Data modyfikacji:

Jak czytać oznaczenia na pralce?

Symbole na pralce nie są trudne do zrozumienia. Nie są one jednak dekoracją. Jeśli będziesz zorientowana, o co w nich chodzi, znacznie poprawisz skuteczność swojego prania. Jak zrozumieć symbole na pralce? Jak czytać oznaczenia na pralce? 

Oznaczenia na pralce – klasa energetyczna

Jednym z podstawowych oznaczeń są klasy energetyczne pralek. A+++ to najwyższa kategoria. Aby pranie było maksymalnie ekologiczne, wybierz taką pralkę. Zużywa ona prąd na bardzo niskim poziomie – prawie połowę mniej niż pralka klasy A. Jest to sprzęt drogi w zakupie, ale inwestycja zwróci się dość szybko dzięki oszczędnościom na rachunkach za prąd. 
Bardzo dobrej jakości pralka to również taka, która ma klasę energetyczną A++. Jest nieco tańsza w zakupie, a nie odstaje od podium na tyle, by ją pomijać.
Klasy B, C, D – to pralki wyraźnie tańsze, ale zużywające więcej prądu do działania. Mają też mniejszą efektywność wirowania. To też mało trwałe pralki. Generują one większy hałas w czasie pracy. 

Symbole na pralce – oznaczenie programów na pralce

W zależności od producenta i modelu pralka może mieć mniej lub więcej programów bazowych, które są pomocne w przygotowaniu prania. Najczęściej przy symbolu znajduje się hasłowy opis prania albo nie ma symbolu, a jest hasłowa informacja dla użytkownika, jakie ubrania włożyć do pralki w danym programie.
Jaką pralkę kupić? Najczęściej pralki mają programy do prania bawełny, mieszanych, syntetyków, delikatnych. Bardziej rozbudowane menu dopuszcza pranie eko, ręczne, wełny, sportowych ubrań, butów, odzieży dziecięcej, pranie ciemnych ubrań, pranie koszul. Coraz więcej pralek ma też programy prania odzieży alergików. Można nawet wybrać opcję prania w zimnej wodzie, co jest zalecane przy odzieży z wełny merynosów.  
Warto po zakupie pralki przeznaczyć jakiś czas na zapoznanie się z tym, co pralka ma na sobie „wyrysowane”. Warto też zajrzeć do instrukcji obsługi. Oznaczenia do prania są tam dokładnie opisane. Warto, bo to pomoże ci w efektywnym praniu odzieży i tekstyliów domowych. 

Pranie – oznaczenia na pralce. Jak czytać oznaczenia na pralce?

Im bardziej nowoczesna pralka, tym więcej rozszerzonych opcji, które wspomagają pranie w domu. Na panelu pralki znajdują się znaczki prędkości wirowania, temperatury prania, rodzaju wybranego programu oraz informacja o opóźnionym starcie. Częstą opcją jest blokada rodzicielska, która zapobiega przez zmianą wcześniej wybranych opcji prania przez kogokolwiek (w tym przez dociekliwe dzieci). 

Pranie – symbole podstawowe

Czy wiesz, że dwie pionowe kreski na pralce to pauza, a strzałka w prawo to start? Przekreślony kran często oznacza brak wody (gdy na przykład, wyjeżdżając na wakacje, zakręciłaś zawór główny i zapomniałaś go odkręcić po powrocie). 

Oznakowanie prania – co robić przed zakupem pralki?

Z wiedzą, którą już masz z naszego artykułu, idź do sklepu po nową pralkę. Być może opcja prania butów nie jest dla ciebie kusząca, ale masz małych alergików, którzy wymagają specjalnego traktowania. Dodatkowe programy są kwestią indywidualną. A producenci prześcigają się w funkcjonalności oferowanych urządzeń po to, by zaciekawić kupujących swoimi modelami, a odciągnąć ich od oferty konkurencji. To właśnie te opcje rozszerzone na pralce często decydują o tym, na którą pralkę się zdecydujesz. 
Co ważne, oznaczenie prania znajdziesz również na metkach ubrań i innych tekstyliów. Aby rezultat pranie był na najwyższym poziomie, czytaj uważnie zalecenia producenta. Wiemy, że to pozwala niejednokrotnie uniknąć błędów, prowadzących do zniszczenia odzieży. 
Zdjęcie: samuelperales / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.