Data publikacji:

Jak działają podkładki pod pralkę – czy warto?

Utrzymanie pralki w ryzach wbrew pozorom nie jest proste. Nawet nowe pralki miewają tendencję do „wychodzenia” na środek łazienki. Oczywiście każdą pralkę można wypoziomować za pomocą nóżek, ale każdy, kto mierzył się z tym problemem, wie, że nie zawsze przynosi to oczekiwane skutki. W skrajnych przypadkach pozostawiona bez opieki pralka może wyjechać zbyt daleki i wyrwać wąż doprowadzający wodę, co skończy się zalaniem łazienki. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest zastosowanie podkładek pod pralkę.
podkładki antywibracyjne pod pralkę czy warto

Jak wytłumić drgania pralki? Zalety podkładek pod pralkę

Powodem, dla którego wiele osób kupuje podkładki pod pralkę, jest chęć wytłumienia drgań generowanych przez wirującą pralkę. Podkładki antywibracyjne wykonane są z elastycznego tworzywa sztucznego (najczęściej kauczuku) i mają taką konstrukcję, która zmniejsza falę uderzeniową generowaną przez wirujący bęben. Dzięki temu praca pralki jest cichsza i nie powoduje nieprzyjemnych mikrowstrząsów.
To duże ułatwienie dla osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych, gdzie niepożądane dźwięki po godz. 22:00 nie są tolerowane. Wykorzystując podkładki antywibracyjne, można bez obaw wstawić pranie na noc, nie budząc przy tym reszty domowników i nie przeszkadzając sąsiadom. Jeśli masz tańszą taryfę prądu w nocy, korzystanie z pralki w tych godzinach będzie przy okazji bardziej ekonomiczne.
Mniejszy hałas będzie też nieoceniony w małych mieszkaniach, kawalerkach oraz wówczas, gdy pralka znajduje się w kuchni. Niektóre programy prania trwają powyżej 3 godzin i wysłuchiwanie w tym czasie dudniącego bębna może być mocno uciążliwe.
Warto wspomnieć również o tym, że zestaw podkładek ochroni też samą pralkę przez szkodliwymi wstrząsami, które mogłyby przyspieszyć jej zużycie. Mocne przyssawki zapobiegające przesuwaniu się pralki zapobiegną porysowaniu podłogi w łazience lub kuchni.
Dzięki wyeliminowaniu drgań pralka nie będzie także stanowić ryzyka dla mebli, ścian czy armatury łazienkowej. Można ją więc zabudować lub postawić w bezpośrednim sąsiedztwie szafek czy umywalki. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od sposobu załadowania pralki. Zbyt duży ładunek może sprawić, że pralka i tak się przesunie.

Mata czy podkładki pod pralkę?

Większość podkładek dostępnych na rynku ma uniwersalny rozmiar, dlatego nie musisz szukać zestawu stworzonego specjalnie z myślą o modelu Twojej pralki. Podkładki wystarczy wsunąć pod nóżki pralki, unosząc urządzenie lub przechylając je na bok.
Alternatywą dla osobnych podkładek jest mata antywibracyjna, umieszczana pod całą pralką. Wykonana z gumy lub pianki mata spełnia dokładnie te same zadania co zestaw podkładek. Dzięki sporej masie oraz dużej powierzchni może jednak lepiej pochłaniać drgania, więc jeśli zależy Ci na jak najlepszym wyeliminowaniu wstrząsów oraz hałasu, jest to polecane rozwiązanie.
Mata antywibracyjna pod pralkę powinna mieć wymiary zbliżone do szerokości i głębokości pralki. Warto pamiętać o tym, by zachować kilkucentymetrowy zapas, aby nóżki pralki nie zsunęły się z maty podczas wirowania.

Podkładki antywibracyjne pod pralkę – czy warto?

Zastanawiasz się, czy warto kupić amortyzatory wygłuszające pralkę? Pomocna w podjęciu decyzji może być ich cena. Zestaw podkładek kosztuje zaledwie 20–50 zł. Nie jest to więc duży wydatek, a realnie poprawi pracę zachowanie pralki. Naprawa uszkodzeń spowodowanych przesuwającą się pralką jest nieraz wielokrotnie wyższa.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik