Elewacja oświetlona i podświetlona?
Duże możliwości doboru lamp, a także rodzaj oświetlenia sprawiają, że mamy ogromne możliwości aranżacyjne. Dlatego oświetlenie elewacji wymaga przygotowania odpowiedniego projektu. Należy również pamiętać, że światło nie powinno wpadać przez okna do środka. Wówczas oświetlenie elewacji może przeszkadzać osobom znajdującym się wewnątrz w codziennym funkcjonowaniu.
Dużą popularnością cieszy się elewacja podświetlona oprawami, które można umieścić bezpośrednio na ścianie lub w niewielkim oddaleniu. Najczęściej ustawia się ją na kostce brukowej lub trawniku. W ten sposób można uzyskać oświetlenie o charakterze dekoracyjnym. Wystarczy tylko odpowiednio zaakcentować światłem elementy architektoniczne lub podkreślić strukturę budynku. Jeżeli dobierzemy odpowiednie źródła światła i umiejętnie je ustawimy, to będą one stanowić ozdobę same w sobie. Trzeba tylko uważać, aby nie przykuwać uwagi do nierówności i skaz na budynku.
Przy tworzeniu dekoracyjnego oświetlenia elewacji budynku możemy zastosować grę światła i cienia. Jeżeli zastosujemy odpowiedni kontrast, to uzyskamy ciekawe proporcje. Innym sposobem na stworzenie niezapomnianej dekoracji jest stworzenie dynamicznych efektów świetlnych. Przykładowo można wybrać pewien wzór, który będzie się wyświetlał na budynku. Coraz większą popularnością cieszą się wielobarwne oświetlenia elewacji budynku. Mogą one tworzyć zupełnie inny, niepowtarzalny charakter ścian.
Bardzo popularnym pomysłem jest podświetlenie domu od dołu. Światło padające w ten sposób będzie się świetnie rozpraszać i stworzy niezwykle ciekawy efekt. Podświetlenie elewacji od dołu najlepiej sprawdza się w przypadku budynków parterowych.