Data publikacji:

Jaki projektor do 500 zł wybrać?

Projektory okazują się niezwykle przydatne w wielu sytuacjach. Zazwyczaj są kojarzone ze szkołami, uczelniami lub zakładami pracy, gdzie używa się ich podczas lekcji, wykładów, szkoleń i prezentacji. Świetnie zastępują one jednak również tradycyjne monitory lub ekrany telewizorów, pozwalają cieszyć się filmami, serialami lub grami bezpośrednio na ścianie pokoju. Co więcej, uzyskiwany obraz ma przekątną dorównującą największym TV dostępnym na rynku. Wysokiej klasy projektory nie należy do tanich, nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy solidnych modeli w znacznie niższej cenie. Podpowiadamy jaki projektor do 500 złotych wybrać.
Presentation with lcd video projector

Czego oczekiwać po projektorach do 500 złotych?

Jaki projektor do domu kupić? Na początek warto podkreślić, że wybór projektorów w cenie do 500 złotych jest dość niewielki. W tej cenie nie możemy liczyć na modele znanych marek. Znajdziemy za to urządzenia mniejszych wytwórców, które często posiadają praktycznie identyczne komponenty elektroniczne i optyczne. Jeśli masz więc większy budżet, warto zainwestować w projektor do 1000 zł.
Zaznaczmy też, że od projektora z tej półki cenowej nie możemy oczekiwać cudów. Sprzęt ten nie będzie podstawą zestawu kina domowego. Z pewnością nie zaleca się też wykorzystywania go podczas organizacji dużych konferencji lub spotkań biznesowych, bowiem niska jasność wyświetlanego obrazu sprawi, że będzie on niewyraźny i zbyt ciemny z większej odległości.
Co więcej, urządzenie posiadać będzie też zazwyczaj tylko jedno lub dwa wejścia wideo, najczęściej możemy przy tym zapomnieć o łączności bezprzewodowej i konfiguracji z poziomu aplikacji mobilnej, a także innych udogodnieniach, którymi mogą pochwalić się projektory wyższej klasy.
Do czego zatem przyda się projektor do 500 złotych? Przyda się na przykład w pokoju dziecka, pozwalając mu wyświetlać ulubione filmy na ścianie i zabawę w kinie, sprawdzi się też świetnie jeżeli planujemy używać go tylko okazjonalnie np. wyświetlając zdjęcia lub filmy podczas spotkania ze znajomymi lub rodziną.
Ze względu na mniejsze rozmiary możemy odpalić go również na biwaku, działce lub przy grillu, nie martwiąc się przy tym, że przez przypadek uszkodzimy sprzęt warty wiele tysięcy złotych. Za ekran posłuży nam zwykły rozwieszony obrus lub prześcieradło. Projektor za 500 złotych to dobre rozwiązanie w małych mieszkaniach i organizowanie wieczorów filmowych z laptopa.

Na co zwracamy uwagę podczas zakupu projektora do 500?

Ze względu na niewielki wybór urządzeń w cenie do 500 złotych nie możemy specjalnie wybrzydzać, jeśli chodzi o ich możliwości techniczne. Wszystkie modele na rynku pracują w maksymalnej rozdzielczości 1080p, aby cieszyć się 4K musimy dopłacić nawet 1000 złotych.
Zazwyczaj podczas zakupu projektora zwraca się też uwagę na technologię wykonania matrycy, która odpowiada za wyświetlanie obrazu. Niestety urządzenia w cenie do 500 złotych posiadają wyłącznie modele LCD. W porównaniu z droższymi alternatywami odznaczają się one najsłabszym kontrastem oraz mało intensywnymi kolorami.
Polecany kontrast obrazu z projektora przeznaczonego do kina domowego wynosi najczęściej 3000 do 1. Niestety najlepszy sprzęt do 500 złotych może zaoferować połowę tej wartości (1500:1), stąd też nie warto używać go przy mocnym świetle (także dziennym). Nie pomaga temu także względna niska jasność lamp, która w opisywanych widełkach cenowych osiąga co najwyżej 2200 Lumenów (zaleca się, by projektory odznaczały się jasnością na poziomie 3000 Lumenów).

Polecane projektory do 500 złotych

Kruger & Matz V-Led10

Projektor w cenie do 500 złotych marki Kruger & Matz. Model wyposażony jest w prostą matrycę wyświetlającą obraz w rozdzielczości 1080p (Full HD), w rzucie o wielkości do 120 cali. Z tyłu obudowy znajdziemy port HDMI, VGA, AV oraz USB, nie zabrakło też standardowego wyjścia audio na głośniki lub słuchawki. Do zestawu dołączony został pilot. Maksymalna jasność obrazu to 2800 Lumenów.

Overmax Multipic 3.5

Projektor marki Overmax z matrycą LED, która wyświetla obraz w rozdzielczości do 1080p i w przekątnej 150 cali, przy jasności 2200 Lumenów. Producent zainstalował z tyłu obudowy dwa wejścia HDMI, a także jedno D-Sub (VGA) oraz USB. We wnętrzu zamontowany został też głośnik z subwooferem.
Sprzęt ma również moduł Wi-Fi i potrafi łączyć się z siecią, dzięki czemu możemy wykorzystać jego wbudowane funkcje smart. Z poziomu urządzenia uruchomimy popularne aplikacje streamingowe oraz YouTube’a.

Overmax Multipic 2.5

Tańsza i bardziej kompaktowa wersja poprzedniego modelu projektora marki Overmax. Urządzenia pracuje w rozdzielczości 1080p i wyposażone jest w klasyczną matrycę LCD. Maksymalne wymiary obrazu wynoszą 120 cali, a jasność 2000 Lumenów.
Na obudowie znajdziemy standardowe uchwyty do zamontowania statywu. W bocznym panelu znajdziemy gniazdo HDMI, dwa porty USB oraz wyjście audio. Dodatkowym atutem jest też wbudowany głośniczek. Producent dołącza w zestawie pilota.

Wanbo Mini XS01

Bardzo kompaktowy projektor z interesującym designem oraz obudowa w jaskrawym żółtym kolorze. Matryca LCD wyświetla obraz w rozdzielczości 1080p. Z tyłu urządzenia znajdziemy pojedyncze gniazdo HDMI, port USB, a także wyjście audio. We wnętrzu zamontowane są głośniki stereo o mocy 3 W. Projektor waży niecały kilogram i ma zaledwie 16 centymetrów szerokości i 8 centymetrów głębokości, dzięki temu z łatwością zmieści się nawet do niewielkiej torby.
Zdjęcie: Envato Elements