Data publikacji:

Piec na biomasę. Czy ogrzewanie kotłem na biomasę się opłaca?

Obecnie do wyboru jest wiele różnego rodzaju materiałów opałowych, z których każdy ma swoje indywidualne wymagania oraz wady i zalety. Wybór odpowiedniej opcji powinien być dobrze przemyślany i dopasowany do potrzeb danego budynku. Nieodpowiedni piec, słabej jakości opał lub nieumiejętne gospodarowanie nim może generować spore koszty, a także uszkodzenia i awarie instalacji. Dużą popularnością cieszą się materiały opałowe przyjazne środowisku, dlatego korzystnym rozwiązaniem jest piec na biomasę. Jak działa tego typu urządzenie i czy ogrzewanie biomasą jest opłacalne? Sprawdź i dokonaj słusznego wyboru.
piec na biomasę

Co to jest biomasa?

Biomasa jest paliwem naturalnym i przyjaznym środowisku, które jest rozwiązaniem stosunkowo tanim. Podczas spalania tego typu materiału nie dochodzi do ulatniania szkodliwych związków siarki oraz zbyt dużego wytwarzania dwutlenku węgla. Mianem biomasy określa się odpady i produkty organiczne, które można przekształcić na energię. Do ogrzewania budynków wykorzystywana jest biomasa pochodzenia roślinnego.
Zastanawiasz się, jaki piec do domu wybrać? Kotły na biomasę wytwarzają dużo ciepła. Wśród używanych najczęściej materiałów znajduje się drewno oraz jego odpady, pellet, brykiety, słoma oraz specjalnie uprawiane w tym celu gatunki roślin energetycznych, takie jak wierzba wiciowa, miskant, topola czy ślazowiec pensylwański.

Czy biomasa jest odnawialnym źródłem energii?

Biomasa to wszystkie substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (ciekłe lub stałe), które podlegają biodegradacji. Jest to zatem w pełni odnawialne źródło energii. Materiał ten podzielić można na biomasę stałą, ciekłą i gazową. Biomasa stała stanowi produkty pochodzenia roślinnego. W jej skład wchodzi drewno i wszelkie odpady powstające podczas jego przetwarzania. To m.in. pellet i brykiet, a także energia pochodząca ze spalania odpadów organicznych czy roślin energetycznych.
Biomasę ciekłą stanowią najczęściej biopaliwa powstające w wyniku przetwarzania m.in. kukurydzy, czy rzepaku. Mogą to być odrębne materiały napędowe lub dodatki do innych paliw. Biomasa gazowa to natomiast produkt rozkładu różnych odpadów organicznych. Główne składniki biogazu to metan oraz dwutlenek węgla. Tego rodzaju paliwo może służyć do produkcji ciepła lub energii elektrycznej. 
Zobacz także, jaki piec na ekogroszek wybrać

Biomasa – wady i zalety

Biomasa posiada liczne zalety, ale i wady, podobnie jak każdy rodzaj paliwa opałowego. Do najistotniejszych cech pozytywnych należy nieszkodliwość dla środowiska naturalnego, dzięki czemu jest to rozwiązanie ekologiczne. W wyniku spalania powstaje znacznie mniej tlenku węgla, dwutlenku siarki czy tlenku azotu. A emitowany dwutlenek węgla równy jest ilości, jaką wytwarzają rośliny zużyte do produkcji danego paliwa.
Biomasa jest również źródłem odnawialnym, czyli dostępnym w sposób stały. Nie istnieje ryzyko, że go zabraknie. Dodatkowo wyróżnia się stosunkowo niską ceną i korzystnym zjawiskiem wykorzystywania nieużytków. Dzięki produkcji biomasy redukcji ulega ilość różnorodnych odpadów.
Biomasa jednak ma też swoje wady. Piec na biomasę to wydatek rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a nie wszystkie rodzaje biomasy spalać można w kotłach tradycyjnych. Dodatkowo paliwa tego typu mają niższą wartość energetyczną w porównaniu z takimi materiałami jak np. węgiel. Dlatego, aby uzyskać satysfakcjonujący poziom ciepła w budynku, spalić trzeba większą ilość biomasy. Paliwa odnawialne mają również niewielką gęstość. Transport i magazynowanie takiego produktu jest więc trudniejsze. Bardzo szeroki jest też poziom wilgotności biomasy. Niekiedy więc przetworzenie materiału i wykorzystanie w sposób właściwy bywa utrudnione.

Kocioł na biomasę – czy to się opłaca?

Biomasa jest doskonałą alternatywą dla takich materiałów opałowych jak gaz, węgiel czy olej opałowy. Jeżeli w danym budynku znajduje się kocioł tradycyjny do opalania drewnem nieprzetworzonym czy węglem, z powodzeniem można w nim spalać również brykiet. Przejście na takie rozwiązanie nie wiąże się więc z żadnymi dodatkowymi kosztami.
Jeżeli natomiast zastanawiamy się, jakie urządzenie kupić, dobrym wyjściem będzie zainwestowanie kilku tysięcy złotych w piec na pellet wyposażony w specjalny podajnik. Będzie to rozwiązanie nie tylko ekologiczne i korzystne finansowo w zakresie corocznych opłat za materiał opałowy. Umożliwi też wygodne, bezobsługowe i w pełni zautomatyzowane ogrzewanie. Czy takie udogodnienia zapewnia każdy kocioł na biomasę? 5 klasa urządzenia zapewni więc najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno dla domu, jak i środowiska.

Kocioł na biomasę 5 klasy – co to oznacza?

Kotły na biomasę 5 klasy to nowoczesne urządzenia, które wyróżnia znacznie mniejsza emisja spalin niż w kotłach tradycyjnych. Od 2017 roku zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakazana została sprzedaż urządzeń o niższych klasach. Warto pamiętać, że do 2024 roku posiadany piec niższej klasy musi ulec wymianie na sprzęt 5 klasy. Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z opcji ogrzewania jednym z dostępnych rodzajów biomasy i wybrać piece wygodne w obsłudze, ograniczające straty energii do minimum i przyjazne środowisku. Jak wybrać kocioł 5 klasy? Ranking popularnych produktów pomoże w podjęciu decyzji.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!