Data modyfikacji:

Porównanie popularnych mlek modyfikowanych

Mleko modyfikowane to produkt opracowany przez najlepszych specjalistów zajmujących się żywieniem niemowląt i małych dzieci. Mleka modyfikowane przeznaczone są dla tych dzieci, które nie chcą lub nie mogą przyjmować mleka matki. Takie produkty dostarczają wszystkie niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka składniki. Świeżo upieczeni rodzice często zastanawiają się, jakie mleko modyfikowane dla noworodka wybrać. Kupując mleko modyfikowane dla swojego dziecka, warto zapoznać się ze składem takich produktów. 

Przeczytaj również: Jakie mleko roślinne dla niemowlaka?

porównanie mlek modyfikowanych

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Mleka modyfikowane to produkty, których wybór należy dostosować do wieku dziecka. Na rynku dostępne są produkty oznaczone jedną z cyfr od 1 do 4, z czego każda cyfra oznacza inną grupę wiekową.

  • Melko modyfikowane 1 – to początkowe mleko, które może być stosowane u noworodków do 6. miesiąca życia.
  • Melko modyfikowane 2 – to formuła następna dla dzieci powyżej 6. Miesiąca życia.
  • Mleko modyfikowane 3 – mleko junior dla dzieci, które skończyły 10. (lub 12.) miesiąc życia.
  • Mleko modyfikowane 4 – to produkt dla dzieci w wieku 2 lat.

Mleko modyfikowane – skład

Mimo ogromnego rozwoju nauki i medycyny, naukowcom zajmującym się tworzeniem pokarmów dla noworodków wciąż nie udało się stworzyć produktu, który w pełni zastępowałby mleko matki. Mleko modyfikowane, zarówno początkowe, jak i następne, powstaje na bazie mleka koziego lub krowiego. Mleko pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane do produkcji mlek modyfikowanych zostaje poddane procesowi modyfikacji, aby swoim składem jak najbardziej zbliżyć się do składu mleka kobiecego.

Skład mleka modyfikowanego zazwyczaj jest długi i złożony, co u wielu rodziców budzi niepokój, ale wcale nie musi oznaczać złej jakości produktu. Celem stworzenia mleka modyfikowanego było zbliżenie jego składników do mleka kobiecego, a to złożone jest z wielu różnych substancji. Najczęściej na pierwszych miejscach w składzie mleka modyfikowanego znaleźć można typowe dla tego produktu substancje:

  • serwatka, laktoza,
  • tłuszcz (mleczny, kokosowy, palmowy, rzepakowy, słonecznikowy),
  • probiotyki, 
  • prebiotyki, 
  • witaminy, 
  • minerały.

Wśród wielu składników mleka modyfikowanego znaleźć można także takie substancje, które, zdaniem wielu czujnych rodziców, są kontrowersyjne. Takie budzące niepokój składniki to m.in.: olej palmowy, syrop glukozowy, lecytyna sojowa, maltodekstryna. 

Kontrowersyjne składniki mleka modyfikowanego – czy są groźne dla noworodków?

Każde mleko modyfikowane złożone jest z wielu substancji i składników, których zadaniem jest jak najlepsze odwzorowanie mleka kobiecego. Wśród składników wielu mlek modyfikowanych znaleźć można substancje, których wykorzystanie wzbudza wątpliwości u rodziców podających taki pokarm swoim dzieciom. Na liście kontrowersyjnych składników mleka modyfikowanego znaleźć można:

  • Olej palmowy – to substancja tłoczona z nasion i owoców palmy oleistej. Olej w początkowej fazie obróbki, czyli przed rozpoczęciem rafinacji, przyjmuje jaskrawy, czerwony kolor, a jego skład bogaty jest w witaminę E, betakaroten oraz antyoksydanty. Wartości odżywcze oraz kolor tej substancji zostają utracone podczas procesu rafinacji, dlatego olej palmowy po obróbce przyjmuje kolor biały lub żółty. Olej palmowy, który wchodzi w skład wielu mlek modyfikowanych, jest źródłem kwasu palmitynowego. Inne tłuszcze, takie jak kokosowy, słonecznikowy lub rzepakowy, także zawierają ten składnik, ale w odczuwalnie mniejszej ilości. Wśród rodziców często pojawia się pytanie o szkodliwość oleju palmowego, który znaleźć można w składzie mleka modyfikowanego. Na podstawie wielu badań wysnuto wniosek, że olej palmowy spożywany przez niemowlęta może przyczynić się do zmniejszenia wchłaniania tłuszczów i wapnia, a także może powodować trudności z wypróżnianiem. Coraz więcej firm produkujących mleka modyfikowane usuwa olej palmowy ze składu swoich produktów.
  • Syrop glukozowy – to rodzaj cukru, który dodaje się do produktów spożywczych w celu ich zagęszczenia i dosłodzenia. Syrop glukozowy to powszechnie stosowany wypełniacz, który zwiększa objętość produktu i jednocześnie jest znacznie tańszy w produkcji niż cukier. Syrop glukozowy nie dostarcza żadnych składników odżywczych, a jedynie puste kalorie, dlatego jego nadmierne spożycie może doprowadzić do otyłości, zwiększenia ciśnienia krwi oraz podwyższenia stężenia cukru we krwi. W mlekach modyfikowanych przeznaczonych dla dzieci, które nie mogą spożywać podstawowej wersji produktu, głównym składnikiem jest właśnie syrop glukozowy. 
  • Lecytyna sojowa – ten składnik otrzymuje się w procesie odśluzowywania oleju sojowego. Lecytyna sojowa to popularny składnik dodawany do żywności, napojów, kosmetyków oraz pasz zwierzęcych. Rola tej substancji w mleku modyfikowanym zakłada wiązanie wszystkich innych składników. Lecytyna sojowa wykazuje także bogate działanie prozdrowotne, ponieważ korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ sercowo-naczyniowy, obniża poziom cholesterolu oraz zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. EFSA uznało, że lecytyna sojowa jest produktem bezpiecznym także dla dzieci, dlatego wykorzystanie jej jako dodatku do żywności dla niemowląt nie stanowi dla nich zagrożenia. 
  • Maltodekstryna – to proszek wytwarzany z ryżu, kukurydzy, pszenicy lub skrobi ziemniaczanej. Jego wykorzystanie w produktach spożywczych ma na celu wypełnienie lub zagęszczenie substancji. FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) uznała maltodekstrynę za produkt bezpieczny, ale posiadający wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że może ona powodować wzrost cukru we krwi. Maltodekstryna może wpłynąć na skład flory bakteryjnej, co zwiększa podatność na choroby. 

Najpopularniejsze mleka modyfikowane dla dzieci

Na liście najchętniej wybieranych mlek modyfikowanych znajdują się:

Zdjęcie:  halfpoint/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!