Data modyfikacji:

Ondulina na dach: co to jest? Jak uszczelnić dach?

Ondulina na dach to materiał, który możemy zobaczyć na budynkach sportowych, gospodarczych, przemysłowych i mieszkalnych. Płytę falistą często stosuje się także w czasie renowacji starych pokryć dachowych. Można układać ją na poprzednich materiałach, których demontaż mógłby być nieopłacalny finansowo. Jest chętnie wybierana przez osoby, które chcą zaoszczędzić lub nie mają wystarczającej ilości środków na odnowienie dachu. Dowiedz się, czym jest ondulina na dach.
Rooftops

Czym jest pokrycie dachowe onduline?

Ondulina na dach, czyli inaczej płyty bitumiczne, to sprasowane pod wysokim ciśnieniem i temperaturą włókna organiczne wymieszane z asfaltem. Jeśli poszukujemy trwałego, a jednocześnie taniego materiału, dobrym wyjściem będzie właśnie ondulina. Pokrycie dachowe tego rodzaju jest odporne na:
  • działanie wilgoci, grzybów, pleśni, porostów i szkodników;
  • uszkodzenia mechaniczne, zmienne temperatury, wiatr i promieniowanie UV;
  • substancje chemiczne, co daje możliwość łatwego czyszczenia dachu w razie potrzeby;
  • hałas – ma dobre właściwości akustyczne i nie generuje niepotrzebnych dźwięków wewnątrz budynku;
  • wodę, która nie wnika w jego wnętrze, a spływa po powierzchni, nie zwiększając wagi dachu w czasie opadów atmosferycznych.
Wiele osób zastanawia się, czy ondulina jest szkodliwa. Ondulina na dach, w przeciwieństwie do np. azbestu, nie jest szkodliwa, zatem można stosować ją jako bezpieczne pokrycie dachowe praktycznie w każdym przypadku. Co więcej, da się zamontować ją w pełni samodzielnie, co jeszcze bardziej obniży koszty budowy. W razie uszkodzenia jest łatwa do naprawy zarówno samodzielnej, jak i z pomocą fachowców.

Onduline pokrycia dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Płyty bitumiczne występują w różnych formach – mogą mieć postać dużych elementów, od 1,5 do 2 metrów kwadratowych, co pozwala na stosunkowo szybkie wykonanie dachu nawet na budynkach o dużej powierzchni, np. rolniczych czy przemysłowych, obiektach sportowych i w szkołach. Na rynku znajdziemy jednak również mniejsze płyty do wykonywania pokrycia dachowego domków letniskowych czy garaży oraz małe moduły do domków jednorodzinnych, mające wymiary równe jednemu rzędowi dachówek.
Płyty mają strukturę falistą. Z wyglądu ondulina niektórym przypomina eternit, stąd też zapytania konsumentów o bezpieczeństwo stosowania tego rozwiązania. Jak już jednak wspomnieliśmy – zupełnie nie ma się czego obawiać. Płyty są w pełni bezpieczne dla ludzi czy środowiska i można je ponownie przetwarzać, co jest ich dodatkową zaletą.
Ponieważ pokrycie dachu ondulina jest barwione jeszcze w masie, kolory są wyjątkowo trwałe i wytrzymują bez problemów nawet przez lata użytkowania. Jeśli kolor wypłowieje, wystarczy wykorzystać najlepszą farbę na dach i odświeżyć kolor. Materiał może pełnić również funkcję podłoża przed ułożeniem dachówki, jeśli zachodzi taka potrzeba. Nawet wówczas nie obciąży nadmiernie konstrukcji, ponieważ jest wyjątkowo lekki.
Ondulinę możemy stosować na dachach o nachyleniu powyżej 12 stopni. W pozostałych przypadkach zasadniczo też, jednak jeśli mamy dach płaski, konieczne będzie dodatkowe zastosowanie odeskowania. Ondulina występuje w odcieniach czerni, szarości, khaki, bordo czy brązów.

Ondulina na dach – cena

Ile kosztuje ondulina na dach? Za duże płyty o wymiarach około 80 × 200 cm zapłacimy 30 złotych, natomiast za mniejsze – 100 × 70 cm – nawet 10 złotych. Sprawia to, że jest to prawdopodobnie najtańszy materiał na pokrycie dachowe, tuż obok blach, które jednak nie mają zadowalających właściwości akustycznych. Często zatem konsumenci decydują się na obniżanie kosztów budowy domków letniskowych czy pomieszczeń gospodarczych, wykorzystując ondulinę na dach.
Podczas kupowania onduliny nie należy sugerować się jedynie ceną, ponieważ równie ważna jest jej trwałość. Jak długo wytrzymuje ondulina? Renomowani producenci zajmujący się jej wytwarzaniem oferują około 15-letnią gwarancję na materiał. W praktyce jednak ondulina niejednokrotnie jest w stanie przetrwać na dachu nawet do 50 lat bez konieczności wymiany, gdyż jest dosyć odporna na przeciekanie, uszkodzenia i korozję.

Jak uszczelnić dach z onduliny?

Jak uszczelnić dach z onduliny? Do wyboru mamy co najmniej kilka możliwości:
  • płynne membrany dachowe – do stosowania jeszcze zanim powstaną uszkodzenia. Profilaktycznie wykorzystana membrana dodatkowo ochroni dach przed zniszczeniem i przeciekaniem. Nakładamy je wałkiem lub pędzlem;
  • masy uszczelniające – o formie elastycznej powłoki nakładanej na powierzchnię dachu przy pomocy wałka lub pędzla. To wygodne i bezspoinowe połączenia, które nie wymagają zrywania poprzednich, uszkodzonych powłok;
  • płynne gumy – do nanoszenia przy pomocy agregatów malarskich, wygodne i skuteczne nawet w sytuacji, w której już doszło do rozszczelnienia dachu. Podczas ich aplikacji trzeba zadbać o dobre warunki pogodowe, by materiał miał szansę wyschnąć i zespolić się z pokryciem;
  • taśmy bitumiczne Onduband – to samoprzylepne taśmy uszczelniające o różnej szerokości: od 5 cm do około 15 cm. Można z powodzeniem zakleić nimi nawet dziurę w pokryciu. Dostępne są taśmy do użytku profesjonalnego, jak i prywatnego.
Jeśli uszkodzenia są zbyt duże, konieczne jest wymienienie poszczególnych płyt, a nawet całego pokrycia dachowego. Jeżeli taka konieczność zachodzi wcześniej niż po kilkunastu latach od ułożenia go, można skontaktować się z producentem w celu wymiany produktu na nowy. Żeby to było możliwe, trzeba jednak pamiętać o tym, że należy wybierać wyłącznie płyty bitumiczne producentów, którzy udzielają na swoje wyroby gwarancji. Często fachowcy zajmujący się dystrybucją płyt mają w swojej ofercie możliwość ich założenia na dach. Odpowiednie przymocowanie płyt zapewni ich trwałość, satysfakcjonującą jakość i łatwość montażu.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!