Data publikacji:

Pralka i suszarka w szafie. Czy to dobry pomysł?

Pralka i suszarka w szafie to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w małym mieszkaniu. Gdy w łazience nie ma miejsca na ustawienie sprzętów AGD, można sprytnie ukryć je w garderobie lub w innym pomieszczeniu. Jakie są wady i zalety umieszczenia suszarki i pralki w szafie? Sprawdź w artykule!

pralka w szafie

Pralka i suszarka w szafie? Dobry pomysł do małego mieszkania

Masz małą łazienkę, w której nie mieszczą się niezbędne sprzęty AGD? To nie problem. Możesz spokojnie ukryć je w garderobie umieszczonej w pokoju, kuchni czy przedpokoju. Suszarka i pralka w szafie to rozwiązanie, które ma bardzo wiele plusów. Ważne jedynie, aby przestrzegać kilku ważnych zasad, a z pewnością urządzenia nie będą powodować żadnych problemów.

Jakie są plusy umieszczenia pralki lub suszarki w szafie? Przede wszystkim w ten sposób oszczędzasz miejsce w łazience. Sprzęty AGD umieszczone za drzwiami garderoby nie są widoczne, nie psują więc estetyki pomieszczenia. Z powodzeniem w szafie zmieścisz więc na przykład mała pralkę automatyczną.

Ponadto w szafie, oprócz urządzeń, możesz trzymać płyny do prania i płukania, proszki czy kapsułki. Wszystko znajduje się więc w jednym miejscu, w nienagannym porządku.

Suszarka lub pralka w szafie może być znacznie wygodniejsza w obsłudze, niż gdyby umieszczona była na podłodze w łazience. Możesz postawić ją na podeście lub solidnej półce, dzięki czemu jej załadowywanie i uruchamianie nie będzie wymagało schylania się.

Ponadto rozwiązanie jest naprawdę komfortowe. Nie wymaga ciągłego przemieszczania się z wypranymi ubraniami – z łazienki, do suszarki w pokoju, a następnie do szafy, gdy ubrania wyschną. Gdy pralka i suszarka znajdują się w szafie, w jednym miejscu załadujesz je i wyładujesz, a później umieścisz rzeczy na półce znajdującej się zaraz obok.

Wymiary pralki i suszarki schowanej w szafie

Zanim wybierzesz pralkę lub suszarkę do szafy, koniecznie zrób dokładne pomiary przestrzeni w garderobie. Sprawdź, jakiej wielkości urządzenie zmieści się w środku, a następnie wybierz odpowiedni model, który nie będzie wystawał ani blokował drzwiczek.

Montaż pralka i suszarka w szafie

Aby montaż pralki lub suszarki w szafie był możliwy, musi być konieczne podciągnięcie do niej instalacji wodnej oraz elektrycznej. Ponadto pamiętaj o starannym wypoziomowaniu urządzenia – powinno stać idealnie prosto. Zamontuj sprzęt, zachowując kilkucentymetrowy odstęp od ścian oraz półek.

Pralka i suszarka ukryta w szafie a wilgoć

Posiadanie suszarki i pralki w szafie ma niestety również swoje minusy. Pierwszym z nich jest fakt, że w garderobie może zbierać się wilgoć. Sprzęty AGD generują parę wodną, dlatego ważne jest, aby systematycznie je wietrzyć. Ponadto nie trzymaj w pobliżu urządzeń ubrań lub innych rzeczy podatnych na działanie wilgoci, aby się nie zniszczyły.

Uważaj na grzyby

Z wilgocią wiąże się kolejny problem, a mianowicie powstawanie pleśni i grzybów. Niestety może ona zagnieździć się na wilgotnej ścianie w pobliżu pralki lub we wnętrzu urządzenia. Regularnie wietrz sprzęt oraz garderobę, aby uniknąć tego problemu. Możesz także zamontować w szafie pochłaniacz wilgoci.

Pralka i suszarka w szafie: hałas

Hałas to kolejny problem, z którym możesz się spotkać, umieszczając pralkę lub suszarkę w szafie. Stukot może być bardzo uciążliwy, gdy będziesz przebywać w tym samym pomieszczeniu, co pracujące urządzenie. Aby temu zapobiec, włączaj pralkę, gdy wychodzisz z domu lub wtedy, gdy np. akurat gotujesz coś w kuchni.

Suszarka w szafie: wywiewowa a kondensacyjna

Suszarki bębnowe dzielimy na wywiewowe oraz kondensacyjne. Suszarka wywiewowa oddziałuje na ubrania za pomocą gorącej pary, która musi wydostać się na zewnątrz za pomocą rury. Ten rodzaj suszarki niezbyt nadaje się do szafy.

Natomiast suszarka kondensacyjna suszy ubrania za pomocą schłodzonej pary. Jest nieco droższa i głośniejsza, jednak znacznie wygodniejsza w użytkowaniu. Możesz bez problemu umieścić ją w garderobie.

Autorka: Olga Wacholc