Data modyfikacji:

Jakie oświetlenie garażu będzie najlepsze?

Dlaczego dobór odpowiedniej lampy w garażu jest tak istotny? Ponieważ garaż służy nie tylko do parkowania samochodu czy przechowywania – to dla niektórych idealne miejsce do majsterkowania. Zapraszamy do poniższego poradnika, w którym podpowiadamy, jakie oświetlenie garażu sprawdzi się najlepiej. Znajdziesz w nim także garść porad dotyczących wyboru odpowiednich lamp oraz ich umiejscowienia.

oświetlenie garażu

Oświetlenie garażu. Jaki rodzaj oświetlenia wybrać?

Oświetlenie ogrodu czy garażu pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale ma również wysokie walory praktyczne. Zastanawiasz się, jakie oświetlenie garażu będzie najskuteczniejsze i spełni wszystkie twoje oczekiwania? Wybór odpowiedniej lampy zależy przede wszystkim od tego, co będziesz robić w garażu. Poniżej przygotowaliśmy dla was propozycje kilku rodzajów oświetlenia. Każde z nich sprawdza się do czegoś innego, więc warto dobrać je indywidualnie do własnych potrzeb.

Naświetlacze

Takie lampy dają mocne i jasne światło, więc świetnie sprawdzą się w garażach, gdzie dużo się majsterkuje. Ponadto naświetlacze to niezwykle wytrzymałe lampy – przeznaczone są głównie do użytku zewnętrznego, więc idealnie sprawdzą się w nietypowych warunkach garażowych.

Do wyboru masz naświetlacze wiszące lub stojące. Do garażu nie zalecamy naświetlaczy wbijanych, ponieważ są one przeznaczone do ogrodu. Możesz również wybrać oświetlacz na statywie – to pozwoli ci wygodnie zmieniać miejsca oświetlenia i skierować światło na wybrany element. Jest to wygodne zwłaszcza dla osób, które dużo majsterkują przy autach.

Na rynku znajdziesz też naświetlacze inteligentne, np. z czujnikiem ruchu czy zmierzchu. Ich wybór zależy już od indywidualnych preferencji, natomiast do oświetlenia wnętrza garażu nie są to niezbędne funkcje.

Lampy ze świetlówkami liniowymi

Zazwyczaj montuje się je samodzielnie, kupując specjalną oprawę i świetlówki liniowe. Takie lampy do garażu rewelacyjnie sprawdzą się jako światło główne, ale tylko tam, gdzie nie pracujesz elektronarzędziami obrotowymi, np. szlifierką. Dlaczego? Świetlówki wywołują specyficzne zjawisko efektu stroboskopowego. Wówczas nasze oko nie jest w stanie wychwycić obrotów narzędzia i ma wrażenie, jakby kręciło się ono bardzo powoli. To sprawia duże niebezpieczeństwo.

Takie lampy sprawdzą się więc wyłącznie do garażu, który służy do parkowania i przechowywania. Będzie także idealne do zamykanych magazynków lub komórek znajdujących się w garażu.

Jakie zalety ma ten typ oświetlenia? Przede wszystkim jest bardzo tani. Co więcej, takie lampy pobierają o 50% mniej energii niż tradycyjne. Pamiętajcie, że najtańsze świetlówki są jednak delikatne i podatne na stłuczenia, dlatego na oświetlenie garażu najlepiej wybrać te ze specjalną powłoką zapobiegającą stłuczeniom. Dobrym wyborem są również lampy, w których świetlówki są zasłonięte hermetyczną obudową.

Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu

Świetnie sprawdzą się także do garażu, ponieważ zamontowana tam lampa powinna być znacznie bardziej wytrzymała. Takie oświetlenie najlepiej montować w garażu, który służy wyłącznie do parkowania auta. Wówczas podczas wjazdu lampa zapala się sama, a po jakimś czasie samoistnie gaśnie.

Do garażu najlepiej sprawdzą się reflektory lub minimalistyczne kinkiety z czujnikiem ruchu. Unikaj lamp z ozdobami – będą one gorzej emitować światło. Zamontowane lampy mają miękko rozpraszać przyjemne i niezbyt drażniące światło. Nie muszą dokładnie oświetlać całego pomieszczenia.

Przeczytaj, jaka lampa zewnetrzna z czujnikiem będzie najlepsza

Lampy warsztatowe/garażowe

Lampy przeznaczone do garaży. Są to zarówno lampy wiszące, jak i ścienne, a nawet te przenośnie, które można wieszać w dowolnie wybranym miejscu – te ostatnie będą idealne dla majsterkowiczów. W tej kategorii znajdziesz również ultra wytrzymałe latarki dedykowane majsterkowiczom.

Oświetlenie do garażu – jaka moc i barwa światła będzie najlepsza?

Zacznijmy od barwy światła. Najlepiej wybrać tę neutralną, czyli 3500-4500 kelwinów, ponieważ jest ona najbardziej zbliżona do naturalnego światła słonecznego i nie będzie męczyć wzroku.

Co z mocą wybranej żarówki/świetlówki? Przed garażem zalecamy oświetlenie o mocy od 20 do 50 W. Jako lampę główną warto zamontować światło o mocy 100 W. Oświetlenie punktowe powinno mieć moc od 50 do 60 W.

Wszystko oczywiście zależy też od tego, ile źródeł światła zamontujesz w garażu oraz czy będziesz w nim pracować. Pamiętaj, że w garażach z oknami montuje się zazwyczaj mniej lamp o słabszej mocy. Wyjątek? Częsta praca po zmroku.

Lampa do garażu – poznaj jej specyfikację

Dobra lampa do garażu powinna być wytrzymała, dlatego najlepiej wybierać specjalne lampy warsztatowe lub zdecydować się na światło przeznaczone do montażu na zewnątrz. Takie oświetlenie będzie odporne na wilgoć, co w garażach jest niezwykle istotne.

Wybierając lampę do garażu, warto również poznać klasę jej szczelności. Klasa szczelności oznaczana jest jako IP. Mówi ona o tym, jak lampa odporna jest na wodę, wilgoć, kurz, a nawet dotyk.

Klasę szczelności oznaczają zazwyczaj dwie cyfry, znajdujące się za skrótem IP, np. IP20. Pierwsza z cyfr oznacza, że obudowa jest zabezpieczona przed dostępem ludzi oraz obcych ciał stałych do jej wnętrza. Ten parametr określa się od 0 do 6 z czego 0 to całkowity brak ochrony, a 6 to całkowita ochrona.

Druga cyfra oznacza z kolei, że obudowa jest odporna na wnikanie wody bądź nie. Tutaj przedział zaczyna się od 0 (brak ochrony), a kończy na 8 (ochrona przed ciągłym zanurzeniem w wodzie).

Lampy z jakim IP wybierać do garażu? Takie, w których pierwsza cyfra po skrócie IP to od 3 do 6, a druga to od 1 do 7. Oczywiście im garaż jest bardziej narażony na wilgoć czy zalanie, tym druga cyfra powinna być wyższa. W swoim garażu często pracujesz? Pierwsza cyfra po skrócie IP też powinna być jak najbardziej zbliżona do 6 – to zapewni ci większe bezpieczeństwo.

Oświetlenie w garażu – jak je rozmieścić?

Przede wszystkim w każdym garażu powinna znaleźć się lampa główna, która będzie zamontowana na środku sufitu. Takie oświetlenie jest niezbędne w każdym garażu. Nawet jeśli tylko parkujesz w nim auto, to czasem należy dokładnie posprzątać garaż lub poszukać zgubionych przedmiotów. Warto wtedy mieć możliwość włączenia dużego światła głównego.

Przynajmniej jedna lampa punktowa powinna znaleźć się nad miejscem do pracy, np. blatem roboczym. Liczba takich lamp zależy od ilości miejsc do pracy oraz liczby maszyn – je też trzeba doświetlić. Oświetlenie w garażu warto montować nie tylko na suficie, ale i wzdłuż ścian – warto w tym celu wykorzystać lampy z podłużnymi świetlówkami. Taki montaż rozproszy cienie. Podobne rozwiązanie sprawdzi się szczególnie przy stałym blacie roboczym lub w magazynku.

Jak oświetlać w garażu trudno dostępne miejsca? Sięgnąć po przenośną lampę na statywie lub roboczą latarkę.

Oświetlenie przed garażem – warto w nie zainwestować

Oświetlenie garażu to nie tylko lampy montowane wewnątrz, ale także na zewnątrz. Tutaj oczywiście zalecamy lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu. Najlepiej zamontować je z dwóch stron bramy garażowej, a jeśli nie pracujesz przed garażem, to sprawdzi się nawet jedna zamontowana nad lub obok bramy garażowej.

Autorka: Klaudia Borycka