drewna jest wtedy, gdy malujemy je systemem natryskowym. Gdy już te czynności mamy za sobą, możemy przystąpić do dalszych prac. Zanim jednak połączymy panel ze słupkami, powinniśmy go wypoziomować. Następnie przystępujemy do mocowania przęsła. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich opiera się na specjalnych śrubach do drewna, natomiast drugi na mocowaniach na wkręty. Który zatem wybrać? Najlepiej ten, który w instrukcji zaleci producent. Jeżeli takiej informacji nie znajdziemy, to wybór już tak naprawdę zależy od nas samych. Zasadnicza różnica między tymi mocowaniami jest w estetyce, gdyż mocowania na wkręty są bardziej widoczne, aniżeli te na śruby.
Autor: Beniamin Feliksiak