Oświetlenie podjazdu przed domem to rzecz, którą wiele osób traktuje po macoszemu. Niektórzy decydują się na montaż tanich lampek solarnych, ale te nie są w stanie skutecznie doświetlić drogi dojazdowej. Nie zawsze też wystarczy światło lamp samochodowych. Jak oświetlić podjazd, by wygodnie korzystać z posesji po zmroku?
Każdy właściciel domu zna swój podjazd bardzo dobrze i porusza się po nim intuicyjnie. To jednak bardzo złudne wrażenie. O ile odległości pomiędzy elementami posesji raczej się nie zmieniają, dobra widoczność i tak jest konieczna. Niezauważenie pozostawionych na podjeździe przedmiotów, np. grabi, krzeseł, zabawek czy grilla, może skończyć się kosztowną stratą. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest przypadkowe najechanie na przechadzające się po drodze dojazdowej zwierzątko lub bawiące się dziecko.
Sprawdź także, jak wykonać oświetlenie garażu, oświetlenie przedpokoju oraz oświetlenie klatki schodowej
Warto też wziąć pod uwagę to, jak odnajdą się na podjeździe goście. Nawet ci, którzy byli już u ciebie za dnia, po zmroku mogą poczuć się zagubieni. Manewrowanie samochodem w ciemnościach na nieznanym terenie bywa kłopotliwe nawet dla dobrego kierowcy. Jeśli nie chcesz, by twój znajomy zniszczył swój samochód lub uszkodził elementy twojego ogrodu, zadbaj o dobre doświetlenie podjazdu. Dodatkowym plusem tej inwestycji jest upiększenie posesji. Klimatyczne światło to doskonała ozdoba każdego ogrodu.
Najskuteczniejszym sposobem na doświetlenie dojazdu do posesji jest ustawienie słupków o wysokości ok. 50 cm. Światło znajdujące się na tej wysokości nie będzie oślepiać kierowców, a przy okazji estetycznie oświetli podjazd oraz znajdujące się przy nim rośliny. Za pomocą regularnie rozstawionych słupków można wytyczyć drogę dojazdową oraz ochronić cenne kwiaty oraz krzewy przed rozjechaniem.
Oświetlenie zewnętrzne musi być odporne na warunki atmosferyczne oraz opłacalne finansowo. Najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wybór niewielkich lamp LED o mocy od 1 do 30 W. Mogą one być zasilane panelami słonecznymi, prądem sieciowym 230 V albo instalacją niskonapięciową 12 V lub 24 V rozprowadzoną w gruncie. Słupki oświetlające podjazd osadza się najczęściej w betonowym fundamencie, w kotwach lub na kołkach rozporowych.
Tam, gdzie potrzeba najwięcej światła, warto dodatkowo zastosować osobne naświetlacze LED. Najmocniejsze modele są w stanie skutecznie rozświetlić teren, co ułatwi np. pakowanie na wyjazd czy rozładowywanie zakupów. Naświetlacze LED powinny znaleźć się przy bramie wjazdowej oraz przy wjeździe do garażu.
Jeżeli garaż usytuowany jest od północnej strony, najlepszym wyborem jest naświetlacz zasilany prądem sieciowym lub z panelem słonecznym na przewodzie. Wówczas można skierować ogniwa fotowoltaiczne bezpośrednio ku słońcu. Naświetlacze wyposażone są w czujnik ruchu, dzięki czemu włączą się automatycznie po przyjeździe do domu. Będą także dobrym systemem ostrzegawczym, gdy w pobliżu domu pojawi się jakaś osoba. Niektóre modele naświetlaczy wyposażone są także w kamerę, więc możliwe jest obserwowanie terenu przed domem.
Interesujący efekt wizualny zapewnią najazdowe lampy, wtopione w trawnik (np. lampy ogrodowe) lub kostkę brukową. Dzięki zlicowaniu z powierzchnią drogi nie stanowią żadnej przeszkody i nie utrudnią korzystania z posesji. Jednocześnie są na tyle wytrzymałe, że można bez obaw jeździć po nich nawet ciężkim samochodem. Wymagają jedynie solidnego osadzenia w gruncie oraz drenażu zapobiegającemu zaleganiu wody. Lampy najazdowe mogą mieć przezroczyste szkło, zapewniające kierunkowe oświetlenie elewacji domu lub mleczną soczewkę rozpraszającą światło.
Ciekawą alternatywą dla okrągłych lub prostokątnych lamp najazdowych jest tzw. świecąca kostka brukowa. To lampa o wymiarach 9 x 12 x 6 cm, czyli takich samych, jakie ma popularna kostka brukowa Nostalit. Daje to możliwość łatwego osadzenia lampy w kostce i dużą dowolność aranżacji.
Za pomocą świecących kostek można łatwo wydzielić strefy podjazdu i oznaczyć punkty krańcowe. Choć nie dają one dużej ilości światła, sprawiają, że podjazd nabiera nowoczesnego, nieoczywistego wyglądu. W podobny sposób można wykorzystać listwy świetlne LED wydzielające drogę dojazdową do garażu, wiaty lub miejsca parkingowego. Jest to dla gości intuicyjne i pomocne.