Data publikacji:

Jaki pilot do TV wybrać? Jaki pilot jest odpowiedni do danego TV?

Piloty do telewizorów, ponieważ są bardzo często używane, są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, zniszczenie czy zgubienie. Co zrobić, gdy dojdzie do takiej sytuacji? Można zakupić pilot uniwersalny, dzięki któremu obsłużymy nie tylko telewizor, ale również pozostałe sprzęty RTV/AGD. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest pilot oryginalny, który wygląda najpewniej tak samo jak ten, który został zagubiony. To, jaki pilot do TV wybierzemy, jest w dużej mierze zależne od naszych potrzeb. Dowiedz się, jaki pilot do telewizora wybrać.
telewizor

Jaki pilot do TV wybrać?

Jaki pilot do telewizora wybrać? Uniwersalny czy oryginalny? Wszystko zależy od tego, czego dokładnie będziemy oczekiwać od pilota. Jeśli chcemy obsługiwać przy jego pomocy wyłącznie telewizor, najlepiej będzie zdecydować się na pilot oryginalny. Gdy jednak zależy nam na sięganiu po ten sam pilot niezależnie od tego, czy chcemy obsłużyć telewizor, dekoder czy DVD, trzeba zwrócić się w stronę pilotów uniwersalnych. Piloty tego rodzaju mogą obsługiwać nawet pięć urządzeń, co jest wyjątkowo praktyczne. Urządzenia dostępne są z najróżniejszymi funkcjami dodatkowymi oraz w odmiennych przedziałach cenowych, co sprawia, że każdy znajdzie odpowiedniego pilota do tv dla siebie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pilot do telewizora?

Wśród funkcji, na które warto zwrócić uwagę, wybierając piloty uniwersalne znajdują się:
  • funkcja makropoleceń – czyli zapamiętywania wybranych danych, co przyspiesza i ułatwia obsługę urządzeń.
  • zasięg – który powinien wynosić co najmniej 10 metrów. Jest to szczególnie ważne w większych domach oraz w przypadku zestawów kina domowego.
  • zasilanie – standardem są baterie AA, które znajdziemy w niemal każdym sklepie. Bardziej zaawansowane piloty są jednak zasilane na akumulatory, które można doładowywać, kiedy zachodzi taka potrzeba.
  • obecność ekranu LCD – w przypadku nieco droższych pilotów. Ekran na pilocie jest jednak bardzo wygodny i uprzyjemnia korzystanie z niego.
  • możliwość sterowania oświetleniem w okolicy telewizora – jest to wyjątkowo lubiana przez użytkowników pilotów uniwersalnych funkcja, ponieważ nie wymaga wstawania do włączników światła.
Nie bez znaczenia jest oczywiście także estetyka oraz ergonomia pilota. Urządzenie powinno dobrze leżeć w dłoni, pasować kolorystyką do telewizora oraz innych obsługiwanych urządzeń. Jeśli dom zamieszkują również małe dzieci, lepiej zrezygnować ze szklanych elementów oraz ostrych krawędzi. Każdy pilot uniwersalny trzeba odpowiednio zaprogramować przed użyciem – nie jest to trudne, jednak warto zwracać uwagę na to, czy obsługa pilota jest intuicyjna.

Zalety pilotów uniwersalnych

Jaki pilot do telewizora wybrać, jeśli chcemy obsługiwać nim różne urządzenia? Oczywiście, uniwersalny! Wśród jego głównych zalet wymienia się wygodę stosowania, możliwość posiadania podświetlanych przycisków oraz sprawienie, że urządzenia różnych marek będą ze sobą kompatybilne. Tego rodzaju piloty to także możliwość sparowania ich z aplikacją na telefon, która ułatwia zarządzanie.
Smartfony należy jednak traktować jako środek wspomagający obsługę urządzeń, a nie podstawowy, ponieważ na dłuższą metę nie jest on tak samo wygodny jak dedykowany pilot. Dużą zaletą dla osób, które często gubią pilota, jest możliwość odszukiwania go w domu przy pomocy sygnałów dźwiękowych. Piloty można programować automatycznie lub ręcznie w zależności od preferencji.

Jaki pilot do telewizora Samsung?

Jeśli jednak głównym kryterium wyboru pilota jest zastąpienie poprzedniego urządzenia oraz nieprzeznaczenie na nie dużej ilości środków, lepiej skierować swoją uwagę w stronę pilotów firmowych, kompatybilnych z posiadanym telewizorem. Jaki pilot do telewizora Samsung wybrać?
Pilot do telewizora Samsung należy dobierać na podstawie numeru seryjnego telewizora. Dzięki temu łatwo znaleźć oryginalne urządzenie, które będzie obsługiwać posiadany telewizor. W sytuacji, w której nie możemy odnaleźć dedykowanego pilota, będzie trzeba skłonić się w kierunku urządzeń zamiennych lub uniwersalnego pilota marki Samsung.
Wygodnym aspektem dotyczącym pilotów zamiennych jest to, że w przeciwieństwie do uniwersalnych, nie trzeba ich programować. Urządzenia działają niemal od razu po wyjęciu z pudełka i zamontowaniu w nich baterii. Jest to zatem świetna opcja w szczególności dla seniorów. Konieczne jest wówczas jedynie sprawdzenie przed zakupem, czy pilot posiada wszystkie potrzebne do codziennego stosowania przyciski. W specyfikacjach producentów pilotów zazwyczaj można znaleźć długą listę telewizorów, z którymi współpracuje konkretny pilot.

Jaki pilot do telewizora LG?

Jeśli pilot uległ uszkodzeniu, zgubieniu lub innym usterkom, konieczna będzie jego wymiana. Jaki pilot do telewizora LG wybrać? Piloty do telewizora LG podobnie jak w poprzednim przypadku możemy wybrać oryginalne, zamienne lub uniwersalne. Odpowiednie urządzenie bardzo łatwo znaleźć po numerze seryjnym posiadanego telewizora lub nierzadko nawet dopasowując je do siebie wyglądem. Warto jednak pamiętać, że często dwa identyczne piloty są dedykowane dwóm różnym urządzeniom, zatem w pierwszej kolejności należy sprawdzać ich kompatybilność.
Jeśli posiadany telewizor już dawno wyszedł ze sprzedaży, konieczny będzie zakup pilota uniwersalnego. Kiedy jednak zależy nam wyłącznie na obsługiwaniu telewizora, w taki sam sposób jak pilotem oryginalnym, nie trzeba inwestować w najnowsze funkcje, których obecność może windować cenę pilota nawet do 500 złotych. W tym przypadku wystarczy podstawowy pilot uniwersalny, który znajdziemy w sklepach już w granicach 30 złotych.
Zdjęcie: davidpradoperucha / Envato Elements
Autor: Karolina Grad