Data publikacji:

Jaki prezent dla matki chrzestnej wybrać?

Jubileusze, takie jak urodziny, a także uroczystości religijne są okazją do spotkań rodzinnych. Bez wątpienia zaprasza się na nie matkę chrzestną. Z okazji komunii, bierzmowania czy też ślubu w podziękowaniu za przybycie i troskę ofiaruje się jej niewielki podarunek. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jaki prezent dla matki chrzestnej wybrać. Dodatkowo w naszym zestawieniu znajdą się również prezenty od chrześniaka czy chrześnicy idealne na urodziny matki chrzestnej.

Dlaczego warto wybrać prezent dla matki chrzestnej z okazji ważnej uroczystości? 

Podziękowania w formie drobnych podarunków to pomysł, który przyszedł do nas z Zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych, bo choć od lat z okazji ślubu nowożeńcy przygotowywali drobną pamiątkę dla matki chrzestnej czy ojca chrzestnego, to już w przypadku innych uroczystości, jak np. komunia czy bierzmowanie, nie było to raczej praktykowane. Obecnie drobne podziękowania w imieniu dziecka przygotowuje się nawet z okazji chrztu.

Jest to wszak forma wyróżnienia tej osoby i pokazania, że jest ważna dla chrześniaka, chrześnicy czy jej rodziców. Jeśli matka chrzestna okazuje dziecku wsparcie w różnych sytuacjach i uczestniczy w jego życiu czy samych przygotowaniach do danej ceremonii, takie podziękowanie wydaje się czymś naturalnym, a przede wszystkim jest dla niej świetną i cenną pamiątką z danej uroczystości na lata. Co zatem warto podarować? Oto kilka naszych propozycji.     

Jaki prezent - podziękowanie dla matki chrzestnej wybrać z okazji komunii i bierzmowania? 

Bez wątpienia matka chrzestna ma być w założeniu wsparciem duchowym dla dziecka. Oznacza to, że oczywiście powinna go otaczać swoją modlitwą, ale i realnym wsparciem w różnych życiowych sytuacjach i trudnościach. Powinna być też obecna w ważnych dla dziecka chwilach, zwłaszcza uroczystościach związanych z wiarą, ale również tych świeckich. Dziecko za to wsparcie może podziękować, wręczając matce chrzestnej prezent. W czasie celebrowania komunii chrześniak może podarować np. drewniane eleganckie pudełko z kartą z podziękowaniami umieszczoną pod wieczkiem.

Może być na niej podziękowanie w formie wierszyka z zaznaczeniem tego, że obecność mamy chrzestnej jest dla dziecka radością i wsparciem. W takim pudełeczku mogą być umieszczone czekoladki w dekoracyjnych opakowaniach albo element duchowy, czyli obrazek z modlitwą oraz różaniec. Podobny prezent można podarować z okazji bierzmowania, oczywiście zmieni się jedynie treść podziękowania. Zamiast czekoladek czy sakramentaliów, można wręczyć np. okolicznościową biżuterię, bransoletkę albo łańcuszek z medalikiem.

Dobry prezent dla mamy chrzestnej to także ładnie zapakowane świeczki zapachowe z okolicznościowym napisem albo kubek z nadrukowanym podziękowaniem, z którego na pewno chętnie będzie piła poranną kawę. W prezencie można również podarować coś słodkiego, zwłaszcza że zwykle zamawia się bardzo wiele potraw i ciast. Zatem warto wcześniej zamówić okolicznościowe pudełka z podziękowaniem i do nich włożyć wypieki dla matki chrzestnej czy ojca chrzestnego w podziękowaniu za przybycie.

Prezent dla matki chrzestnej na ślub — co wybrać, by podziękować za lata wsparcia? 

Podziękowania w czasie wesela dla rodziców i chrzestnych to już tradycja. Najczęściej dedykowana jest im piosenka, ale po ustaniu ostatnich taktów nowożeńcy składają podziękowania i wręczają drobne prezenty. Jaki prezent dla matki chrzestnej na ślub się sprawdzi? W podziękowaniu chrześniak czy chrześnica może podarować miód z okolicznościową etykietą, a także kawę czy kolekcję herbat w ładnym opakowaniu, a do tego czekoladki również z okolicznościową etykietą. Ale podziękowanie nie musi być słodkie, może być też praktyczne i personalizowane.

Jeśli matka chrzestna prowadzi własny biznes albo pracuje w biurze, to na pewno przyda jej się pendrive, można wybrać taki w drewnianej obudowie z grawerem. Gdy chrzestna jest koneserką win, to można jej podarować ten trunek z etykietą specjalnie przygotowaną na wesele. W podziękowaniu można wręczyć także album ze zdjęciami z chrzestną, które gromadziło się przez lata. Taki prezent na pewno będzie świetną i sentymentalną pamiątką. Ciekawą opcją są również pościele, ręczniki, a ponadto dekoracyjne poduszki.

Wybieramy odpowiedni prezent dla matki chrzestnej na urodziny 

Kiedy matka chrzestna ma swoje święto i chrześniakowi czy chrześniaczce przychodzi wybrać dla niej prezent, to doskonale sprawdzi się klasyczny podarunek, np. w postaci balsamu do ciała, olejku czy soli do kąpieli i świecy zapachowej, czyli zestawu spa. Przy większym budżecie można pokusić się o oryginalny prezent, np. wspólny lot balonem czy lot szybowcem. Oczywiście sprawdzą się też prezenty typu gadżety personalizowane dla matki chrzestnej. Koszulka T-shirt z napisem „Najlepsza chrzestna na świecie” to coś miłego, a zarazem praktycznego.

Dobrym prezentem dla matki chrzestnej na urodziny może być także elegancki zestaw do wina z grawerem, nie tylko pudełko i sam trunek, ale także stojak na wina. Na pewno ponadczasowym prezentem jest zawsze biżuteria. Można wybrać bransoletkę z zawieszkami charmes albo bardziej minimalistyczną w formie rzemienia czy nitki ze szlachetnym zdobieniem ze srebra lub złota, np. symbolem nieskończoności.
Zawsze świetnym prezentem jest także duży bukiet kwiatów. Tutaj można pokusić się o coś oryginalnego, a zatem wybrać flower box z nadrukiem życzeń. Oczywiście do kwiatów warto wybrać coś słodkiego, czyli okolicznościowy tort, który będą mogli zjeść wszyscy goście. Zawsze sprawdzają się także eleganckie filiżanki czy zestawy kaw i słodkości. Prezent warto dobierać względem zainteresowań chrzestnej. Czasem świetnym podarunkiem może okazać się ciekawa książka czy płyta z muzyką albo voucher na wybrany zabieg kosmetyczny.
Jest wiele prezentów na różne okazje, które świetnie sprawdzą się dla matki chrzestnej. Oczywiście nie liczy się tu cena, a sam gest i miłe słowo. Możliwość spędzenia wspólnie czasu w miłej atmosferze jest już sama w sobie doskonałym prezentem. Mamy nadzieję, że nasza lista pomoże w dokonaniu wyboru najlepszego podarku czy podziękowania dla chrzestnej na wybraną okazję.  

Autorka: Justyna Kolorz