Data publikacji:

Jaki kupić otulacz do spania dla niemowlaka?

Gdy twoje dziecko rozwijało się w twoim brzuchu, czuło się bezpiecznie i przytulnie. Jednak po przyjściu na świat bobas nie zawsze czuje się tak komfortowo – mierzy się z otwartymi przestrzeniami, chłodem i hałasem. Skutecznym, stosowanym praktycznie od zawsze sposobem na uspokojenie marudnego malucha jest jego otulanie. Jak robić to prawidłowo? Przydatny może okazać się następca popularnego becika, czyli otulacz do spania.

otulacz do spania

Czym jest otulacz dla noworodka?

Otulacz dla dziecka przyjmuje postać śpiworka, w który zawija się bobasa. To gadżet bardzo podobny do stosowanych przez nasze mamy i babcie becików. Tak jak i w ich przypadku, rolą otulacza dla niemowlaka jest uspokojenie maluszka i ułatwienie mu zasypiania.

Otulacze niemowlęce powstały z myślą o upodobaniach najmłodszych maluszków. Dzieci przychodzą na świat z pewnymi przyzwyczajeniami, związanymi jeszcze z życiem płodowym. W maminym brzuchu było im bezpiecznie, ciepło i przytulnie – po narodzinach ich odczucia drastycznie się zmieniają. Kapryśny nastrój bobasa często wynika właśnie z tęsknoty za tymi warunkami.

Noworodki bardzo nie lubią otwartych przestrzeni, mocnego światła i chłodu, a więc tego, co w życiu prenatalnym było im zupełnie obce. Jeśli robisz wszystko, aby uspokoić swoje dziecko i nie widzisz rezultatów, często świetnym sposobem okazuje się właśnie „przypomnienie mu” miłych chwil w brzuszku mamy. Ciepło, przytulenie i twój spokojny głos mogą zdziałać cuda.

Przeczytaj również: Nosidełka dla niemowląt: ranking polecanych modeli

Kiedy sięgać po otulacz dla niemowlaka?

Otulacz dla dziecka okaże się nieocenioną pomocą dla rodzica wówczas, gdy brzdąc jest niespokojny i marudny bez większego powodu bądź kolkuje. Pediatrzy podkreślają jednak, że otulacza dla dziecka nie powinno się stosować codziennie – maluch powinien mieć swobodę ruszania nóżkami i rączkami, aby te rozwijały się w sposób prawidłowy.

Jak używać otulacz do spania?

Dr Harvey Karp, autor licznych publikacji związanych z rozwojem noworodka, sądzi, że otulanie dziecka powinno odbywać się w 5 stałych etapach. Cały proces nazwał „zasadą 5-S”.

  • spowijanie, czyli owijanie bobasa otulaczem,
  • stabilna pozycja, czyli ułożenie dziecka w łóżeczku na plecach,
  • wyciszanie, z wykorzystaniem śpiewu, melodii lub tzw. białego szumu,
  • kołysanie,
  • ssanie (piersi lub smoczka).

Stosując taki rytuał, zwiększysz szansę na uspokojenie nawet bardzo rozdrażnionego dziecka. Ponadto otulacz może przydać ci się nie tylko w łóżeczku – możesz używać również otulacza do fotelika samochodowego lub nosidełka. Warto mieć go zawsze w zanadrzu.

Otulacz do spania a odruch Moro

Zauważyłaś, że kiedy twoje dziecko usłyszy nagły hałas, gwałtownie rozrzuca rączki na boki? To naturalna reakcja, zwana odruchem Moro. U najmłodszych niemowląt pojawia się ona na skutek nieoczekiwanych bodźców (np. dźwięku, dotyku, światła) i jest uznawana za odruch obronny. Odruch Moro może wybudzić maluszka nawet z głębokiego snu.

Zaletą otulacza do spania do łóżeczka jest to, że ograniczając ruchy maluszka, zmniejsza on ryzyko wybudzenia go przez odruch Moro. Zauważono, że dzieci śpiące w otulaczach rzadziej budzą się na skutek otaczających je bodźców.

Sprawdź także nasz ranking fotelików samochodowych 9-36 kg

Otulanie dziecka – nie popełniaj tych błędów

Otulanie ma na celu uspokojenie malucha i wprawienie go w dobre samopoczucie, jednak stosowane nieodpowiednio może mu poważnie zaszkodzić. Pamiętaj, aby wystrzegać się następujących błędów.

  • Przed włożeniem dziecka do otulacza nie ubieraj go zbyt grubo. Jeśli dziecko po wyjęciu z otulacza jest spocone, oznacza to, że jest mu stanowczo za ciepło.
  • Nigdy nie kładź dziecka w otulaczu na brzuszku – noworodek nie potrafi swobodnie kontrolować główki, dlatego może się udusić!
  • Nie otulaj dziecka każdego dnia – po pierwsze to niezdrowe dla jego rozwoju, a po drugie trudno będzie je od tego odzwyczaić.
  • Nie stosuj otulacza do spania u dziecka, które zaczęło przekręcać się na boki i brzuszek. To dobry moment, aby zakończyć wspaniałą przygodę z otulaniem.

Jaki otulacz niemowlęcy wybrać?

Otulacze dla dzieci stały się bardzo modne, dlatego wybór odpowiedniego modelu nie będzie stanowił problemu dla żadnego z rodziców. Podczas zakupów warto pamiętać, że otulacz dla niemowlaka powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, zapewniających skórze bobasa termoregulację. Świetnie sprawdzi się bawełna, jednak do najlepszych modeli zalicza się otulacze muślinowe, które są niesamowicie miękkie i przewiewne.

Warto zdecydować się na duży otulacz dla dziecka, który po rozwinięciu może pełnić np. rolę kocyka. Gdy maluch wyrośnie z otulania, będzie mógł się na nim bawić.

Pamiętaj, że otulacz dla dziecka trzeba traktować jak element pościeli – należy regularnie prać go, stosując delikatne detergenty przeznaczone do odzieży niemowląt.

Otulacz do spania pomocą w kryzysowych sytuacjach

Każda z mam, której trudno opanować napady płaczu niemowlaka, będzie zadowolona z otulacza. To bardzo przydatny gadżet, zwłaszcza na samym początku macierzyństwa. Pamiętaj jednak, że otulacz dla dziecka powinien być stosowany doraźnie i tylko do pewnego momentu.

Autorka: Joanna Stanuch