Wybór rodzaju ogrzewania to jedna z kluczowych decyzji podczas projektowania domu. Choć kocioł węglowy wciąż należy do najtańszych źródeł ciepła, coraz częściej sięgamy po ekologiczne systemy. Jak działa ogrzewanie sufitowe? Jakie są jego wady i zalety? Kiedy warto się zdecydować na ten typ ogrzewania? Opowiadamy.
Zasada działania ogrzewania sufitowego przypomina nieco ogrzewanie podłogowe. W obu przypadkach jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, czyli wykorzystujące niższą temperaturę, ale większą powierzchnię grzewczą.
Choć mowa o ogrzewaniu sufitowym, jego płaszczyznowe źródła ciepła można wykorzystać także na ścianach lub skosach poddaszy. Dzięki temu jest to bardzo uniwersalne i łatwe w dopasowaniu nowoczesne ogrzewanie w domu.
Czym różni się ogrzewanie sufitowe od klasycznych grzejników? Największa różnica tkwi w sposobie oddawania ciepła. Kaloryfery oddają energię przez konwekcję. Ogrzewają głównie zimne powietrze znajdujące się przy podłodze, jednocześnie wprawiając je w ruch.
System ogrzewania sufitowego działa inaczej, oddaje bowiem ciepło głównie przez promieniowanie. Oznacza to, że nie nagrzewa krążącego powietrza, a przedmioty znajdujące się na wprost paneli grzewczych, np. podłogę, meble czy… domowników.
Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje ogrzewania sufitowego: elektryczne oraz wodne. To pierwsze wykorzystuje maty, folie lub panele montowane pod tynkiem lub nad podwieszanym sufitem. Panele wykonywane są polietylenu, a za emitowanie ciepła odpowiadają zatopione w tworzywie kable, np. karbonowe.
W niektórych przypadkach stosuje się także aluminiowe ekrany, które ograniczają przenikanie energii do stropu lub więźby dachowej. Folie i maty elektryczne dostępne są w zestawach o określonej mocy dobieranej do kubatury oraz termoizolacji pomieszczenia.
Drugim rodzajem jest ogrzewanie sufitowe wodne. Wykorzystuje ono niskotemperaturowe ogrzewanie centralne, np. pompę ciepła czy kondensacyjny kocioł gazowy. W systemie wodnym wykorzystuje się rury z powłoką antydyfuzyjną, która zapobiega zapowietrzaniu się układu. Układa się je na specjalnym stelażu, a następnie przykrywa tynkiem.
Całkowita grubość ogrzewania to ok. 2,5 cm. Innym rozwiązaniem jest montaż mat kapilarnych złożonych z gęsto ułożonych cienkich rurek (ok. 2 mm średnicy). Największą przewagą wodnego ogrzewania sufitowego nad elektrycznym jest to, że może być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania pomieszczenia, ale i jego chłodzenia.
Sprawdź również, jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu
Wśród systemów ogrzewania płaszczyznowego największą popularnością wciąż cieszy się ogrzewanie podłogowe. Czy ogrzewanie sufitowe stanie się interesującą alternatywą?
Duży wpływ mogą mieć na to nie tyle temperatury zimowe, co… letnie. Coraz popularniejsze stają się bowiem klimatyzacje, a maty kapilarne wykorzystywane w ogrzewaniu sufitowym są w stanie je zastąpić.
W połączeniu z pompą ciepła ogrzewanie sufitowe efektywnie schładza powietrze, a przy tym go nie przesusza. Choć taką funkcję można by wykorzystać w ogrzewaniu podłogowym, byłoby to nieprzyjemne (zimna podłoga) oraz niebezpieczne (wilgoć zbierająca się na podłodze).
Można więc sądzić, że wraz z rozwojem budownictwa energooszczędnego wzrośnie zainteresowanie ogrzewaniem sufitowym. Tym bardziej, że jest ono długowieczne i niemal bezobsługowe.
Autor: Szymon Sonik