Data modyfikacji:

Jak prawidłowo wykonać podłączenie kuchenki gazowej?

Mimo popularyzacji kuchenek elektryczny klasyczne modele gazowe wciąż znajdziemy w większości polskich domów. Płyty gazowe korzystające z paliwa w wymiennych butlach są również niezwykle lubianym rozwiązaniem, kiedy przygotowujemy posiłki na kempingu, działce lub urządzamy przyjęcie w ogrodzie. Jak wiadomo jednak, z gazem nie ma żartów, tak więc instalacja urządzeń wymaga odpowiedniej dozy ostrożności i uwagi. Podłączenie kuchenki gazowej nie musi być jednak trudne, radzimy więc, jak się za nie zabrać.
Jak prawidłowo wykonać podłączenie kuchenki gazowej

Jak podłączyć kuchenkę gazową?

Na początek warto zaznaczyć, że wszystkie poważne prace przy instalacji gazowej powinny być dokonywane przez specjalistów dysponujących odpowiednimi narzędziami i uprawnieniami. Chociaż wiele z opisanych poniżej czynności wydaje się być nieskomplikowana, bez odpowiedniego doświadczenia bardzo łatwo o rozszczelnienie rury lub zaworów, co w następstwie może prowadzić do katastrofy.
Podkreślmy również, że wielu producentów AGD nie zgodzi się na serwisowanie sprzętu, jeżeli nie zostanie on podłączony przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę, co zostało potwierdzone przez nią w karcie gwarancyjnej. Najlepiej więc skontaktować się ze specjalistą celem podłączenia kuchenki gazowej. Cena nie jest specjalnie wysoka, a usługa pozwoli nam spać spokojnie.
Przy podłączeniu kuchenki gazowej korzystamy ze standardowego przyłącza gazowego lub paliwa w butli. Ten drugi przypadek dotyczy obecnie najczęściej urządzeń turystycznych, choć z rozwiązania korzysta się także na działkach, w domach i budynkach gospodarczych.

Podłączanie kuchenki gazowej – co musimy wiedzieć?

Kuchenki wolnostojące oraz przeznaczone do zabudowy, a także płyty gazowe do montażu w blatach, podłączamy w podobny sposób do instalacji gazowej. Wykorzystuje się do tego elastyczne węże. Muszą to być jednak specjalne przewody, które posiadają odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa (norma PN-EN 14800), gwarantujący bezproblemowe działanie. Przed wężykiem powinien znajdować się łatwo dostępny zawór, którym w razie problemów szybko zakręcimy dopływ gazu. Tu także sięgamy po certyfikowane produkty. Jak wygląda podłączenie kuchenki gazowej wężem elastycznym?

Podłączenie kuchenki gazowej wężem

Elastyczne węże powinny być solidnie zabezpieczone i chronione przed wszelkimi uszkodzeniami. Eliminujemy możliwość ich przypadkowego szarpnięcia lub wyrwania, a także zalania wodą, gorącym olejem lub chemikaliami. Przed przygotowaniem instalacji oczywiście zamykamy dopływ gazu do mieszkania. Kiedy mamy pewność, że zawór oraz wszystkie połączenia zostały odpowiednio dokręcone, możemy przetestować rury. Do tego celu korzystamy z czujnika gazu (zobacz, jaki czujnik gazu wybrać), którym sprawdzamy instalację. Pamiętajmy, że metoda na węch nie zawsze będzie skuteczna i nie możemy jej w pełni ufać.

Podłączenie kuchenki gazowej do butli

Podłączanie kuchenki do butli z gazem propan-butan przebiega w podobny sposób – tutaj także korzystamy ze specjalnego przewodu o długości uzależnionej od ustawienia i wielkości urządzenia. Przewód z reduktorem przykręcamy bezpośrednio do zaworu pojemnika. Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami, w tym samym budynku nie można korzystać z dwóch rożnych źródeł gazu. W pojedynczym lokalu nie można też przechowywać więcej niż dwie butle z gazem o masie 11 kilogramów. Uwaga! Jeżeli butli z propan-butanem używamy przy zwykłych kuchenkach, konieczna będzie wymiana w nich dysz, które przystosowane są do pracy z paliwem innym niż gaz ziemny.
Zdjęcie: leungchopan / Envato Elements