Data modyfikacji:

Jak działa ogrzewanie sufitowe? Wady i zalety

Wybór rodzaju ogrzewania to jedna z kluczowych decyzji podczas projektowania domu. Choć kocioł węglowy wciąż należy do najtańszych źródeł ciepła, coraz częściej sięgamy po ekologiczne systemy. Jak działa ogrzewanie sufitowe? Jakie są jego wady i zalety? Kiedy warto się zdecydować na ten typ ogrzewania? Opowiadamy.

ogrzewanie sufitowe

Ogrzewanie sufitowe – na czym polega?

Zasada działania ogrzewania sufitowego przypomina nieco ogrzewanie podłogowe (sprawdź, co na ogrzewanie podłogowe). W obu przypadkach jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, czyli wykorzystujące niższą temperaturę, ale większą powierzchnię grzewczą.

Choć mowa o ogrzewaniu sufitowym, jego płaszczyznowe źródła ciepła można wykorzystać także na ścianach lub skosach poddaszy. Dzięki temu jest to bardzo uniwersalne i łatwe w dopasowaniu nowoczesne ogrzewanie w domu.

Czym różni się ogrzewanie sufitowe od klasycznych grzejników? Największa różnica tkwi w sposobie oddawania ciepła. Kaloryfery oddają energię przez konwekcję. Ogrzewają głównie zimne powietrze znajdujące się przy podłodze, jednocześnie wprawiając je w ruch.

System ogrzewania sufitowego działa inaczej, oddaje bowiem ciepło głównie przez promieniowanie. Oznacza to, że nie nagrzewa krążącego powietrza, a przedmioty znajdujące się na wprost paneli grzewczych, np. podłogę, meble czy… domowników.

Rodzaje ogrzewania sufitowego

Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje ogrzewania sufitowego: elektryczne oraz wodne. To pierwsze wykorzystuje maty, folie lub panele montowane pod tynkiem lub nad podwieszanym sufitem. Panele wykonywane są polietylenu, a za emitowanie ciepła odpowiadają zatopione w tworzywie kable, np. karbonowe.

W niektórych przypadkach stosuje się także aluminiowe ekrany, które ograniczają przenikanie energii do stropu lub więźby dachowej. Folie i maty elektryczne dostępne są w zestawach o określonej mocy dobieranej do kubatury oraz termoizolacji pomieszczenia.

Drugim rodzajem jest ogrzewanie sufitowe wodne. Wykorzystuje ono niskotemperaturowe ogrzewanie centralne, np. pompę ciepła czy kondensacyjny kocioł gazowy. W systemie wodnym wykorzystuje się rury z powłoką antydyfuzyjną, która zapobiega zapowietrzaniu się układu. Układa się je na specjalnym stelażu, a następnie przykrywa tynkiem.

Całkowita grubość ogrzewania to ok. 2,5 cm. Innym rozwiązaniem jest montaż mat kapilarnych złożonych z gęsto ułożonych cienkich rurek (ok. 2 mm średnicy). Największą przewagą wodnego ogrzewania sufitowego nad elektrycznym jest to, że może być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania pomieszczenia, ale i jego chłodzenia.

Sprawdź również, jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu

Zalety ogrzewania sufitowego

  • Ekologia – ogrzewanie płaszczyznowe wykorzystuje niskotemperaturowe źródła ciepła, będące jednocześnie tymi najbardziej ekologicznymi, np. pompami ciepła, kolektorami słonecznymi, kotłami kondensacyjnymi czy instalacją geotermalną.
  • Estetyka – ogrzewanie sufitowe, podobnie jak podłogowe, jest całkowicie niewidoczne. Nie wpływa więc na wystrój wnętrza i nie przeszkadza w zagospodarowaniu ścian.
  • Brak spalania kurzu – dzięki temu, że ogrzewanie sufitowe nagrzewa przedmioty, a nie powietrze, nie spala zalegającego na podłodze kurzu. To szczególnie ważne dla alergików.
  • Efektywność – duża powierzchnia grzewcza ogrzewania sprawia, że ciepło oddawane jest równomiernie na całej powierzchni pomieszczenia.
  • Chłodzenie – jedną z największych zalet ogrzewania sufitowego jest to, że latem może być wykorzystane do chłodzenia pomieszczeń.
  • Dowolność aranżacji – skuteczność ogrzewania podłogowego może spaść, jeśli przykryjesz podłogę meblami, dywanami lub innymi izolującymi elementami. Sufitowe maty grzewcze dają pełną dowolność w aranżacji pomieszczenia i nie wymagają zastosowania przepuszczających ciepło podłóg. Możesz więc zdecydować się na grube parkiety lub dywany.
  • Komfort termiczny – do uzyskaniu komfortu termicznego wystarczy temperatura o ok. 2-3 stopnie niższa niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego.

Wady ogrzewania sufitowego

  • Brak naturalnego obiegu powietrza – ogrzewanie sufitowe nie wymusza obiegu powietrza, dlatego niezbędna jest wydajna wentylacja pomieszczenia.
  • Ciepło odczuwalne od góry – choć nie jest to w gruncie rzeczy wadą, nie wszystkim może odpowiadać. Odczuwanie ciepła od góry nie oznacza jednak, że podłoga jest zimna – promieniowanie nagrzewa ją do przyjemnej temperatury.
  • Mniejsza wydajność – wydajność ogrzewania sufitowego jest mniejsza od ogrzewania podłogowego. Różnice te kompensuje się większą powierzchnią grzewczą mat kapilarnych.

Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie sufitowe?

Wśród systemów ogrzewania płaszczyznowego największą popularnością wciąż cieszy się ogrzewanie podłogowe. Czy ogrzewanie sufitowe stanie się interesującą alternatywą?

Duży wpływ mogą mieć na to nie tyle temperatury zimowe, co… letnie. Coraz popularniejsze stają się bowiem klimatyzacje, a maty kapilarne wykorzystywane w ogrzewaniu sufitowym są w stanie je zastąpić.

W połączeniu z pompą ciepła ogrzewanie sufitowe efektywnie schładza powietrze, a przy tym go nie przesusza. Choć taką funkcję można by wykorzystać w ogrzewaniu podłogowym, byłoby to nieprzyjemne (zimna podłoga) oraz niebezpieczne (wilgoć zbierająca się na podłodze).

Można więc sądzić, że wraz z rozwojem budownictwa energooszczędnego wzrośnie zainteresowanie ogrzewaniem sufitowym. Tym bardziej, że jest ono długowieczne i niemal bezobsługowe.

Autor: Szymon Sonik