Data publikacji:

Jakie prezenty dla rodziców chrzestnych na ślub wybrać?

Ślub to nie tylko upominki dla nowożeńców, ale również dla najbliższych państwa młodych. Warto jednak pamiętać, że rodzice nie są jedynymi osobami, które powinny być obdarowane. Chociaż nie wszyscy mogą sobie z tego zdawać sprawę, równie istotni są rodzice chrzestni. Jakie prezenty dla rodziców chrzestnych na ślub warto sprawić? Ile pieniędzy na nie przeznaczyć? Co zrobić w przypadku, kiedy nie ma się za dużego kontaktu z chrzestnymi? Spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania w dalszej części tego artykułu.
prezent dla rodzicow chrzestnych na slub

Dlaczego wręcza się prezenty rodzicom chrzestnym?

Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że z okazji ślubu nowożeńcy powinni obdarować również swoich rodziców chrzestnych. Dlaczego? Podczas chrztu świętego rodzice chrzestni dostali niezwykłe wyzwanie: mieli nie tylko dbać o rozwój duchowy swojego chrzestnego dziecka, ale również pomagać przy jego wychowaniu i w razie potrzeby sprawować nad nim opiekę. I chociaż w praktyce rola rodzica chrzestnego zazwyczaj jest symboliczna, ma ona jednak duże reprezentatywne znaczenie. Zarówno matka, jak i ojciec chrzestny są obecni podczas istotnych i podniosłych wydarzeń w życiu młodego człowieka. Najpierw uczestniczą w jego chrzcie świętym, następnie są obecni podczas pierwszego przyjęcia komunii, a potem biorą udział w kolejnych przyjmowanych sakramentach. Warto zatem, aby nowożeńcy docenili obecność chrzestnych we wszystkich istotnych wydarzeniach i podziękowali im za to.

Prezent dla rodziców chrzestnych na ślub – co wybrać?

Prezenty dla rodziców chrzestnych na ślub nie muszą (a nawet nie powinny) być bardzo drogie i okazałe. Znacznie ważniejszy jest sam fakt pamiętania o chrzestnych niż wartość upominku.

Niekiedy młode pary decydują się wyłącznie na podziękowania w formie dedykowanej piosenki lub toastu oraz kilku miłych słów skierowanych w stronę chrzestnych. Przyznajemy, że takie rozwiązanie jest lepsze niż całkowite pominięcie podziękowań, jednak warto pokusić się o coś więcej niż „dziękuję”. Rodzice chrzestni z pewnością ucieszą się, jeśli dostaną chociaż drobiazg, który będzie przypominać im to radosne wydarzenie.

Prezent dla rodziców chrzestnych – nasze propozycje


Kosz ze słodyczami

Kosz ze słodyczami to jeden z najpopularniejszych wyborów, jeśli chodzi o prezenty dla rodziców chrzestnych na ślub. Nic dziwnego: dobrze się prezentuje, zawartość każdemu przypadnie do gustu, a poza tym jest tani. W wiklinowym koszu mogą znaleźć się czekolady, czekoladki, ciasteczka i cukierki. Warto wybrać słodycze, których na próżno szukać na półkach sklepowych. Mogą być one ręcznie robione w małych manufakturach lub mieć niespotykane kształty. Alternatywą dla wiklinowych koszy mogą być drewniane skrzynki.

Kosz z herbatami i dodatkami

Kosz z herbatami i dodatkami do niej to jeszcze inna wariacja kosza wiklinowego w roli prezentu dla rodziców chrzestnych na ślub. Herbaty smakowe, owocowe, rozwijane, a może z nietypowymi dodatkami? A może jakaś mało znana odmiana? Czemu nie! Do środka można również dodać miody do słodzenia, syropy smakowe i wszelkie dodatki, które mogą uprzyjemnić herbaciany rytuał.

Ramka na zdjęcia

Ramka na zdjęcia zawsze się przyda, szczególnie po uroczystości zaślubin, po której zostanie dużo pięknych fotografii. Rodzice chrzestni będą mogli włożyć tam wspólnie zrobione zdjęcie, a następnie odłożyć na półkę. Taki upominek z pewnością będzie przypominać im całe wydarzenie.

Spersonalizowane gadżety

Spersonalizowane upominki to propozycja, która sprawdzi się praktycznie zawsze. Kubki z imionami bądź inicjałami rodziców chrzestnych, podpisane skrzynki na drobiazgi, a może spersonalizowany plakat? Jedno jest pewne – taki prezent na długo zapadnie rodzicom chrzestnym w pamięć.

Komplet filiżanek

Komplet dwóch porcelanowych filiżanek wraz z łyżeczkami to z kolei inspiracja, która doskonale sprawdzi się w roli prezentu dla matki chrzestnej. Z pewnością taki upominek zostanie w pamięci obdarowanej na dłużej. Jeśli nie jest się pewnym jej gustu, warto wybrać możliwie najbardziej minimalistyczne naczynia.

Butelka wina

Butelka wina to dobry pomysł na prezent dla ojca chrzestnego, o ile oczywiście może pić alkohol. Nie ma znaczenia kolor wina, dobrze jednak zorientować się, czy obdarowywany lubi np. czerwone wytrawne. Warto, jeśli butelka zostanie umieszczona w skrzynce na wino, na której zostaną wygrawerowane podziękowania.

Prezent dla rodziców chrzestnych na ślub – czy zawsze warto go wręczać?

Zdarza się, że nowożeńcy nie utrzymują kontaktów z rodzicami chrzestnymi, jednak zostali oni zaproszeni na ślub. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy jest za co dziękować? Odpowiedź nie do końca jest taka oczywista. Najłatwiej wybrnąć z sytuacji, kiedy z żadnymi rodzicami chrzestnymi nie ma się relacji: wtedy faktycznie można pominąć podziękowania i wręczanie upominków. Taka opcja zdarza się jednak rzadko. Znacznie częściej bywa tak, że tylko z jednym rodzicem urwał się kontakt, bo np. matką chrzestną została koleżanka z pracy, z którą relacje stopniowo rozluźniały się aż do ich całkowitego rozpadu. Z pozostałymi rodzicami chrzestnymi nowożeńcy mają dobre relacje i chcieliby im podziękować. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Najlepiej będzie oficjalnie podziękować chrzestnym lub wznieść toast za ich obecność oraz wręczyć im bukiety kwiatów – bez faworyzowania żadnej z osób. Czasami młoda para ogranicza się tylko do kilku miłych słów. Jeszcze inną opcją są wyłącznie oficjalne podziękowania na weselu, a po całej uroczystości odwiedzenie chrzestnych, z którymi utrzymuje się kontakt i wręczenie im drobiazgów.
Zdjęcie: ShintarTatsianaEnvato Elements