Data publikacji:

Okulary do okrągłej twarzy. Jakie będą pasować?

Okulary to niezwykle ważne akcesorium, bez którego osoby mające problem ze wzrokiem nie wyobrażają sobie życia. Co ważne, ich rolą jest nie tylko skorygowanie wad wzroku. Umiejętnie dobrane stanowią ozdobę oraz mogą pomóc wydobyć naszą urodę. Niezwykle ważne jest dopasowanie ich do kształtu twarzy. Pod uwagę brać trzeba jednak również rodzaj szkieł, które będziemy w nich nosić. Dlatego też dziś przedstawiamy okulary do okrągłej twarzy, które sprawią, że będziesz prezentować się doskonale.

okulary do okrągłej twarzy

Jakie okulary do okrągłej twarzy?

Okrągła twarz jest przyczyną kompleksów wielu osób. Narzekają na pucołowate policzki, czują, że wyglądają na grubsze, niż są w rzeczywistości. Warto jednak mieć świadomość, że dobór odpowiednich okularów dla okrągłej twarzy sprawić może, że będziemy wyglądać znacznie korzystniej.

Przybliżmy jednak czym tak naprawdę jest okrągła twarz. Mówiąc najprościej, z okrągłą twarzą mamy do czynienia w przypadku, gdy długość oraz szerokość twarzy są zbliżone. Osoby posiadające taką budowę bardzo często mają również pełne policzki oraz okrągłą brodę.

Jak dobrać okulary do okrągłej twarzy? Osoby, które posiadają okrągłą twarz, powinny wiedzieć, że odpowiednio dobrane okulary korekcyjne to takie, które pozwolą nieco przełamać równe proporcje twarzy, co pozwoli na optyczne wydłużenie jej i wysmuklenie.

Okulary powinny być duże, jednocześnie jednak nie mogą być zbyt masywne oraz za bogato zdobione. Ważne, aby nie przykrywały kości policzkowych, ponieważ wówczas efekt okrągłej twarzy jest jeszcze bardziej spotęgowany. Na szczęście, na rynku nie brakuje obecnie modeli okularów do okrągłej twarzy utrzymanych zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym wzornictwie. Zobacz modne oprawki damskie i męskie.

Okulary do okrągłe twarzy. Jakich modeli zdecydowanie unikać?

To, co modne, nie zawsze wygląda dobrze u każdego. To zdanie jest szczególnie prawdziwe w kontekście osób posiadających okrągłą twarz. Okazuje się bowiem, że wiele najmodniejszych obecnie modeli okularów w przypadku takiego kształtu twarzy nie będzie wyglądać dobrze. Mowa tu oczywiście o znanych i wciąż bardzo popularnych lenonkach oraz okularach kujonkach.

Zasada jest prosta. Jeśli posiadamy okrągłą twarz powinniśmy zdecydowanie unikać wszystkich modeli oprawek, które są okrągłe lub posiadają zaokrąglone krawędzie.

Kolorystyka okularów dla okrągłej twarzy

Mówiąc o tym, jakie okulary do okrągłej twarzy pasują najlepiej, warto zacząć od kolorystyki oprawek. Odgrywa ona bowiem ogromne znaczenie. Podobnie jak w przypadku ubrań, które wysmuklają, najlepiej sprawdzają się ciemne kolory.

Nie oznacza to oczywiście, że twoje okulary muszą być czarne, nudne i nijakie. Lepiej jednak postawić na ciemną zieleń, granat, grafit czy bordo niż na okulary białe lub posiadające intensywny, mocny i wyrazisty kolor. Co ważne, oprawki powinny być jednolite – unikajmy więc raczej zdobień takich jak nadruki czy cyrkonie – szczególnie z przodu okularów.

Jakie okulary do okrągłej twarzy dla pań?

Nie da się ukryć, że to panie przykładają szczególną uwagę na wzornictwo okularów, które noszą. Na szczęście, na rynku nie brakuje obecnie propozycji wprost stworzonych z myślą o kobietach, które posiadają okrągłą twarz. Jak dobrać okulary?

Jednym z hitów ostatnich sezonów, który nie wychodzi z mody, są z całą pewnością oprawy znane jako kocie oko czyli modele, które posiadają górne krawędzie uniesione ku skroniom. Takie okulary doskonale wyszczuplają i optycznie wydłużają twarz, sprawiając, że nabiera ona odpowiednich proporcji.

Panie posiadające okrągłą twarz powinny pamiętać o tym, że idealne dla nich będą wszystkie oprawy o kwadratowych, kanciastych oraz ostrych krawędziach. Nie muszą to być tradycyjne prostokątne oprawki, niemniej jednak one również prezentują się dobrze i pozwalają osiągać odpowiedni efekt.

Okulary dla okrągłej twarzy. Propozycje dla panów

Wielu mężczyzn ma tendencję do wybierania opraw okularowych o masywnej, grubej budowie. Warto mieć świadomość, że w przypadku okrągłej twarzy nie jest to najlepsze rozwiązanie. Grube oprawki mogą bowiem spotęgować ten efekt. Wybierając okulary dla siebie, warto więc stawiać na modele o cienkich ramkach w jednolitym kolorze. Pozwoli to na uzyskanie efektu pociągłej twarzy. Modne są również modele prostokątne o niewielkich, wąskich szkłach.

Duża wada wzroku i okrągła twarz – jak to pogodzić?

Wiemy już, że okulary w przypadku okrągłej twarzy powinny być dość duże. Jednocześnie jednak istnieją sytuacje, w których wybór takich oprawek nie jest wskazany. Jest tak np. w przypadku znacznej krótkowzroczności. Przy dużej wadzie wzroku szkła korekcyjne stają się coraz szersze po bokach. Słowem, im większe szkło, tym grubsze będą jego krawędzie, co może wyglądać nieestetycznie.

Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim możemy stawiać na nowoczesne szkła o jak najwyższym indeksie. Są one bowiem znacznie cieńsze od tradycyjnych, stosowanych do niedawna rodzajów soczewek. Poza tym szerokie krawędzie szkieł możemy sprytnie zatuszować, a jednocześnie optycznie wyszczuplić twarz. Rozwiązaniem są oprawy, których zauszniki są grubsze niż przednia część oprawki. Takie modele oprawek dodatkowo odciągają uwagę od okrągłej twarzy i sprawiają, że wygląda ona znacznie smuklej.

Jak widzisz, w dzisiejszych czasach osoby, które muszą nosić okulary, mają bardzo szeroki i różnorodny wybór oprawek, spośród których każdy z nas może wybrać coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy cenisz sobie klasyczną elegancję czy wprost przeciwnie – lubisz wyróżniać się z tłumu i stawiasz na designerskie dodatki – możesz znaleźć okulary, które spełnią wszystkie twoje oczekiwania i sprawią, że twoja twarz będzie wyglądała doskonale.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa