Data publikacji:

Jak urządzić pralnię w domu?

Domowa łazienka może być przyjemnym i komfortowym miejscem. Trudno jednak o błogi relaks w wannie, gdy dookoła pałętają się brudne ubrania oraz chemia do prania. A gdyby tak zdecydować się na osobną pralnię? Wyjaśniamy, jak urządzić pralnię w domu oraz w jaki sposób wygospodarować na nią miejsce.

pralnia w domu

Dlaczego warto zdecydować się na osobną pralnię?

Przyjęło się, że miejsce pralki jest w łazience. Takie rozwiązanie jest wygodne, bowiem jest to pomieszczenie, w którym i tak znajduje się źródło wody oraz odpływ. Pralka ląduje w łazience również dlatego, że w niewielkich mieszkaniach trudno znaleźć dla niej inne sensowne miejsce. Zupełnie inaczej jest w domu jednorodzinnym, gdzie można zaplanować osobną pralnię na poddaszu, w piwnicy lub obok łazienki.

Powodów, dla których warto zaaranżować pralnię oddzieloną od łazienki, jest wiele. Przede wszystkim zyska na tym sama łazienka. Urządzenie łazienki, w którą nie musisz wkomponowywać pralki, suszarki i kubła na pranie, jest znacznie łatwiejsze. Zyskasz przestrzeń na przyjemne kąpiele w wannie, wymarzoną kabinę prysznicową lub wygodne miejsce do pielęgnacji ciała i twarzy. Najpiękniejsze projekty łazienek to te, w których nie ma pralki ani suszarki. Taka łazienka staje się nie tyle pomieszczeniem gospodarczym, co pokojem spa.

Wydzielenie osobnej pralni ma też względy praktyczne. Dysponując osobnym, niedostępnym dla gości pomieszczeniem, lepiej zorganizujesz strefę prania. Nie dość, że zyskasz miejsce na pralkę oraz stojącą na niej suszarnię, to dodatkowo zainstalujesz meble do pralni. W tych zaś przechowasz nie tylko proszki, płyny do płukania i inne akcesoria do prania, ale również pozostałe detergenty. Dużo łatwiejsze będzie również gromadzenie i suszenie ubrań. Domową pralnię możesz wszak połączyć z suszarnią.

Gdzie urządzić pralnię w domu?

Miejsce na pralnię domową warto wygospodarować już na etapie domu. Podobnie jak spiżarnia rozszerza możliwości kuchni, tak pralnia rozszerza funkcje łazienki. Najwygodniej jest wtedy, gdy pralnia przylega bezpośrednio do łazienki. Rozwiązuje to problem poprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnych, ale też ułatwi domownikom przenoszenie ubrań zdjętych przed wieczorną kąpielą.

Pralnię można również wygospodarować, dzieląc inne pomieszczenia. Czasem wystarczą proste przeróbki, by wydzielić ją z dużej łazienki, ,garderoby czy kuchni. Najmniejsze pralnie mają ok. 3 m2, więc nie potrzeba wiele. Aby jednak pralnia w domu była funkcjonalna, przeznacz na jej budowę przynajmniej 6 m2. Doświadczony projektant wnętrz z pewnością znajdzie korzystne rozwiązanie. 

Jeśli jednak pralni nie uda się stworzyć na parterze, możesz ją zaaranżować na poddaszu lub w piwnicy. Ciekawym miejscem na pralnię jest nieużywana kotłownia w piwnicy. Po zamianie kotła węglowego na pompę ciepła pozostaje często dodatkowe miejsce, które aż prosi się o to, by je wykorzystać. Kotłownie budowane są w wielu przypadkach pod łazienką (ze względu na instalacje), więc możesz pokusić się nawet o wywiercenie w podłodze łazienkowej specjalnego zsypu na ubrania.

Uwaga! Pomieszczenie musi mieć sprawną i wydajną wentylację. W innym przypadku ściany szybko pokryją się grzybem.

Pralka i suszarka, czyli idealne połączenie

Standardem stały się już domach tzw. wieże pralnicze. To nazwa pralki i suszarki do ubrań połączonych w jeden słupek. Do połączenia obu urządzeń potrzebny jest jednak specjalny łącznik, który zapewni konstrukcji stabilność. Przy okazji zakryje też nóżki suszarki stojącej na pralce. Dlaczego jednak to suszarka musi znaleźć się na górze? Odpowiedź jest oczywista: suszarka jest znacznie lżejsza od pralki. Dodatkowo, po ewentualnym wycieku wody z pralki, suszarka stojąca niżej zostałaby zalana.

Kosze i regały na brudne ubrania

Prawdziwe zalety osobnej pralni wyjdą na jaw, gdy zamontujesz meble. Wbudowane w nie kosze na pranie odmienią twój system segregowania prania. Każdy rodzaj odzieży może znaleźć osobny kosz, więc przygotowywanie ubrań do prania jest wyjątkowo proste. Zaletą modułowych koszy lub regałów na pranie jest też to, że są przewiewne. Najczęściej wykonuje się je z metalowych krat lub przewiewnej siatki typu mesh. Dzięki temu mokre lub brudne ubrania nie zachodzą pleśnią i nie niszczą się w oczekiwaniu na czyszczenie.

Zlew do brudnych czynności

Obok suszarki i pralki w domowej pralni nie może braknąć zlewu na brudne czynności. W dużym zlewie wypierzesz akcesoria, których nie możesz wrzucić do pralki oraz wyczyścisz przedmioty, jakie nie powinny znaleźć się w łazienkowej umywalce. Taka strefa czyszczenia ułatwi ci chociażby czyszczenie butów, brudnych narzędzi czy wiader. Funkcja pomieszczenia gospodarczego bardzo dobrze łączy się z pralnią.

Wieszaki do suszenia ubrań

Ubrania rozwieszone na suszarkach to stały widok w większości mieszkań i domów. Ten mało schludny widok można jednak wyeliminować ze strefy codziennej. Jeśli masz odpowiednią ilość miejsca, przygotuj wieszaki i suszarki w pralni domowej. Wysięgniki przydadzą się nawet wtedy, gdy masz automatyczną suszarkę. Nie wszystkie materiały można suszyć maszynowo, więc stara dobra suszarka ze sznurkami lub prętami z pewnością się przyda. Jeśli wybierzesz model wieszany przy suficie lub montowany do ściany, ułatwisz sobie sprzątanie podłogi. Im mniej rzeczy stojących na podłodze, tym łatwiej ją odkurzać i myć.

Miejsce do prasowania

Standardowo deska do prasowania znajduje się w garderobie. To pozwala na szybkie przeprasowanie rzeczy tuż przed wyjściem z domu. Dobrym rozwiązaniem może być jednak zorganizowanie miejsca do prasowania w pralni. Ułatwi ci to prasowanie odzieży bezpośrednio po praniu, więc jeśli lubisz taki system, stwórz w pralni strefę prasowania. Oprócz deski i żelazka warto wyposażyć się w parownicę do ubrań. To szybki i skuteczny sposób na odświeżenie odzieży oraz na rozprasowanie niewielkich zagnieceń.

Strefa prania w niedużej łazience

Nie każdy może sobie pozwolić na praktyczną pralnię, to oczywiste. Ograniczeniem jest oczywiście niewielkie ilość miejsca w mieszkaniach lub małych domach. Czasem zaważają nad tym względy konstrukcyjne, które utrudniają przestawienie ścian lub przeciągnięcie instalacji wodnej. Jest jednak rozwiązanie kompromisowe, w wielu przypadkach równie wygodne – stworzenie strefy prania.

Do zabudowy pralki, suszarki i wszystkich innych akcesoriów pralniczych najlepiej nadają się długie i nieustawne łazienki. Wówczas na jednej z krótszych ścian można stworzyć dodatkową ściankę zakrywającą sprzęt, chemię do prania oraz brudne ubrania. Budowa lekkiej, przesuwnej ścianki nie jest trudna ani kosztowna. Alternatywą jest zabudowa meblowa. Jeśli zdecydujesz na gładkie fronty szafek bez klamek, meble będą niemal niewidoczne na pierwszy rzut oka. Ukrycie strefy prania to popularny i warty rozważenia trend.

Autor: Szymon Sonik