Data publikacji:

Powerbank indukcyjny: czy warto kupić?

Powerbank to podręczna ładowarka. Działa na zasadzie baterii akumulatora, którą można naładować, a w razie potrzeby użyć do ładowania smartfona. Jest to obowiązkowe wyposażenie szczególnie osób podróżujących, które przez dłuższy czas nie mają dostępu do źródła zasilania, a telefon jest im niezbędny do pracy. Zazwyczaj powerbanki łączymy z telefonem za pomocą ładowarki przystosowanej do danego modelu smartfona, jednak technologia cały czas idzie do przodu i powstają coraz to nowsze rozwiązania. Mowa tu konkretnie o powerbankach indukcyjnych.
powerbank indukcyjny

Czym jest powerbank indukcyjny?

Jaki będzie najlepszy powerbank? Powerbank indukcyjny pozwala na bezprzewodowe ładowanie smartfonów. Nie oznacza to jednak, że możemy znajdować się kilka metrów od akumulatora, a telefon naładuje się. Powerbank i ładowane urządzenie muszą się ze sobą praktycznie stykać.

Jak działa takie ładowanie? Wykorzystywane jest zjawisko indukcji czyli poprzez wykorzystanie pola elektromagnetycznego wytworzonego przez cewkę nadawczą w powerbanku. Odbiornik w telefonie po wykryciu źródła zasilania w obrębie wytworzonego pola indukuje się w prąd, który ładuje baterię. To właśnie dlatego wymagane jest bardzo bliskie połączenie obu urządzeń, ponieważ zakres powstałego pola elektromagnetycznego obejmuje okolice samego powerbanku.

Powerbank indukcyjny – na co zwrócić uwagę?

Jaki powerbank indukcyjny wybrać? Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić zanim w ogóle zaczniemy zapoznawać się z rodzajami powerbanku, to fakt, czy nasz telefon w ogóle obsługuje formy ładowania bezprzewodowego. Ważne jest, aby posiadał odpowiednią cewkę odbiorczą, gdyż bez niej nie da się go ładować indukcyjnie. Kiedy już wiemy, czy nasz smartfon oferuje nam możliwości ładowania bezprzewodowego, warto zapoznać się z tym, co oferują nam powerbanki.

Pojemność powerbanku

Jest to główna cecha, która charakteryzuje powerbanki. Im większą pojemność wybierzemy, tym więcej razy uda nam się naładować akumulator telefonu do pełnego zakresu. W teorii przyjęło się, że powerbank o pojemności 10000 mAh (miliampero-godzin) pozwala naładować standardowy telefon zasilany baterią około 3300 mAh.

W praktyce wygląda to nieco inaczej, gdyż teoria nie uwzględnia strat energii. Tak czy inaczej, spadek wydajności nie będzie bardzo duży. Ważna kwestia to podróże lotnicze. Niektóre linie lotnicze definiują, jaki powerbanka w samolocie i o jakiej pojemności możemy przetransportować, dlatego osoby, które dużo podróżują samolotami, powinny szczególnie zapoznać się z wytycznymi.

Prędkość ładowania

Kolejny podstawowy parametr definiujący możliwości powerbanku. Na rynku dostępne są technologie pozwalające na znacznie szybsze ładowanie urządzenia niż standardowe powerbanki. W przypadku akumulatora indukcyjnego funkcja ta nazywa się Fast Charge (szybkie ładowanie) i pozwala w znacznie szybszym tempie zasilić baterię w telefonie. Jednak wraz z innowacjami wprowadzonymi do powerbanku wzrasta jego cena, dlatego warto przeanalizować swoje potrzeby przed zakupem.

Gabaryty

Mamy tu na myśli wagę oraz rozmiar powerbanku. Jest to dość istotna kwestia, tym bardziej, że zależy nam na mobilnym ładowaniu. Im powerbank jest większy i cięższy, tym większe może sprawiać problemy z jego przetransportowaniem. Warto zapoznać się z gamą dostępnych modeli i dostosować je do swoich potrzeb. Powerbanki indukcyjne występują w kilku rozmiarach – mniejsze, czyli takie, które bez problemu schowamy w kieszeni spodni, czy większe, które do zestawu dołączony mają specjalny pokrowiec ułatwiających przechowywanie i transport urządzenia.

Ilość urządzeń do ładowania

Powerbanki przewodowe posiadały odpowiednią ilość gniazd do ładowania. To definiowało, ile urządzeń jednocześnie może czerpać energię z jego akumulatora. Powerbanki indukcyjne również mają możliwość ładowania kilku urządzeń, jednak to wymaga zapoznania się z ich specyfikacją techniczną. Powerbank indukcyjny jest bezprzewodowy, dlatego też często nie posiada gniazd USB, przez co ciężko na pierwszy rzut oka określić jego możliwości.

Standard ładowania bezprzewodowego

Ogólnym standardem bezprzewodowego ładowania urządzeń jest technologia Qi. Wprawdzie ponad 90% urządzeń dostępnych na rynku posiada wbudowany standard, jednak warto zapoznać się ze swoim urządzeniem, aby nie żałować zakupu, którego nie będzie można użyć.

Czy warto zakupić powerbank indukcyjny? To zależy od wielu czynników. Po pierwsze, musimy znać nasze potrzeby i możliwości naszego telefonu. Kolejna sprawa to przeznaczenie powerbanku oraz ilość urządzeń, która ma z niego korzystać jednocześnie. Wszystkie wymienione aspekty warto poruszyć w głowie, rozważając zakup takiego sprzętu.

Osobiście uważam, że powerbank indukcyjny jest idealny dla osób ceniących sobie nowoczesność i mających słabość do gadżetów. Każdy ma swoje indywidualne potrzeby i to one powinny definiować, czy powerbank indukcyjny to urządzenie, którego nam potrzeba.

Autor: Przemysław Mańka