Data publikacji:

Przegląd najlepszych MacBooków

Firma Apple w Polsce znana jest przede wszystkim z iPodów i iPhonów. Jej znakiem rozpoznawczym jest nadgryzione jabłko oraz wysoka (jak na polskie warunki) cena. Często jednak zapominamy, że Apple produkuje także doskonałej jakości komputery — iMac oraz notebooki — nazywane MacBook. Cena oraz design nawiązują do innych produktów tego amerykańskiego producenta, jednak dysponując znacznymi środkami na zakup, warto zastanowić się także nad tą firmą. Poniżej znajdują się najciekawsze warianty „applowskich Maców”.

Najnowszy MacBook

Firma Apple nie stawia na szeroką gamę produktów. Dostępne są zaledwie trzy typy laptopów w zróżnicowanych (pod względem przekątnej ekranu, wielkości procesora oraz pamięci operacyjnej) opcjach.

Na wstępie warto zaznajomić się z najnowszym MacBookiem. Laptop Apple możemy wybrać w jednym z trzech klasycznych i eleganckich kolorów — srebrnej bieli, klasycznego złota oraz kosmicznej szarości (podobnie jak w innych produktach firmy).

Komputer jest niezwykle cienki, jego grubość to zaledwie 13,1 cm. Waga też jest zadowalająca —model ten nie waży nawet kilograma.

Pod względem technicznym komputer Apple wyposażony został w procesor dwurdzeniowy Intel Core w opcji 1,1 GHz, 1,2 GHz, a także 1,3 GHz Turbo Boost do 2,9 GHz. Wbudowana pamięć RAM jest wielkości 8 GB, natomiast flash to 512 GB. Komputer Apple ma wielokrotnie stosowany wyświetlacz Retina z dodatkowym podświetleniem LED, a także podświetlaną klawiaturę, co znacząco ułatwia pracę na Macu w nocy.

Producent przekonuje nas, że oferowany przez niego laptop Apple łączy w sobie pełnowymiarowość, z ultralekką i kompaktową formą. Apple określa go jako przyszłość notebooka.

Przemyślana konstrukcja pozwala na wciśnięcie pełnowymiarowej klawiatury w niewielką formę laptopa. Producent zastosował technologię motyla, a także powiększył przyciski, dzięki czemu klawisze stały się bardziej intuicyjne oraz czułe na dotyk.

Laptop Apple zaskakuje nas także dodatkowymi funkcjami. Firma wyposażyła go w TouchPad, który automatycznie wykrywa siłę, z jaką go naciskamy, umożliwiając tym samym realizowanie różnych czynności w jednej aplikacji. Sprawia to, że jednym kliknięciem możemy dowolnie przesuwać, przemieszczać czy też obracać wybrany element.

Komputer Apple wyróżnia się także znacznie większą baterią. Producent deklaruje, że jest ona nawet o 35% trwalsza niż w standardowych urządzeniach tego typu.

Mac powinien wytrzymać dziewięć godzin, jednak producent zastrzega, że jego wytrzymałość uzależniona jest od konfiguracji oraz sposobu użytkowania. Według kategorii efektywności elektrycznej oraz kategorii produktów z bazy danych EPA ENERGY STAR jest to najoszczędniejszy notebook na świecie (dane na dzień 5 marca 2015 roku).

Chcąc zachować funkcjonalność urządzenia bez konieczności powiększania jego formy, firma Apple wymyśliła uniwersalne wyjście — USB-C. Port ten poza standardowym połączeniem USB oferuje także możliwość ładowania i odtwarzania plików wideo, zastępując złącze HDMI i VGA.

Oczywiście, jak przystało na firmę Apple, produkt przeznaczony jest dla klientów z bardziej zasobnym portfelem. Jeśli więc dysponujemy znaczną kwotą pieniędzy, to bez problemu możemy zakupić ten MacBook. Cena to około 6300 zł.

MacBook Pro

Nieco inne parametry ma MacBook Pro. Komputer Apple jest dostępny w dwóch opcjach: dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 2,5 GHz lub dwurdzeniowy procesor Intel Core i7 2,9 GHz Turbo Boost do 3,6 GHz. Mamy też do wyboru dwa różnej wielkości dyski twarde: do 1 TB oraz półprzewodnikowy do 512 GB, a także pamięć RAM wielkości 4 lub 8 GB.

Tym razem wydajność baterii nie już tak wytrzymała, jak w poprzednim komputerze Apple. Producent deklaruje, że bez ładowania będziemy mogli z niego korzystać do siedmiu godzin (co i tak jest całkiem przyzwoitym wynikiem).

Czas pracy jest oczywiście uzależniony od sposobu użytkowania, jednak Apple przygotowało na swojej stronie wskazówki dotyczące dbałości o akumulator. Niestety notebook dostępny jest w tylko jednej wersji kolorystycznej — białego srebra.

MacBook Pro jest też zdecydowanie cięższy od poprzednika. Tym razem musimy się liczyć z wagą nieco ponad 2 kg. Jest również zdecydowanie grubszy — 2,41 cm. W modelu tym zostały zastosowane tradycyjne porty: 2 x USB, FireWire 800, Thunderbold oraz Ethernet.

Pozostałe parametry bardzo przypominają najnowszego MacBooka. Mamy tu także do czynienia z wyświetlaczem Retina (dostępnym w ekranach o przekątnej 13 lub 15 cali), technologią ForceTouch, charakterystyczną dla komputerów typu MacBook.

Cena jednak może okazać się zaporowa. Najtańszą wersję tego modelu kupimy „już” za około 6300 zł (najdroższy to wydatek rzędu 12 tysięcy zł).

Do każdego MacBooka Apple dodaje własne aplikacje: iMovie, GarageBand, Numbers, Pages, Keynote, FaceTime, Zdjęcia i wiele innych.

Samodzielnie możemy też zainstalować na swoim urządzeniu dodatkowe funkcje dostępne w serwisie Apple. Producent podkreśla także usprawnienie przez system OS X El Capitan, który ma za zadanie czuwać nad wszystkimi procesami zachodzącymi w notebooku.

Air MacBook — cena do przełknięcia?

Ostatnim modelem w przeglądzie najlepszych laptopów Apple jest MacBook Air. Cechuje go największa wytrzymałość baterii, według danych producenta jest to 12 godzin (w modelu 13-calowym).

Co ciekawe, komputer ten może wytrzymać w stanie gotowości nawet 30 dni (zgodnie z deklaracją producenta)!

Można powiedzieć, że urządzenie to łączy w sobie wszystkie zalety wymienionych wcześniej modeli. Jest lekki, gdyż waży nieco ponad kilogram, a jego grubość to 1,72 cm.

Wyposażony został w procesory dwurdzeniowe Intel Core i5 (1.6 GHz) oraz i7 (2,2 GHz). W tym przypadku firma Apple ponownie postarała się o sprawne działanie komputera przez dołączenie pamięci flash 512 MB. Pamięć masowa urządzenia występuje w wariantach 128 oraz 256 GB.

Ten laptop Apple bez problemu obsługuje także szybką sieć bezprzewodową Wi-Fi 802.11 ac, dzięki czemu możemy cieszyć się szybkim połączeniem z internetem oraz zdecydowanie lepszym zasięgiem.

Wśród dodatkowego wyposażenia tego modelu znajdziemy też czujnik, który automatycznie ustawia poziom jasności wyświetlacza stosownie do warunków oświetlenia. Macbook Air ma także dwa mikrofony.

Cena MacBooka Air w porównaniu z wymienionymi wcześniej modelami wydaje się też najrozsądniejsza.

Najtańsze urządzenie zakupimy już za około 4300 zł, a najdroższe to wydatek rzędu 5800 zł (zdecydowanie taniej niż najtańsza wersja poprzednich MacBooków).

Podsumowanie przeglądu MacBooków

Komputery, które znamy głównie z amerykańskich filmów, stopniowo wchodzą na nasz rynek. Ze względu na dość wysoką cenę nie są jeszcze tak popularne, jak zdecydowanie tańsi konkurenci, którzy oferują bardzo podobne rozwiązania.

Jednak decydując się na zakup MacBooka, z pewnością nie pożałujemy. Trudno tak naprawdę wybrać najlepszy model, gdyż każdy z nich ma odrębne cechy istotne dla każdego z nas.

Dobra marka, rzucający się w oczy design, ciekawe aplikacje oraz profesjonalna obsługa posprzedażowa z pewnością brzmią bardzo kusząco.

Jednak czy zwyciężą w zestawieniu z wysokimi cenami oraz pojawiającą się na horyzoncie konkurencją?

Podobne artykuły