Data publikacji:

Jak zaprogramować pilot uniwersalny?

Zdecydowana część urządzeń RTV sprzedawana jest wraz z pilotami zdalnego sterowania. Wyposażone są w nie między innymi telewizory, soundbary, odtwarzacze multimedialne, wieże stereo, zestawy kina domowego czy gramofony. Piloty pozwalają na szybką obsługę sprzętu bez potrzeby ruszania się kanapy. Niestety ze względu na rozmiary bardzo często przez przypadek można je uszkodzić, a gdy posiadamy dużo sprzętu, sprawiają problemy, gdy np. w ciemnym pokoju nie możemy zidentyfikować właściwego pilota. Z tego też powodu sporo osób sięga po urządzenia uniwersalne. W artykule radzimy, jak je zaprogramować.
TV remote controller

Czym jest i do czego służy pilot uniwersalny?

Jaki pilot do TV wybrać? Piloty uniwersalne to urządzenia potrafiące w teorii obsłużyć większość sprzętu RTV dostępnego na rynku. Są one obecne na rynku od bardzo długiego czasu, ale nigdy nie zdobyły dużej popularności, bowiem używane są w dość specyficznych sytuacjach. Po pierwsze, gdy zgubimy oryginalnego pilota/-y, albo gdy ilość pilotów w salonie zaczyna przyprawiać o ból głowy i ciągle sprawia kłopoty.
Warto pamiętać, że niektóre piloty uniwersalne dostępne na rynku pracować będą z urządzeniami tylko wybranej marki, takiej jak np. Samsung. Przed zakupem należy więc zapoznać się dokładnie z informacją producenta na temat kompatybilności urządzenia z innymi sprzętem, bowiem kwestia ta zawsze sprawia problemy wielu kupującym.
W zależności od modelu, pilot uniwersalny obsłuży równocześnie nawet osiem lub więcej urządzeń. Nieraz ma on też większy zasięg od fabrycznych urządzeń. Prawie wszystkie produkty na rynku zasilane są za pomocą standardowych baterii.

Programowanie pilota uniwersalnego

Piloty uniwersalne programujemy na dwa podstawowe sposoby.

Programowanie z pomocą tabeli z kodami

Piloty uniwersalne, które programujemy za pomocą kodów, obsługują ograniczoną liczbę urządzeń, które odpowiadają wbudowanym w nie sterownikom. Wraz z urządzeniem otrzymujemy dokument, na którym znajdziemy pełną listę kodów odpowiadających poszczególnym markom sprzętu RTV. Aby ich użyć, włączamy urządzenie, a na pilocie wciskamy równocześnie przyciski SET i TVTXT1 – gadżet odpowie, zapalając diodę. Pamiętajmy oczywiście o uprzednim włożeniu baterii.
Na aktywnym pilocie wybieramy ciąg znaków odpowiadający wybranemu kodowi z listwy, a potem wciskamy przycisk Włącz/Power. Jeżeli dioda zgasła, oznacza to, że skomunikowała się z urządzeniem i kod jest właściwy. Jeżeli tak się nie stało, sprawdźmy inny lub upewnijmy się, że został on wprowadzony prawidłowo. Na wszelki wypadek przekonajmy się też, czy wszystkie funkcje pilota działają poprawnie.

Automatyczne programowanie z wyszukiwaniem kodu

Piloty programowalne za pomocą opcji automatycznego wyszukiwania kodu porozumiewają się ze sprzętem RTV bez potrzeby ręcznego wybierania przygotowanego przez producenta ciągu znaków. Pilot tego typu ma wbudowaną bogatą bibliotekę sterowników do wielu urządzeń, ale sparowanie go może potrwać nieco dłużej.
Pierwszy krok programowania jest podobny – włączamy nasz sprzęt i aktywujemy pilot, wybierając jednocześnie SET i TVTXT1. Teraz wystarczy wielokrotnie wcisnąć przycisk Włącz/Power, aż gadżet samodzielnie znajdzie odpowiedni kod. Dowiemy się po tym, jak wyłączymy urządzenie. Ostatnim krokiem jest zapamiętanie użytego sterownika. Robimy to po wybraniu jednego z przycisków funkcyjnych, najczęściej będzie to CBL/SAT, SAT/CB, HIFI/CD/LD, TVTXT1, TVTXT2, VCR1 lub VCR2 – wszystko zależy tu od posiadanego modelu.
Zdjęcie: Envato Elements