Data publikacji:

Podmurówka betonowa pod ogrodzenie: jak wykonać i na co zwrócić uwagę

Ogrodzenia stawiamy zazwyczaj z myślą o tym, że będą służyć przez wiele lat, tym bardziej, że ich solidne wykonanie nawet na niewielkich działkach może być dość kosztowne. Do ich wykonania używa się bardzo wielu materiałów, począwszy od zwykłej siatki po panele i betonowe panele. Wiele osób decyduje się na wzmocnienie konstrukcji betonową podmurówką. Radzimy jak ją wykonywać, a także na co zwracać uwagę podczas pracy.
podmurówka betonowa
Ogrodzenie z betonową podmurówką jest konstrukcją, która pod względem kosztów oraz czasu potrzebnego do jego wykonania plasuje się pomiędzy płotami z siatki lub metalowej kraty, a murami wykonanymi w całości z cegieł, kamienia lub betonu. Konstrukcje tego typu charakteryzują się większą trwałością oraz odpornością. Dlaczego warto wykonać na przykład ogrodzenie panelowe z podmurówką?
Podmurówka utrudnia zwierzętom przedzieranie się na naszą działkę, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy prowadzimy gospodarstwo rolne lub ogród. Zapobiega ona też podmywaniu fundamentów płotu i jego osiadaniu na grząskim gruncie. Standardowe ogrodzenia oparte o słupy wbite w ziemię, z czasem tracą stabilność i pod wpływem żywiołów łatwo się przewracają. Pierwsze oznaki erozji nie zawsze są widzialne gołym okiem, zwłaszcza, w przypadku bardzo długich ogrodzeń. Płoty z podmurówkami znacznie skuteczniej opierają się też systemom korzeniowym drzew.
W klasycznych ogrodzeniach podmurówki wykonywało się z cegieł lub kamienia. Proces ich stawiania był więc dość żmudny i wymaga dodatkowych narzędzi, a także czasu potrzebnego do zaschnięcia zaprawy murarskiej. Jedyną alternatywą były przez długi czas podstawy wykonywane z wylewanego betonu. Wymagają one jednak wykopywania głębokich rowów, a także stosowania szalunków, a czasami i zbrojenia, do czego potrzebna jest pomoc specjalistów.
Obecnie standardem jest wykorzystanie prefabrykowanych podmurówek systemowych. Na tzw. „system” składają się gotowe łączniki i bloczki wykonane z betonu. Skracają one drastycznie czas potrzebny do zakończenia prac, pozwalając osiągnąć podobny efekt bez stosowania dodatkowych materiałów i narzędzi.
Bloczki betonowe na podmurówkę wykonuje się w wieku kształtach, które dopasowujemy do siebie jak puzzle, co pozwala na stawianie ogrodzeń o różnym przebiegu i kształtach. Elementy te dzielimy na długie podmurówki właściwe, a także krótkie łączniki stanowiące podporę słupów lub kolumn oraz spajające ze sobą podstawowe części zestawu. Podmurówek betonowych używa się przede wszystkim do budowy ogrodzeń panelowych oraz wykonanych z siatki. Należy też podkreślić, że do łączeń nie potrzebujemy zaprawy. Dla ciężkich murów ceglanych i kamiennych wciąż należy przygotować odpowiednie fundamenty i podstawy ze zbrojonego betonu.

Podmurówka betonowa pod ogrodzenie – wykonanie

Kładzenie podmurówki z betonu rozpoczynamy od dokładnego wyznaczenia przebiegu ogrodzenia. Do tego celu używamy znaczników, taśmy oraz wskaźników laserowych. Musimy pamiętać także o wypoziomowaniu ogrodzenia. Szerokość potrzebnego pasa ziemi jest uzależniona od stosowanych słupów, a także używanych materiałów (np. panele lub siatka).
Powinniśmy znać też dobrze planowane odległości pomiędzy kolejnymi słupami, które będą uzależnione od zakupionych elementów konstrukcyjnych, a także zmian wysokości terenu. Oczywiście podczas pracy należy stosować się do ogólnych i lokalnych przepisów, określających odległość płotu od granicy działki lub drogi. Dla zachowania przyjaznych stosunków z sąsiadami i uniknięcia nieporozumień, zawsze warto też w razie wątpliwości przedyskutować przebieg płotu.
Teraz możemy przystąpić do właściwej pracy. Podmurówek nie ustawiamy oczywiście bezpośrednio na ziemi. Po pierwsze, cały pas gleby przeznaczony pod płot należy dokładnie oczyścić z całej roślinności, dużych kamieni, korzeni oraz ewentualnych pozostałości poprzednich ogrodzeń. Kiedy wykonamy te przygotowania przechodzimy do wykopania rowu oraz fundamentów. Głębokość na jakiej usuwamy ziemię zależy od rodzaju gleby oraz wysokości podmurówki. Zazwyczaj będzie to ok. 50-80 centymetrów.
Do rowu wpuszczamy i zabezpieczamy w pionie kolejne słupki ogrodzenia, a także brzegi wykopu, a całość zalewamy standardową mieszanką betonową do wybranego uprzednio poziomu. Długość schnięcia wylewki zależy od użytek mieszanki oraz warunków pogodowych, należy więc w tej kwestii skonsultować się z instrukcją producenta.
Kiedy podstawa z betonu jest gotowa sprawdźmy jeszcze raz jej wypoziomowanie i poprawiamy ewentualne odchyły od normy. Na słupki nakładamy odpowiedni łączniki, a pomiędzy nimi wsuwamy bloczki podmurówki, do których połączenia nie trzeba używać zaprawy i klejów. Teraz wystarczy już tylko zamontować elementy, z których wykonany jest płot.
Zdjęcie: Envato Elements