Data modyfikacji:

Oświetlenie elewacji domu. Aranżacje i inspiracje

Oświetlenie elewacji domu może mieć różnorodne zastosowanie. Z pewnością jest ono niezwykle praktyczne i sprawia, że poruszanie po zmroku staje się o wiele bezpieczniejsze. Dodatkowo oświetlenie elewacyjne może pełnić znakomitą rolę dekoracyjną. Jeżeli dobrze przemyślimy projekt, to nasz dom zyska zupełnie nowy, nietypowy charakter. Oświetlenie elewacyjne cieszy się więc coraz większą popularnością. Sprawdź, jak je zaplanować, aby dobrze spełniło swoją rolę.
oświetlenie elewacji

Oświetlenie na elewacji. Jakie lampy wybrać?

Lampy do elewacji budynku są najważniejszym elementem. To właśnie od nich zależy, czy nasz projekt spełni swoją rolę. Dlatego warto bardzo dokładnie zastanowić się nad ich wyborem, aby uniknąć wielu rozczarować. Jakie więc cechy powinny posiadać lampy do oświetlenia elewacji budynku?

Przede wszystkim takie lampy powinny być odporne na działanie czynników zewnętrznych. W końcu będą one znajdować się na zewnątrz, a tam są narażone na wiele szkodliwych działań. Warto też upewnić się, czy wybrane lampy spełniają wszystkie wymogi nowoczesnego oświetlenia. Jeżeli tak, to zyskamy pewność, że będą one miały długą żywotność, a także ich użytkowanie stanie się niezwykle ekonomiczne. Nie możemy zapominać, że lamp na elewacji jest dużo i często świecą one przez całą noc. Dlatego nieodpowiednie lampy mogą nam przysporzyć znacznie więcej kosztów. 

Warto również zainstalować system sterowania oświetleniem, który ułatwi nam zarządzanie włączaniem i wyłączaniem oświetlenia. Najlepiej zdecydować się na ten zdalny, który ułatwi nam wykonywanie tych zadań nawet z domu. Nowoczesne technologie gwarantują coraz więcej rozwiązań. Dzięki temu zarządzenie światłem staje się jeszcze bardziej ekonomiczne i efektowne. 

Sprawdź także nasze propozycje na:

Najpopularniejsze rodzaje oświetlenia elewacji budynku

  • Oprawy świecące góra-dół - umożliwiają wybór kąta rozsyłu, który zapewnia odpowiednie oświetlenie oraz efekty ozdobne.
  • Oprawy ze zróżnicowanym rozsyłem światła - ich światło skierowane jest w dół i tworzy szeroki strumień, który oświetla dużą powierzchnię. Z kolej ku górze kieruje się cienki strumień akcentujący. W efekcie można uzyskać znacznie większe możliwości dekoracyjne. 
  • Oprawy liniowe wykorzystywane są do elewacji długich.

Elewacja oświetlona i podświetlona? 

Duże możliwości doboru lamp, a także rodzaj oświetlenia sprawiają, że mamy ogromne możliwości aranżacyjne. Dlatego oświetlenie elewacji wymaga przygotowania odpowiedniego projektu. Należy również pamiętać, że światło nie powinno wpadać przez okna do środka. Wówczas oświetlenie elewacji może przeszkadzać osobom znajdującym się wewnątrz w codziennym funkcjonowaniu. 

Dużą popularnością cieszy się elewacja podświetlona oprawami, które można umieścić bezpośrednio na ścianie lub w niewielkim oddaleniu. Najczęściej ustawia się ją na kostce brukowej lub trawniku. W ten sposób można uzyskać oświetlenie o charakterze dekoracyjnym. Wystarczy tylko odpowiednio zaakcentować światłem elementy architektoniczne lub podkreślić strukturę budynku. Jeżeli dobierzemy odpowiednie źródła światła i umiejętnie je ustawimy, to będą one stanowić ozdobę same w sobie. Trzeba tylko uważać, aby nie przykuwać uwagi do nierówności i skaz na budynku. 

Przy tworzeniu dekoracyjnego oświetlenia elewacji budynku możemy zastosować grę światła i cienia. Jeżeli zastosujemy odpowiedni kontrast, to uzyskamy ciekawe proporcje. Innym sposobem na stworzenie niezapomnianej dekoracji jest stworzenie dynamicznych efektów świetlnych. Przykładowo można wybrać pewien wzór, który będzie się wyświetlał na budynku. Coraz większą popularnością cieszą się wielobarwne oświetlenia elewacji budynku. Mogą one tworzyć zupełnie inny, niepowtarzalny charakter ścian.

Bardzo popularnym pomysłem jest podświetlenie domu od dołu. Światło padające w ten sposób będzie się świetnie rozpraszać i stworzy niezwykle ciekawy efekt. Podświetlenie elewacji od dołu najlepiej sprawdza się w przypadku budynków parterowych.

Oświetlenie elewacyjne. O czym jeszcze warto pamiętać?

Oświetlenie elewacyjne daje nam zupełnie nowe możliwości dekoracji budynków. Jednak najlepiej sprawdzi się ono, gdy będziemy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Co więc jeszcze trzeba brać pod uwagę, gdy planujemy oświetlenie elewacji domu?
  • Zdecydowanie lepiej sprawdzą się ciepłe światła - zimne oświetlenie mogłoby świetnie podświetlić budynek, ale w efekcie można uzyskać agresywny efekt. Dlatego zdecydowanie lepiej wybrać ciepłe oświetlenie, które doda budynkowi znacznie więcej przytulności. Dodatkowo nocą nie będzie razić po oczach przechodniów oraz mieszkańców. 
  • Dokładnie wybieraj miejsce, w którym umieścisz lampy. Trzeba pamiętać, że światło na elewacji budynków może być drażniące nie tylko dla otoczenia, ale przede wszystkim dla osób znajdujących się w środku budynku. Dlatego należy lampy umieszczać w takich miejscach, z którego oświetlenie nie dostanie się do wnętrza domu.
  • Oświetlenie elewacji pełni nie tylko rolę dekoracyjną, ale też praktyczną. Pamiętaj o tym przy rozmieszczaniu lamp! Montuj je więc w takich miejscach, aby ułatwić sobie drogę do domu oraz innych miejsc znajdujących się na twoim podwórku. Nie zapominaj, że oświetlenie elewacji może też rzucać światło na ogródek. Dzięki temu powstanie tam niezwykle przytulny kącik do siedzenia. 
  • Oświetlenie elewacji budynku planuj przed ociepleniem wnętrza. Jest to niezwykle istotne, ponieważ ułatwi montowanie całego systemu świetlnego. Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu instalacji unikniesz powstawania mostków cieplnych. W dodatku montowanie oświetlenia na izolacji będzie o wiele łatwiejsze.
Autorka: Katarzyna Kubeł