Data publikacji:

Jak działa pralka z wymiennymi łożyskami? Czy warto ją kupić?

Pralka to niezaprzeczalnie jeden z najważniejszych sprzętów wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez pralki, która dba o czystość ubrań i innych tekstyliów, dlatego jej wybór powinien być przemyślany.
pralka z wymiennymi łożyskami
Jaką pralkę kupić? Obecnie na rynku znaleźć można niezliczoną ilość modeli pralek od różnych producentów, które cieszą się dużą popularnością i dobrymi opiniami swoich użytkowników. Pamiętając o tym, że zazwyczaj pralka to sprzęt wykorzystywany stosunkowo często, warto wybrać taką, która z powodzeniem zyska miano wieloletniej inwestycji.
Dostępne na rynku pralki można sklasyfikować na dwie podstawowe kategorie – modele z wymiennymi łożyskami oraz te, których łożyska nie podlegają wymianie. Dlaczego warto zdecydować się na pralki, których łożyska można wymienić, jak dbać o łożyska w swojej pralce, czy można samodzielnie wymienić łożyska oraz które z dostępnych na rynku pralek mają funkcję wymiany tych elementów? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, warto zapoznać się z artykułem poniżej.

Wymienne łożyska w pralce – dlaczego wielu producentów nie decyduje się na ten krok?

Chociaż pralka z wymiennymi łożyskami to atrakcyjny model, ponieważ możliwość wymiany łożysk z pewnością zwiększa komfort jej użytkowania oraz wydłuża jej żywotność, to wciąż wielu producentów nie decyduje się na stworzenie takich sprzętów.
Takie rozwiązania, mimo że są najlepszą opcją dla użytkowników, nie są preferowanym rozwiązaniem przez wielu producentów pralek. Powód takiego postępowania jest prosty i oczywisty, ponieważ właściciele marek produkujących pralki chcą, aby w sytuacji awarii łożyska w pralce użytkownicy zdecydowali się na zakup nowego modelu zamiast naprawy i wymiany wadliwych części.
Pralka to sprzęt, który składa się z wielu elementów, dlatego często trudno stwierdzić, który z nich uległ zepsuciu. To często prowadzi do tego, że klienci decydują się na zakup nowego modelu zamiast naprawy posiadanej pralki.

Wymienne łożyska w pralce – jak o nie dbać?

Aby duża czy mała pralka automatyczna działa sprawnie i dawała zadowalające efekty, niezbędne jest kontrolowanie jej stanu technicznego oraz regularne dbanie o jej wszystkie części. Łożyska w pralce często ulegają uszkodzeniu, dlatego warto wiedzieć, jak w prawidłowy sposób o nie dbać.
Najważniejszym etapem jest poziomowanie pralki, ponieważ jej położenie ma duży wpływ na działanie. Pralka musi być ustawiona na równej i płaskiej powierzchni, dlatego do jej ustawienia warto wykorzystać poziomicę. Do regulowania pozycji pralki służą nóżki, które można dokręcać lub odkręcać.
Aby pralka służyła przez długi czas, warto także zrezygnować z największej mocy wirowania, co z pewnością wpłynie na wydłużenie jej żywotności oraz stan łożysk. Łożyska w pralce to element, który jest podatny na zużycie, dlatego warto uruchamiać pralkę jedynie wtedy, gdy jest zapełniona w odpowiedniej ilości. Częste włączanie pełnego programu prania dla kilku rzeczy jest nie tylko mało ekonomiczne, ale także może mieć negatywny wpływ na stan łożysk.

Wymiana łożyska w pralce – czy się opłaca?

Zepsuta pralka to zmora wielu osób, dlatego w takiej sytuacji często pojawia się pytanie, czy warto wymienić łożyska w pralce. Kupno nowej pralki to spory koszt, dlatego wielu użytkowników decyduje się na naprawę posiadanego modelu, jednak czy taka naprawa jest opłacalna?
Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to, czy lepiej postawić na naprawę, czy wymianę, zależy od wielu czynników. W przypadku pralki eksploatowanej często i przez wiele lat, która ma wyraźne oznaki naturalnego zużycia, warto zastanowić się, czy zepsute łożyska nie są jedynie początkiem dalszych usterek.
W przypadku gdy posiadana pralka jest stosunkowo nowa i jej stan techniczny nie wskazuje na ryzyko pojawienia się kolejnych usterek, wymiana łożyska jest najlepszym rozwiązaniem. Dobre pralki renomowanych producentów często nie są tanie, dlatego warto zdecydować się na opcję wymiany łożyska.

Samodzielna wymiana łożyska w pralce – czy jest możliwa?

Wymiana łożyska w pralce wymaga pewnych umiejętności oraz znajomości budowy takiego sprzętu, dlatego osoby, które nie są zaznajomione z tego typu sprzętem, mogą zdecydować się na pomoc fachowca.
Jak prawidłowo powinno przebiegać wymienienie łożyska w pralce? Plan działania można przedstawić w kilku punktach. Pierwszym krokiem powinno być ostrożne i uważne zdemontowanie całej obudowy pralki oraz odłączenie wszystkich przewodów elektrycznych od źródła zasilania. Następnie należy przystąpić do demontażu bębna oraz wanny. Wanna umieszczana w pralce składa się z dwóch połączonych ze sobą elementów, dlatego ich rozdzielenie wymaga przecięcia w odpowiednim miejscu.
Po demontażu bębna można przystąpić do wymiany wadliwych łożysk, jednak pierwszym krokiem w tej części powinno być określenie ich rozmiaru. Łożyska w dobrym rozmiarze należy umieścić w metalowej tulei, którą warto potraktować płynem typu WD-40, co znacząco zmniejszy tarcie.
Po wymianie łożyska należy ponownie złożyć obie części wanny. Można to zrobić, wykorzystując mocny klej oraz śruby. Przed umieszczeniem tej części wewnątrz pralki warto odczekać kilka godzin, aby klej całkowicie zasechł. Po złożeniu pralki warto wykonać szybkie pranie, które pozwoli ocenić jej działanie oraz szczelność.

Pralka z wymiennymi łożyskami – najnowsze polecane modele

Na rynku dostępna jest niezliczona ilość pralek z funkcją wymiany łożysk, dlatego każdy z pewnością znajdzie model idealny dla siebie. Które pralki popularnych producentów mają wymienne łożyska? Wymienne łożyska mają wszystkie pralki marek Amica, LG, Samsung, Miele, Kernau, Sharp oraz wybrane modele marki Bosch.
Polecane pralki to modele takie jak Amica TAW6103LSW, Amica TAW6122LSW, Amica TAWD6102LCW. Marka Bosch proponuje takie modele jak Bosch WLT24440PL, Bosch WAN2406GPL, Bosch WAN2426GPL. Z kolei najbardziej popularne modele z wymiennymi łożyskami marki LG to G F0J5QN3W, LG F2J5WN3W oraz LG F0J5NN3W. 
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!