Data modyfikacji:

Pad do telefonu. Jak wygodnie grać na smartfonie?

Coraz częściej spędzacie czas przy grach mobilnych zamiast dużych produkcjach dostępnych na stacjonarnych konsolach? Warto w takim razie kupić specjalnego pada do telefonu, żeby zwiększyć komfort grania na małym ekranie smartfona.
pad do telefonu

Pad do smartfona – czy warto kupić?

Gry mobilne w ostatnich latach zyskują na coraz większej popularności. Dawniej na smartfonach dostępne były jedynie niezbyt skomplikowane produkcje, które miały wyłącznie umilić czas podczas przerwy w pracy czy w trakcie jazdy komunikacją miejską.

Obecnie pojawia się coraz więcej wymagających tytułów z bardziej skomplikowanym sterowaniem. Aby w pełni wykorzystać potencjał tych produkcji, warto zaopatrzyć się w gamepada do telefonu.

Gry takie jak Angry Birds czy South Park: Phone Destroyer doskonale radzą sobie z ekranem dotykowym. Nie są to produkcje nastawione na dynamiczną akcję, dlatego nie trzeba łamać sobie kciuków, żeby radzić sobie podczas rozgrywki. Inaczej sprawa wygląda w przypadku strzelanek, które coraz częściej zaczynają gościć na smartfonach.

Granie w PlayerUnknown’s Mobilne, World of Tanks Blitz lub Fortnite Mobile z pomocą wirtualnych przycisków na dotykowym ekranie potrafi doprowadzić do szewskiej pasji. Każda z tych produkcji wymaga ogromnej precyzji, czego telefony nie są w stanie zapewnić.

W takich sytuacjach kupno pada do smartfona wydaje się być oczywistością. Nie dosyć, że znacząco zwiększycie komfort grania, to na dodatek zrobicie ze swojego telefonu przenośną konsolę, która zajmuje mniej miejsca niż np. Nintendo Switch.

O czym trzeba pamiętać, kupując pada do telefonu?

Podczas wyboru odpowiedniego pada musicie obowiązkowo sprawdzić, czy współpracuje on z systemem operacyjnym, jaki macie wgrany na smartfonie. W przeciwnym razie mogą być problemy z połączeniem lub będzie wiązało się to ze skomplikowanym procederem nawiązania komunikacji pomiędzy urządzeniami.
Ta rada tyczy się przede wszystkim osób korzystających z iPhone’ów, które działają na systemie iOS. Niestety produkty Apple mają to do siebie, że nie współpracują z wieloma zewnętrznymi akcesoriami, dlatego możecie mieć większy problem z doborem gamepada. Na szczęście istnieją także alternatywne rozwiązania.

Jeżeli nie możecie dopasować do swojego telefonu żadnego specjalnego pada, to macie możliwość sparowania smartfona chociażby z kontrolerem DualShock 4. Joypad od PlayStation 4 współpracuje zarówno z systemem operacyjnym iOS, jak i Androidem.

Minusem takiego rozwiązania jest natomiast to, że nie będziecie mogli trzymać telefonu w rękach. Chyba że kupicie specjalne mocowanie, wtedy problem zostaje zażegnany. Innym sposobem jest kupno stacji dokującej GameSir X1, która nie tylko zapewni uchwyt na telefon, ale także przypilnuje, żeby nie rozładowała się jego bateria.

Pady do smartfona – polecane modele

Gameplady do smartfonów opisane poniżej dobrane były na podstawie popularności w danej kategorii na Ceneo.pl, a także wedle ich przydatności podczas grania.

E5 Gamepad Flashfire Action

Urządzenie firmy E5 wygląda jak typowy kontroler do konsoli z dodatkowym mocowaniem. Jest to jednak sprzęt stworzony bezpośrednio z myślą o urządzeniach mobilnych, z którymi współpracuje bez zarzutu.

Dzięki konstrukcji przypominającej pady od Xboksa 360, akcesorium dobrze leży w dłoniach, którymi przy okazji nie zasłonicie ekranu z grą.

IBOX GP1

Stosunkowo niedrogie urządzenie, które także oparte jest na konstrukcji typowego pada ze specjalnym uchwytem na smartfona.

Urządzenie współpracuje nie tylko z telefonami (Android 3.1+ oraz iPhone 5.1+), ale także komputerami osobistymi oraz konsolą PlayStation 3. Jakość wykonania pada pozostawia sporo do życzenia, ale za tę cenę nie powinniśmy marudzić.

GameSir G4

Firma GameSir specjalizuje się w tworzeniu padów do telefonów, dlatego w tym zestawieniu znajdziecie jeszcze inne sprzęty tego producenta. Model G4 jest jednak jednym z lepszych ich urządzeń, który doskonale sprawdzi się w rękach bardziej doświadczonych graczy.

Pod względem jakości wykonania, pad niewiele odstaje od kontrolerów dołączanych do konsol Sony i Microsoftu.

IPEGA 9087

Urządzenie firmy IPEGA to pierwszy na tej liście grip do smartfona, który zamieni wasz telefon w pełnoprawną przenośną konsolę. Sprzęt prezentuje się bardzo elegancko, a do tego bardzo dobrze radzi sobie podczas dynamicznych walk w strzelankach.

Urządzenie posiada wszystkie potrzebne przyciski do bezproblemowego grania w bardziej złożone produkcje.

GameSir G4s

Usprawniona wersja modelu GR4, która oferuje jeszcze lepsze wrażenia z rozgrywki na smartfonach. Cena jest dosyć spora, ale myślę, że śmiało można stwierdzić, że jest to obecnie najlepszy pad do telefonu, jaki znajdziecie w sklepach.

Z urządzenia można korzystać również na komputerze z systemami operacyjnym Windows 7 i 10.

Modecom Volcano Flame

Gamepad Modecomu został stworzony bardziej z myślą o tabletach, lecz można również z niego korzystać na smartfonach. Pod względem konstrukcji najbliżej mu do opisywanego wcześniej pada IPEGA 9087.

W tym przypadku tablet lub telefon również umieszczany jest pomiędzy głównymi elementami pada. Plusem Volcano Flame są dodatkowe przyciski do sterowania multimediami.

GameSir F1

Jeżeli nie chcecie inwestować zbyt wielu pieniędzy w pada do smartfona, to model F1 od GameSir powinien was zainteresować. Dużą zaletą urządzenia jest też to, że zabiera niewiele miejsca ze względu na swoją skromną konstrukcję.

Pad ogranicza się wyłącznie do gripów oraz joysticka odpowiedzialnego za poruszanie postacią w grach.