Data modyfikacji:

Ostrzałka do łańcuchów: jaką kupić? Poradnik

Częste lub intensywne korzystanie z pilarki z elektrycznym lub spalinowym silnikiem prowadzi nieodmiennie do stępienia się jej łańcucha, które odbija się negatywnie na wydajności urządzenia. Sytuacja ta może również poważne zwiększyć prawdopodobieństwo wypadków oraz powstania błędów podczas cięcia. W takim wypadku piłę możemy oddać do warsztatu lub serwisu. Jeżeli nie chcemy jednak przepłacać za usługi specjalisty, można w dość szybki i prosty sposób samodzielnie dokonać naprawy. W artykule podpowiadamy, jaka ostrzałka do łańcuchów będzie najlepsza.
Ostrzałka do łańcuchów:

Czym jest ostrzałka do łańcuchów?

Ostrzałka do łańcuchów, często nazywana również szlifierką do łańcucha piły, jest specjalistycznym narzędziem przeznaczonym do serwisowania pilarek motorowych. Przy ich pomocy skutecznie przywracamy łańcuchom tnącym pełnię ich możliwości. Urządzenie z zewnątrz przypomina nieco klasyczne szlifierki używane w warsztatach.

Rodzaje ostrzałek do łańcuchów

Ostrzałki dzielimy na dwa podstawę typy urządzeń.

Ostrzałki elektryczne

Ostrzałki tego typu potrzebują stałego dostępu do prądu. Urządzenia te są nie tylko bardziej wydajne, ale także znacznie częściej spotykane i wykorzystywane. Ważą one przeciętnie od 2 do ponad 6 kilogramów. Używamy ich wyłącznie na stabilnym stole lub blacie. Sercem narzędzia jest wymienna tarcza szlifierska, która w trakcie ostrzenia za sprawą wbudowanego silnika osiąga prędkość nawet ponad 8000 obrotów na minutę. W większości modeli możemy, w zależności od potrzeb, zmieniać szybkość pracy tarczy.
Ostrzałka elektryczna pozwala więc bardzo szybko naprawić cały łańcuch. Dodajmy, że producenci montują w sprzęcie także dodatkowe mechanizmy pozwalające na regulowanie kąta oraz głębokości wykonywanych szlifów. Poprawiają one dokładność pracy, a także ułatwiają poprawną obróbkę nawet najbardziej zużytych lub niestandardowych rodzajów łańcuchów.

Ostrzałki ręczne

Tańsze, ale rzadziej używane urządzenia, głównie z powodu mniejszej skuteczności oraz uniwersalności. Mamy tu do czynienia ze sprzętem, który do działania nie potrzebuje energii elektrycznej. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom i niewielkiej wadze bez problemu przypniemy go do paska lub schowamy do torby, zabierając ze sobą chociażby na wycinkę do lasu. Z tego powodu ręczna ostrzałka nadaje się idealnie do wykonywania napraw w sytuacjach awaryjnych, kiedy nie mamy dostępu do warsztatu. Plusem jest to, że z jej obsługą poradzi sobie nawet amator.

Ostrzałka do łańcuchów – kiedy należy skorzystać z urządzenia?

Po ostrzałki sięgamy, kiedy łańcuch piły traci swoje oryginalne właściwości. Po czym to poznamy? Najważniejszym znakiem, że co jest nie tak, jest widoczny spadek efektywności pilarki. Objawami tego zjawiska są problemy z równym cięciem twardszych materiałów, a także zwiększony wyrzut trocin oraz obłoków gorącego pyłu i kurzu. Piła może też się zacinać lub w najgorszym wypadku odmówić posłuszeństwa. Stan łańcucha poznamy też po dokładnym przeglądzie jego struktury na całej długości.
Pamiętajmy przy tym, że częstotliwość korzystania z ostrzałki zwiększy nieostrożne posługiwanie się piłą. Łańcuch stępią drobinki piasku i ziemi, z którymi się styka, przecinając nieoczyszczone materiały. Szkodzić będzie mu też woda i wilgoć, piły nie zostawiamy więc na otwartym powietrzu bez odpowiedniej osłony.

Na co zwracać uwagę przy zakupie ostrzałki do łańcuchów?

Szukając dobrej pilarki do łańcuchów, skupiamy się na jej kilku podstawowych cechach i parametrach.
  • Moc – wybierając elektryczne ostrzałki do łańcuchów, staramy się postawić na urządzenie o wystarczająco dużej mocy, co zagwarantuje szybszą i dokładniejszą pracę. Dostępne na rynku modele pracują zazwyczaj w przedziale od 150 do 250 W.
  • Obroty tarczy szlifierskiej – modele działające na wysoki obrotach (powyżej 5000 obrotów na minutę) poradzą sobie z łańcuchami wykonanymi z najtwardszych stopów metali.
  • Opcja regulacji kątów ostrzenia – specjalne imadło pozwala nam dopasować kąt, pod jakim szlifujemy łańcuch. Regulacja odbywa się najczęściej w przedziale do 20 do 45 stopni. Im jest ona większa, tym dokładniej i łatwiej wyrównamy ostrza. Ostrzałki ręczne pozbawione są opcji regulacyjnych.
  • Regulacja głębokości ostrzenia – maszyna wyposażona w tę funkcję pozwala kontrolować głębokość szlifu i uniknąć przypadkowego uszkodzenia łańcucha.
  • Średnica tarczy szlifierskiej – najczęściej spotykamy się z tarczami o średnicy od 108 co 145 milimetrów. Modele pracujące w tym zakresie powinny sprawdzić się z większością łańcuchów na rynku.
  • Zabezpieczania – wybieramy modele z odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa, które wzbogacone są o osłonę tarczy, a także wytrzymałą prowadnicę z ogranicznikami. Warto zadbać też, by silnik elektrycznego sprzętu był chroniony przed przegrzaniem się lub przypadkowym uruchomieniem.
  • Cena – jeżeli szukamy najtańszej ostrzałki do łańcuchów piły, wybieramy egzemplarze z manualnym napędem. Za elektryczne modele zapłacimy od około 100 do 400 złotych. Koszt zakupu w pełni profesjonalnych modeli używanych w warsztatach serwisowych jest kilkukrotnie wyższy.
Zdjęcie: perutskyy / Envato Elements