Data publikacji:

Prezent na bierzmowanie. Co kupić na bierzmowanie?

Do bierzmowania, czyli sakramentu traktowanego jako dopełnienie chrztu, podchodzą nastolatkowie w wieku od 14. do 18. roku życia. Jest to uroczystość o wiele skromniejsza niż komunia święta, w związku z czym zaproszeni goście nie zawsze wiedzą, jak powinni się zachować w kwestii upominku. Czy prezenty na bierzmowanie to w ogóle dobry pomysł? Jeśli tak – to co można kupić dziewczynie, a co chłopakowi?

prezent na bierzmowanie

Prezenty na bierzmowanie – czy to dobry pomysł?

Pytanie, które nurtuje bliskich bierzmowanego brzmi zazwyczaj nie: „co kupić na bierzmowanie”, ale „czy w ogóle trzeba coś kupować”. Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta.

Wszystko zależy od zwyczajów przyjętych w danej rodzinie oraz od regionu kraju. W większości miast uznaje się, że bierzmowanie nie jest okazją, która wymaga ofiarowania podarunku. Wynika to z faktu, że młody człowiek, który przyjmuje sakrament, robi to już świadomie i w imię swojej wiary – czyli przede wszystkim dla siebie. Są jednak i takie rejony, w których z okazji bierzmowania urządza się małą uroczystość i ofiarowuje drobne prezenty.

Jeśli nie masz pewności, jak krewni osoby bierzmowanej podchodzą do kwestii podarków, najlepiej jest z nimi porozmawiać. Tym samym unikniesz sytuacji, w której tylko ty przyniesiesz upominek albo – co gorsza, tylko ty go nie przyniesiesz.

Prezent na bierzmowanie dla dziewczyny i chłopaka

Jeśli okaże się, że w dobrym tonie w twojej rodzinie jest podkreślanie wagi sakramentu upominkiem, pojawia się kolejne pytanie – co kupić dziewczynie, a jaki prezent sprawdzi się w przypadku bierzmowanego chłopaka? Otóż dobry prezent na bierzmowanie dla dziewczyny to na pewno taki, który będzie jednocześnie pełnił funkcję pamiątki. Może być to zatem bransoletka z grawerem, łańcuszek z krzyżykiem, kolczyki czy po prostu ładny, damski zegarek z małą dedykacją.

Z kolei dobry prezent na bierzmowanie dla chłopaka to biżuteria męska (np. stylowa bransoletka z dyskretnym krzyżykiem), łańcuszek akcentujący wiarę młodego człowieka albo zegarek w męskim wydaniu. Pamiętaj tylko, aby uwzględnić najnowsze trendy oraz – a może przede wszystkim – gust bierzmowanego.

Co kupić na bierzmowanie? Uniwersalne prezenty, które zawsze cieszą. Oczywiście istnieje także cała masa świetnych prezentów, które nie są przypisane do konkretnej płci. Oto, co się daje na bierzmowanie.

Pięknie oprawiona Biblia

Jak już zostało to podkreślone, bierzmowanie jest wyjątkowym sakramentem, do którego podchodzi się z większą świadomością niż w przypadku komunii świętej. Dlatego tak świetnie sprawdzi się ładnie oprawiona Biblia – będzie fantastyczną pamiątką tego wyjątkowego dnia. Jeśli nie chcesz pisać w środku Biblii, ale chcesz zostawić po sobie „ślad”, do książki włóż wyjątkową zakładkę z grawerem. Kupisz ją bez problemu np. na Ceneo.pl.

Długopis lub pióro

Dobrej jakości pióro lub długopis także stanowią świetny upominek – takie prezenty na bierzmowanie służą przez wiele lat i są piękną, trwałą pamiątką. Warto pamiętać o drobnym grawerze, np. „Marcinowi z okazji bierzmowania – ciocia Ula”.

Seria książek

Choć mówi się, że dzisiejsza młodzież jest zepsuta i tylko siedzi w smartfonach, nie jest to prawdą – wielu młodych ludzi regularnie „znika” w książkach, poszerzając swoje horyzonty i pracując nad wyobraźnią. Warto pielęgnować tę czytelniczą pasję i ofiarować młodemu człowiekowi serię książek. Może być to cykl „Czerwona Królowa” Victorii Aveyard, może być to „Pięć królestw” Brandona Mulla albo „Gregor” Suzanne Collins.

Oczywiście dobre prezenty na bierzmowanie to nie tylko serie książek, ale i pojedyncze pozycje. Te godne polecenia to „Ponad wszystko” (Nicola Yoon), „Fangirl” (Rainbow Rowell), „Iluminae” (Amie Kaufman) czy znane już doskonale „13 powodów” autorstwa Jay Asher.

Sprzęt survivalowy

Jaki prezent na bierzmowanie jest ostatnio bardzo popularny? Otóż jest to sprzęt survivalowy, który może pomóc obdarowanemu lub obdarowanej poradzić sobie w trudnych momentach na wakacjach albo po prostu na obozie przetrwania. W skład takiego zestawu powinny wchodzić np. długie krzesiwo, taktyczny długopis, wielofunkcyjne narzędzie (popularny multitool), bransoletka z gwizdkiem, krzesiwem i kompasem, kompas, koc termiczny, nóż ze składanym ostrzem, latarka LED, torba i karta przetrwania.

Uwaga! Kupując taki zestaw, zwracaj uwagę nie tylko na liczbę elementów, ale także na jakość ich wykonania. Pomogą ci w tym opinie innych kupujących, które znajdziesz na Ceneo.pl.

Gadżet, który pozwoli na rozwijanie hobby

Jeśli wciąż nie wiesz, co kupić na bierzmowanie, zastanów się nad tym, jakie hobby ma twój krewny, który niedługo ma przyjąć sakrament. Dla przykładu – jeśli interesuje się fotografią, podpytaj o aparat i dokup dedykowane etui. Jeśli kocha gry, pomyśl o specjalnym fotelu (możesz też rozważyć opcję zrzutki z innymi członkami rodziny)

Dziewczynie, która planuje być projektantką, warto ofiarować specjalne albumy o projektowaniu albo książki. Z kolei chłopakowi, który każdą wolną chwilę spędza na rowerze, z pewnością spodoba się koszulka termoaktywna albo nowy, wielofunkcyjny bidon.

Gra komputerowa

Prezentem, który może przysporzyć nieco większych trudności, jest gra komputerowa. Zanim dokonasz zakupu i ze szczęśliwą miną ofiarujesz upominek, dokładnie wypytaj osoby, które znają przyszłego obdarowanego (najlepiej z jego grupy rówieśniczej). Sugeruj się nie tyle swoim gustem i wskazówkami dotyczącymi wieku, co konkretnymi zainteresowaniami tematycznymi. Nie każdy nastolatek lubi strzelanki czy wyścigi.

Słuchawki

Młodzi ludzie często bardzo się od siebie różnią, ale łączy ich jedno – miłość do muzyki. Jeśli zatem uważasz, że wyżej opisane prezenty na bierzmowanie nie okażą się „strzałem w dziesiątkę”, to pomyśl o tej właśnie propozycji. Pamiętaj, że nie muszą być to małe słuchawki, które wkłada się do ucha. Równie dobrze możesz kupić duży, nauszny model, który zapewni najlepszą jakość dźwięku. Każdy nastolatek doceni taki prezent.

Ramka cyfrowa

Świetnym pomysłem na prezent na bierzmowanie będzie nowoczesna ramka na zdjęcia, która nie tylko pozwoli wspominać piękne chwilę, ale będzie także ozdobą pokoju nastolatka.

Sprzęt sportowy

Jeżeli masz ochotę wydać trochę więcej pieniędzy na prezenty na bierzmowanie albo planujesz „zrzutkę” z innymi członkami rodziny, to możesz też pomyśleć o sprzęcie sportowym. Nastolatki szczególnie życzliwym wzrokiem patrzą na rowery, deskorolki, łyżworolki, elektryczne hulajnogi albo hooverboardy.

Prezenty na bierzmowanie – a może tylko kartka i kwiaty?

Pamiętaj, że jeżeli sytuacja finansowa nie pozwala ci na zakup upominku z okazji bierzmowania, to wcale nie musisz go ofiarowywać. Wystarczy, że po prostu będziesz, a młodemu człowiekowi kupisz mały bukiet kwiatów i kartkę ze szczerymi życzeniami.

Autor: Robert Wojtaś