Data publikacji:

Prezent dla promotora: jaki prezent wybrać dla komisji? Pomysły

Okres od czerwca do września to wzmożony czas obron prac dyplomowych. Często myśli zaprząta wtedy nie tylko samo przygotowanie się do uzyskania tytułu naukowego, ale również to, co przygotować dla promotora. Co roku tysiące studentów zadaje sobie pytanie: jaki prezent dla promotora po obronie kupić? Jakie prezenty dla promotora są mile widziane, a czego lepiej unikać? Zapoznajcie się z naszym poradnikiem i wybierzcie najlepszy upominek dla komisji.
promotor

Upominek dla promotora - tak czy nie?

Często studenci zastanawiają się, czy w ogóle prezenty dla promotora są koniecznością. Oczywiście, że nie i dużo przede wszystkim zależy od uczelni, do której się uczęszcza. W niektórych bowiem miejscach dawanie upominków komisji jest uważane jako spory nietakt. Takich uczelni jest jednak niewiele i najczęściej wręcza się prezenty promotorowi.

Jeśli już zyskamy pewność, że na naszej uczelni wręcza się upominki po obronie, często pojawia się jeszcze jedna wątpliwość: czy komisji i promotorowi należy kupić takie same prezenty? Skoro wszystkie osoby mają otrzymać je w tym samym czasie, dobrą praktyką jest wręczenie ich takich samych. Jednak gdy mamy ochotę w szczególny sposób wyróżnić promotora, warto taki upominek wręczyć bez obecności pozostałych członków komisji.

Czasami też pojawia się wątpliwość, czym różni się prezent dla promotora pracy inżynierskiej, magisterskiej, licencjatu lub doktoratu i czy taki podział w ogóle istnieje? Okazuje się, że nie jest istotne, jaki tytuł naukowy zdobywamy: te same upominki można dać na obronę licencjatu, jak i doktoratu. Tak, nawet obrona doktoratu nie wymaga drogiego i skomplikowanego prezentu dla promotora.

Prezent dla promotora – czego unikać?

Istnieją natomiast rzeczy, których lepiej nie dawać jako prezent dla promotora i komisji. Jedną z nich jest na przykład alkohol. Nie ma znaczenia, jak droga jest butelka – wręczenie trunku uznawane jest jako faux pas i należy tego unikać. Prezent nie powinien być też bardzo kosztowny, żeby nie wprawiać nikogo w zakłopotanie.

Kiedy wręczyć prezent dla komisji i promotora?

Prezenty dla komisji i promotora najlepiej jest wręczać tuż po obronie pracy dyplomowej. Nigdy nie należy robić tego przed obroną – może to być uznane za próbę wpłynięcia na wynik, a nawet odebrane jako łapówkę. Jeśli decydujemy się inny prezent dla promotora niż dla reszty komisji, warto zrobić to na osobności po całym wydarzeniu.

Jaki prezent dla promotora na obronę?

Kwiaty

Bukiet kwiatów jest klasycznym podziękowaniem i sprawdzi się zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Wbrew pozorom płeć brzydsza również je lubi i z pewnością doceni taki gest od swoich studentów. Warto zdecydować się na elegancki bukiet, który doskonale będzie pasować do całego wydarzenia. W jego składzie mogą być więc róże wplecione w bukiet z innych kwiatów.

Słodycze

Tradycyjna bombonierka lub kosz ze słodkościami to również bezpieczny upominek dla komisji i promotora. Warto także zastanowić się nad bardziej prestiżową pozycją, np. w postaci belgijskich czekoladek. Z pewnością promotor doceni taki słodki upominek i zapamięta go na dłużej niż bombonierkę znanych marek.

Zestaw herbat

Dobrym pomysłem jest także zestaw różnych herbat zebranych pod postacią kosza prezentowego. Zielona herbata, tradycyjna japońska matcha, a może mieszanka herbat owocowych? Wybór jest naprawdę ogromny! Zawsze do takiego kompletu można dodatkowo dorzucić różne dodatki, dzięki którym herbata będzie smaczniejsza. Może to być na przykład syrop owocowy lub miód.

Dobra kawa i czekolada

W podobnym stylu do herbacianego jest zestaw zawierający kawę. Tutaj również warto zadbać o jej jakość i wybrać coś innego, niż na co dzień znajdziemy na półkach supermarketów. Warto całość uatrakcyjnić syropem do kawy, a także czekoladą, najlepiej ręcznie robioną lub wyprodukowaną w manufakturze. Każdy promotor i komisja docenią taki gest.
Autor: Agnieszka Ragus