Data publikacji:

Jaki powerbank solarny wybrać?

Powerbank solarny łączy w sobie rozwiązania znane z tradycyjnego powerbanku z ładowarką wykorzystującą światło słoneczne. Podczas wyboru najlepszego powerbanka solarnego powinniśmy zwrócić uwagę na pojemność urządzenia, moc panelu słonecznego, czas ładowania, jakość obudowy. Sprawdź także nasze propozycje powerbanków solarnych z rankingu: Forever Solarna Pb-016 5000 mAh, Sunen 6000 mAh, Sunen 12000 mAh, Philadelphia, XD Design.

powerbank

Co to jest powerbank solarny?

Powerbank solarny to połączenie tradycyjnego powerbanku z ładowarką solarną wykorzystującą światło słoneczne. Taki zestaw można stworzyć samodzielnie, dokupując do posiadanego powerbanku wspomnianą ładowarkę. Jednak nie jest to rozwiązanie praktyczne, bo przybywa nam kolejne urządzenie, które musimy nosić ze sobą, a w dodatku większość ładowarek solarnych zajmuje po rozłożeniu dużo miejsca.

Najlepszy powerbank to ten wyposażony we własny panel solarny. W wielu przypadkach taki model umożliwia ładowanie go zarówno energią słoneczną, jak i elektryczną.

Jaki powerbank solarny wybrać? Najważniejsze parametry

Jaki powerbank będzie najlepszy? Podobnie jak w przypadku zwykłego powerbanku, przy wyborze powerbanku solarnego warto kierować się przede wszystkim naszym zapotrzebowaniem na energię. Jesteśmy otoczeni wieloma gadgetami elektronicznymi: smartfon, tablet, smartwatch, odtwarzacz MP3, nawigacja itp. i wszystkie one wymagają doładowania baterii.

Dlatego pojemność powerbanku solarnego powinna odpowiadać przynajmniej 2-3-krotnej pojemności akumulatora w urządzeniu wymagającym najwięcej energii, aby móc przynajmniej dwukrotnie naładować je do pełna. Chociaż z drugiej strony duża pojemność powerbanku oznacza dłuższy czas potrzebny do jego pełnego naładowania. Pojemność przeciętnego smartfona to 2500-6000 mAh, co oznacza, że solarny powerbank powinien posiadać pojemność rzędu 5000-12000 mAh.

Istotne znaczenie ma również moc panelu słonecznego w powerbanku solarnym. Im jest ona większa, tym większy jest prąd ładowania, a głównie to od prądu ładowania zależy, jak długo ładuje się powerbank solarny. Co prawda, w przypadku ładowania powerbanku energią słoneczną ważne są takie parametry jak natężenie światła i kąt, pod jakim pada ono na panel, ale wpływają one na szybkość ładowania w jednakowym stopniu, niezależnie od tego, jaki jest prąd ładowania. W zależności od pojemności powerbanku, mocy panelu słonecznego oraz natężenia światła słonecznego do pełnego naładowania powerbanku solarnego na ogół potrzeba od 4 do 15 godzin.

O tym, jaki powerbank solarny ile się ładuje, decyduje sposób ładowania, znacznie krócej ładuje się przy ładowaniu z sieci, bo 3-6 godzin w zależności od ładowarki lub znacznie dłużej, do 15 godzin, jeśli ładujemy go wyłącznie energią słoneczną, i zależy to od mocy panelu.

O tym, jaki powerbank solarny wybrać, może decydować liczba portów USB i ich rodzaj. Dobrze, jeśli jest ich kilka i jeśli zapewniają zarówno standardowe ładowanie urządzeń prądem 1A, jak i szybkie ładowanie 2.1A. Takie rozwiązanie umożliwia ładowanie kilku urządzeń jednocześnie. Droższe powerbanki solarne oferują też ładowanie bezprzewodowe.

Solidna i wytrzymała obudowa powerbanku solarnego, wykonana z metalu i zabezpieczona przed upadkiem gumowymi lub plastikowymi elementami, odporny na uszkodzenia, zabrudzenia i zawilgocenie panel słoneczny to także ważne cechy dobrego powerbanku.

Może mniej istotne, ale przydatne mogą być takie udogodnienia jak wskaźnik naładowania powerbanku, uchwyt umożliwiający łatwe umocowanie powerbanku do paska, kurtki czy plecaka, w wyniku czego powerbank jest ładowany w trakcie naszej aktywności na świeżym powietrzu, latarka LED czy różnego rodzaju kable i przelotki ułatwiające podłączanie do powerbanku różnych urządzeń.

powerbank

Ranking powerbanków solarnych

Powerbank solarny Forever Solarna Pb-016 5000 mAh

Powerbank solarny otwierający ranking to przede wszystkim bardzo tanie i lekkie, ale solidne urządzenie o pojemności 4000 mAh, wyposażone w dwa porty USB, z których jeden umożliwia szybkie ładowanie urządzeń, a drugi ładowanie standardowe.

Niewielki panel solarny o mocy 2 W służy głównie do doładowywania powerbanku, bo pełne naładowanie w ciągu 4-6 godzin można uzyskać, podłączając do niego, przez wbudowane gniazdo microUSB, ładowarkę sieciową. Urządzenie wyposażono w wyłącznik, wskaźnik poziomu naładowania, latarkę boczną LED i panel świetlny złożony z 25 diod LED oraz wygodny uchwyt do mocowania załączonego do zestawu karabińczyka.

Powerbank solarny Sunen 6000 mAh

Jaki powerbank solarny wybrać? Sunen 6000 mAh to typowy powerbank solarny z baterią litowo-polimerową w obudowie z poliwęglanu i zabezpieczonej elementami z silikonu, panelem solarnym o mocy 0,8 W służącym głównie do doładowania powerbanku i gniazdem microUSB do podłączenia ładowarki sieciowej.

Wyposażony jest w dwa gniazda USB umożliwiające szybkie ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie. Powerbank posiada zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe, przeciwzwarciowe, przeciwwstrząsowe oraz ochronę przed przeładowaniem, a ponadto latarkę z 6 diodami LED i smycz ułatwiającą noszenie lub mocowanie powerbanku, np. na plecaku.

Powerbank solarny Sunen 12000 mAh

Sunen 12000 mAh to produkt tej samej marki o dwa razy większej pojemności, z mocniejszym 1-watowym panelem słonecznym i wyposażony dodatkowo w zapalniczkę. Powerbank w obudowie z poliwęglanu jest wodoodporny (klasa IP67). Swoistą ciekawostkę stanowią dwie diody LED generujące w razie potrzeby sygnał SOS.

Powerbank solarny Philadelphia

Powerbank solarny o pojemności 4000 mAh, w solidnej, metalowej obudowie z gniazdem microUSB do podłączenia ładowarki sieciowej i gniazdem USB do ładowania smartfona, tabletu itp.

Powerbank XD Design

Designerski powerbank solarny o pojemności 1000 mAh w okrągłej obudowie z tworzywa ABS i PCV w kolorze różowym. Wyposażony jest w port USB i zintegrowaną podkładkę ssącą ułatwiającą mocowanie do szyby lub innych gładkich powierzchni w domu, biurze, aucie, a nawet jako powerbank do samolotu.

Autor: Roman Frej