Data modyfikacji:

Olejek lawendowy: właściwości, zastosowanie

Przyjemny zapach lawendy zna każdy z nas. Uspokaja, koi, pozwala szybciej zasnąć i się zrelaksować. Jeśli ty też go lubisz, to zamiast kupowania zapachu lawendowego, np. w postaci dyfuzora czy perfum, lepiej sięgnij po naturalny olejek lawendowy. Zastosowanie olejku lawendowego jest bardzo szerokie. Zobacz, jakie właściwości ma olejek lawendowy.

olejek lawendowy

Olejek lawendowy: zastosowanie

Wpływ lawendy na zdrowie i wygląd jest nieoceniony. Nie tylko ładnie pachnie, ale ma też właściwości lecznicze. Olejek lawendowy jest powszechnie stosowany również w kosmetyce.

Lawendę uprawia się także w Polsce. Możesz więc sam zasadzić ją na balkonie czy w swoim ogródku. Zobacz, jakie są właściwości olejku lawendowego.

Olejek lawendowy na kleszcze, pluskwy, komary

Olejek lawendowy ma słodki zapach, ale wszelkie owady baaardzo od niego stronią. W letnie dni kup eteryczny olejek lawendowy oraz kominek ceramiczny i zrób sobie domową aromaterapię. Unoszący się zapach olejku lawendowego działa na komary, ale także muchy i inne owady.

Zostałeś już obficie pokąsani przez komary? Wysmaruj miejsca ugryzień olejkiem lawendowym. Zmniejszy on pieczenie, swędzenie i obrzęk. Olejek lawendowy będzie idealny nie tylko na ugryzienia po komarach, ale także innych drobnych owadach.

A co z nielubianymi kleszczami? Zastanawiasz się, co odstrasza kleszcze? Olejek lawendowy z pewnością w tym pomoże. Wystarczy do oliwki kosmetycznej dodać kilka jego kropli. Olejkiem lawendowym na kleszcze możesz smarować również dzieci. Pamiętaj jednak, że nawet najskuteczniejsze olejki odstraszające kleszcze nie obronią cię przed nimi w 100%.

Co z zastosowaniem olejku lawendowego na pluskwy? Pluskwy najczęściej lokują się w sypialni. Co odstrasza pluskwy? Możesz postawić w sypialni kominek z olejkiem lawendowym.

Idealnym pomysłem będzie również spryskanie jego rozcieńczoną wersją pościeli. Pamiętaj jednak, aby wtedy nieco wywietrzyć ją przed snem, np. przez 15 minut. Kilka kropli nikomu nie przeszkadza, ale woń lawendy na prześcieradle, kołdrze i każdej poduszce może być zbyt intensywna, a nawet utrudnić zasypianie.

Olejek lawendowy do kąpieli

Olejek lawendowy i jego zapach relaksują, więc dodaj kilka jego kropli do wanny pełnej piany. Teraz relaks nabierze zupełnie nowego znaczenia.

Zanim jednak przygotujesz taką kąpiel, sprawdź, czy nie masz uczulenia na olejek lawendowy. Wystarczy, że dzień wcześniej rozprowadzisz jego niewielką ilość na skórze tuż za uchem. Jeśli wystąpi świąd, pieczenie i podrażnienie to znaczy, że relaks z olejkiem lawendowym nie jest dla ciebie.

Świetnym pomysłem na relaks z wykorzystaniem olejku lawendowego jest zrobienie kuli do kąpieli z kilkoma jego kroplami. Jak się do tego zabrać? Potrzebne ci będą:

  • 1 szklanka kwasku cytrynowego w proszku
  • 2 szklanki sody oczyszczonej
  • 5 łyżek oliwki do ciała
  • olejek lawendowy
  • suszona lawenda
  • foremki do utworzenia kuli lub do kostek lodu
  • woda w spryskiwaczu

Przechodzimy do robienia kuli lub musujących kostek.

  1. W misce zmieszaj kwasek cytrynowy z sodą.
  2. Dodaj łyżkę oliwki i wymieszaj. Czynność powtórz po dodawaniu każdej kolejnej łyżki.
  3. Teraz pora na wodę. Pryskaj nią mieszankę, jednocześnie ciągle mieszając. Najważniejsze jest to, aby nie wlać od razu zbyt dużej ilości wody, ponieważ mieszanka zacznie się pienić, a nam chodzi o to, aby powstało z niej coś na kształt mokrego piasku.
  4. Kiedy konsystencja będzie odpowiednia, pokrusz suszoną lawendę i dodaj ją do miski.
  5. Wlej także kilka kropli olejku lawendowego.
  6. Wszystko wymieszaj.
  7. Teraz przełóż mieszankę do foremek i pozostaw ją na noc w suchym miejscu. Następnego dnia możesz już robić relaksującą kąpiel.

Olejek lawendowy na blizny

Olejek lawendowy sprawdzi się świetnie na niezbyt głębokie blizny, szczególnie te potrądzikowe. Wbrew pozorom ma dość silne działanie, a jednocześnie nie podrażnia.

Przy stosowaniu olejku lawendowego warto jednak uzbroić się w cierpliwość. Najlepiej zacząć smarować nim już świeże blizny. Wklepuj go codziennie, a efekty zauważysz po kilku tygodniach.

Lawenda koi nerwy i ułatwia zasypianie

To właśnie z działaniem relaksacyjnym lawenda kojarzona jest najbardziej. Nic dziwnego, ponieważ zawarty w lawendzie linalol oraz octan linalolu działają na ośrodkowy układ nerwowy, łagodząc napięcia, stres, stany lękowe czy pomagając szybciej zasnąć.

Aby samemu przekonać się o tym działaniu, wystarczy kilka kropel olejku na poduszkę tuż przed snem. Jeśli jesteś nerwowy lub masz w życiu wiele stresujących sytuacji, wspomagaj się także regularnymi kąpielami z olejkiem lawendowym.

Olejek lawendowy na cerę z problemami

Olejek lawendowy w kosmetyce znany jest przede wszystkim ze swoich antybakteryjnych i antyseptycznych właściwości. Kosmetyczki wielokrotnie polecają go więc osobom z cerą problemową. Lawenda zmniejsza widoczność porów, reguluje wydzielanie sebum, a także zapobiega powstawaniu nowych zmian na skórze, np. zaskórników czy zapalnych krostek.

Olejek lawendowy jest dość silny, więc na początek kilka jego kropli dodaj raz w tygodniu do ulubionej maseczki. Jeśli już się z nim oswoisz, to możesz dodać go do ulubionego kremu lub toniku i stosować codziennie.

Olejek lawendowy na kobiece bóle

Olejek lawendowy łagodzi PMS, bóle menstruacyjne oraz migreny. Aby złagodzić tę ostatnią przypadłość, wystarczy natrzeć nim skronie w trakcie bólu. Za jakiś czas powinien ustąpić, oczywiście jeśli mamy do czynienia z bólem migrenowym, a nie bólem głowy wynikającym z czegoś innego, np. schorzeń czy chorób.

A jak złagodzić lawendą bóle menstruacyjne? Wetrzyj kilka kropel olejku lawendowego w podbrzusze, a także plecy, które podczas miesiączki bardzo często dokuczają wielu kobietom.

Olejek lawendowy łagodzi również podrażnienia po goleniu, poparzenia słoneczne oraz zmniejsza łojotok skóry głowy, więc będzie idealny dla osób z przetłuszczającymi się włosami. Co więcej, płukanki czy inhalacje z dodatkiem olejku lawendowego zmniejszają infekcje górnych dróg oddechowych czy gardła. Warto więc mieć w swojej kosmetyczce jedną buteleczkę olejku lawendowego i doceniać jego dobroczynne działanie na co dzień.

Autorka: Klaudia Borycka