Data modyfikacji:

Co musisz wiedzieć o olejowaniu włosów kręconych?

Olejowanie włosów to jeden ze sposobów pielęgnacji fryzury, który wraca do łask. Nic dziwnego: zabieg pozytywnie wpływa m.in. na ich kondycję, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz elastyczność. Jednak każde włosy to inna historia i nie każdy olej będzie najlepszym wyborem – źle dobrany może m.in. sprawić, że włosy będą nieprzyjemne w dotyku. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się olejowaniem włosów kręconych. Postaramy się wskazać najlepsze olejki do włosów kręconych i uzasadnić nasze wybory.
olejowanie włosów kręconych

Olejowanie kręconych włosów – dlaczego warto?

Olejowanie włosów kręconych to nie tylko poprawa ich kondycji, elastyczności i dodania im blasku. Olej pomoże wydobyć i podkreślić skręt włosów, dzięki czemu będą po prostu piękniejsze. Loki staną się bardziej sprężyste i „okiełznane”. Regularne przeprowadzanie tego typu zabiegu m.in. zapobiega puszeniu się włosów, ułatwi ich rozczesywanie i będzie przeciwdziałać ich wypadaniu.

Jak zacząć olejowanie włosów kręconych?

Olejowanie włosów kręconych warto zacząć od… wyboru właściwego oleju. Ponieważ loki zwykle łatwo się przesuszają, rozdwajają, brakuje im życia oraz często się puszą, zazwyczaj klasyfikuje się je jako wysokoporowate. Jakie oleje do włosów kręconych wysokoporowatych będą zatem najlepsze? Takie, które są olejami wielonasyconymi bogatymi w omega-6 oraz omega-3 oraz jednonasyconymi z zawartością omega-9.

Jaki olej do włosów kręconych?

Do olejowania włosów kręconych sprawdzą się takie produkty jak m.in. olej konopny, z pestek winogron, z pestek dyni, z orzechów włoskich, z pestek malin, z czarnuszki, z wiesiołka, lniany, żurawinowy, z nasion truskawki, rzepakowy, moringa, arachidowy, ze słodkich migdałów lub awokado. Lista jest naprawdę długa! Absolutne hity to olej lniany, z pestek moreli, z orzecha laskowego, z czarnuszki oraz ze śliwek.
Jaki natomiast olejek do włosów kręconych nie sprawdzi się w większości przypadków? Zdecydowanie jest to olej kokosowy, który może powodować puszenie się pasm i tworzenie efektu „siana”.

Metody olejowania kręconych włosów

Najłatwiejszą i najprostszą metodą olejowania włosów kręconych jest olejowanie ich na sucho. W tym celu należy niewielką ilość (kilka kropel) rozgrzać w dłoniach i nakładać na wydzielane pasma. Minusem tej metody może być trudność ze zmyciem takiego oleju z włosów. Istnieje także ryzyko nałożenia zbyt dużo produktu na pasma.

Kolejnym sposobem jest olejowanie mgiełką. Do spryskiwacza wypełnionego wodą lub hydrolatem należy dodać łyżkę wybranego oleju. Do całej mieszanki można jeszcze zakroplić dodatkowo np. aloes lub glicerynę. Metoda ta niesie ze sobą niskie ryzyko przedawkowania oleju, jednak zabieg ten może dość długo trwać i być po prostu męczący. Taka mieszanka jest też nietrwała, dlatego najlepiej od razu wykorzystać całość zamiast odkładać ją na później.

Popularnym sposobem jest również olejowanie włosów kręconych na podkład nawilżający. Jest to sposób podobny do olejowania na sucho, z tą różnicą, że przed nałożeniem oleju na pasma należy nałożyć żel aloesowy lub spryskać je mieszanką wody z miodem lub syropem klonowym oraz trzema kroplami soku z cytryny.

Olejowanie kręconych włosów – jak często?

Włosy kręcone najlepiej jest olejować raz w tygodniu przez co najmniej dwie godziny. Najlepiej jednak utrzymać olej na włosach zabezpieczonych turbanem przez całą noc. Przy olejowaniu nocnym warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie poduszki, np. ręcznikiem.
W olejowaniu niezwykle ważna jest systematyczność, ponieważ tylko regularne olejowanie da pozytywne i długotrwałe efekty.
Autorka: Agnieszka Ragus