Data modyfikacji:

Jaki piec na ekogroszek wybrać? Ranking polecanych

Ekogroszek staje się coraz popularniejszym materiałem opałowym. Chcesz zacząć ogrzewać nim swój dom? Zapraszamy do krótkiego poradnika, w którym podpowiadamy, jaki piec na ekogroszek wybrać. Zastanowimy się w nim, czym kierować się podczas wyboru takiego pieca oraz omówimy najlepsze piece na ekogroszek dostępne na rynku.

ekogroszek

Jaki piec na ekogroszek?

  1. Krótka charakterystyka takiego kotła oraz ekogroszku
  2. Piec na ekogroszek – cena
  3. Najlepsze piece na ekogroszek – czym kierować się podczas wyboru?
  4. Piece na ekogroszek – ranking

Jaki piec na ekogroszek? Krótka charakterystyka takiego kotła oraz ekogroszku

Zanim podpowiemy, jaki piec na ekogroszek wybrać, najpierw omówmy sobie wszystko po kolei. Zacznijmy od tego, czym właściwie jest ekogroszek oraz jakie ma wady i zalety.

Ekogroszek jest paliwem stałym produkowanym z węgla brunatnego i kamiennego. Czy ekogroszek rzeczywiście jest eko? Tak – spełnia wszystkie standardy i normy Unii Europejskiej, dlatego może być śmiało nazywany materiałem ekologicznym. Ekogroszek ma małą zawartość siarki, niską wilgotność i zawiera niewielką ilość miału. Podstawowe zalety ekogroszku to przede wszystkim to, że podczas spalania uwalnia do atmosfery stosunkowo małą ilość szkodliwych gazów i pyłów. Co więcej, po spaleniu pozostawia niewiele popiołu.

Przeczytaj także: Jaki piec na pellet kupić? Ranking polecanych

A teraz zajmijmy się samymi kotłami na ekogroszek. Składają się one ze sterownika kotła, palnika i podajnika – często automatycznego. Podobny kocioł to z początku dość droga inwestycja, ale warto wspomnieć, że kupując piec na ekogroszek, można starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Dobry piec na ekogroszek jest wygodny i prosty w obsłudze – uzupełnia się go ekogroszkiem lub innym paliwem jedynie raz na kilka dni. Co więcej, nierzadko można zautomatyzować obsługę pieca oraz sterować nim automatycznie bez konieczności schodzenia do piwnicy.

Jaki piec na ekogroszek wybrać? Do ekogroszku najlepiej sprawdzają się kotły z palnikiem retortowym. Piece na ekogroszek są zasilane energią elektryczną. Do takich pieców kupuj ekogroszek o niewielkim rozmiarze, od 5 do 25 mm. Przy zastosowaniu większego kocioł może się zablokować i przestać działać. Oprócz samego pieca istotne jest również jego prawidłowe ustawienie.

Niektórzy specjaliści zalecają też dokupić do kotła ciepłomierz. Pozwala on kontrolować prawidłową pracę pieca, a także zapobiega niepotrzebnym stratom energii, co z czasem przełoży się na zaoszczędzone finanse.

Przeczytaj także, jaki piec elektryczny do CO kupić

Piec na ekogroszek – cena

Cena samego pieca na ekogroszek to kwota rzędu od dwóch do nawet dziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od parametrów pieca oraz jego wielkości. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć cenę montażu kotła. Ta waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych (w zależności od miasta, firmy i wielkości kotła).

Najlepsze piece na ekogroszek – czym kierować się podczas wyboru?

Chcesz kupić dobry piec na ekogroszek? Sprawdź, czym kierować się podczas jego zakupu i na jakie parametry zwracać uwagę.

Firma

Jaki piec na ekogroszek kupić? Sprawdzonego producenta. Wybrana firma powinna oferować w cenie pieca możliwość jego technicznego serwisowania na terenie Polski. Podczas ewentualnych problemów firma zajmie się naprawą takiego kotła, co przedłuży jego żywotność – i to nawet po upłynięciu gwarancji. Przed kupnem warto również przeczytać opinie o firmie.

Warunki gwarancji

Piece na ekogroszek najczęściej są objęte 5-letnią gwarancją. Nie dotyczy ona jednak elementów wymiennych – te mają zazwyczaj 2-letnią gwarancję. 10-letnia gwarancja powinna z kolei obejmować drzwiczki kotła oraz pojemnik na paliwo.

Wielkość pieca

Do ogrzania mieszkania w domu wielorodzinnym lub małego domu z maksymalnie czterema pokojami, możecie kupić mały piec na ekogroszek.

Moc kotła

Najlepsze piece na ekogroszek to takie, które mają odpowiednio dobraną moc. W starym budownictwie sprzed 1982 roku, które nie posiada dodatkowej izolacji, konieczny jest piec o mocy od 120 do 200 W/m2. Domy wybudowane w latach 80. i 90. będą potrzebowały kotła o mocy od 90-120 W/m2.

Domy z końca XX wieku, które są ocieplone i mają szczelne okna, będą wymagały pieca o mocy od 60 do 90 W/m2. Co z nowym budownictwem? Tutaj sprawdzi się piec o mocy 50 W/m2 lub nieco mniejszej. Doboru mocy kotła na ekogroszek absolutnie nie można lekceważyć.

Grubość ścianek pieca

Piec powinien mieć ścianki o grubości większej niż 6 mm, ale oczywiście im będą one grubsze, tym lepiej.

Podajnik

Tak jak już wspominaliśmy, najlepsze piece na ekogroszek powinny posiadać podajnik, który znacznie ułatwia obsługę pieca i oszczędza twój czas – wówczas kotła nie trzeba uzupełniać codziennie, ale jedynie raz w tygodniu. Nie wspominając o tym, że praca takiego pieca jest o wiele czystsza. Warto wspomnieć, że istnieje kilka rodzajów podajników. Najpopularniejszy jest ten ślimakowy.

Wielkość pojemnika na popiół

Mimo że ekogroszek produkuje stosunkowo mało popiołu, to oczywiście im większy będzie pojemnik, tym lepiej. Większy pojemnik to przede wszystkim oszczędność twojego czasu.

Sterownik

Dwustanowy albo automatyczny. Sterowniki dwustanowe sprawdzą się dla osób, które znają się na pracy kotłów i to nie ich pierwszy piec na ekogroszek. Dopiero zaczynasz przygodę z opalaniem domu ekogroszkiem? Postaw na sterownik automatyczny. Powinien on mieć wiele dostępnych opcji oraz być prosty w obsłudze.

Sposób spalania

Do wyboru macie piece ze spalaniem górnym lub dolnym. Spalanie górne sprawia, że piec jest tańszy oraz ma prostszą konstrukcję. Taki kocioł nie jest jednak bez wad. Podobne piece są mniej wydajne i musimy je znacznie częściej rozpalać. Piece ze spalaniem dolnym pracują z kolei czyściej, są wydajniejsze, ale i droższe.

Rodzaj palnika

Czy wiesz, że w piecach na ekogroszek możesz palić także innym paliwem, np. pelletem? Wszystko zależy właśnie od rodzaju palnika. W palnikach rynnowych można spalać drewno i miał węglowy. Do wyboru masz też retortę II generacji z przeciwzwojem – umożliwia ona spalanie ekogroszku, a także miału i węgla. Coraz popularniejsze stają się piece z palnikami przystosowanymi wyłącznie do spalania ekogroszku i pelletu.

Tryb podgrzewania wody

Kiedy piec nie będzie ogrzewać domu, to warto korzystać z niego na inny sposób, np. włączając funkcję podgrzewania wody (c.w.u.).

Sprawność cieplna

Najlepiej wybierać piece ze sprawnością na poziomie około 80%. Zapobiegnie to dużym stratom energii.

Zakres temperatury pracy

Najlepsze piece na ekogroszek mają zakres od 50 do 100 stopni Celsjusza.

Zobacz także: Kotły 5. klasy: ranking najlepszych urządzeń

Piece na ekogroszek – ranking

Autorka: Klaudia Borycka