Data publikacji:

Jaki jest najlepszy MacBook?

Firma Apple w Polsce znana jest przede wszystkim z iPadów i iPhonów. Jej znakiem rozpoznawczym jest nadgryzione jabłko oraz dość wysoka cena. Często jednak zapominamy, że Apple produkuje także doskonałej jakości komputery – iMac oraz notebooki – nazywane MacBook. Cena oraz design nawiązują do innych produktów tego amerykańskiego producenta. Niemal co roku na rynku pojawiają się nowe i udoskonalone urządzenia. Mianem „najlepszy MacBook” nazywane są więc coraz młodsze modele o stale rosnących parametrach i możliwościach. Jaki jest więc najlepszy laptop Apple? Sprawdź i wybierz najodpowiedniejszy dla siebie!

MacBook – najlepszy z najlepszych      

Jaki laptop wybrać? Czy warto postawić na MacBooka? Firma Apple słynie z dość wąskiej gamy produktów. Dostępne są zaledwie trzy główne typy laptopów w zróżnicowanych (pod względem przekątnej ekranu, wielkości procesora oraz pamięci operacyjnej) opcjach. Jednak wszystkie modele charakteryzują się niepowtarzalnym designem i dopracowaniem najdrobniejszych szczegółów, dlatego teoretycznie niewielki wybór nie stanowi tu żadnej przeszkody.
Na wstępie warto zaznajomić się z klasycznym MacBookiem. To bardzo dobry laptop od Apple, który można wybrać w jednym z trzech klasycznych i eleganckich kolorów – srebrnej bieli, klasycznego złota oraz kosmicznej szarości (podobnie jak w innych produktach firmy). Komputer jest niezwykle cienki, jego grubość to zaledwie 13,1 cm. Waga też jest zadowalająca – model ten nie waży nawet kilograma.
Pod względem technicznym komputer Apple wyposażony został w procesor dwurdzeniowy Intel Core w opcji 1,1 GHz, 1,2 GHz, a także 1,3 GHz Turbo Boost do 2,9 GHz. Wbudowana pamięć RAM jest wielkości 8 GB, natomiast flash to 512 GB. Komputer Apple ma wielokrotnie stosowany wyświetlacz Retina z dodatkowym podświetleniem LED, a także podświetlaną klawiaturę, co znacząco ułatwia pracę na Macu w nocy.
Producent przekonuje nas, że oferowany przez niego laptop Apple łączy w sobie pełnowymiarowość, z ultralekką i kompaktową formą. Apple określa go jako przyszłość notebooka.
Przemyślana konstrukcja pozwala na wciśnięcie pełnowymiarowej klawiatury w niewielką formę laptopa. Producent zastosował technologię motyla, a także powiększył przyciski, dzięki czemu klawisze stały się bardziej intuicyjne oraz czułe na dotyk.
Laptop Apple zaskakuje nas także dodatkowymi funkcjami. Firma wyposażyła go w TouchPad, który automatycznie wykrywa siłę, z jaką go naciskamy, umożliwiając tym samym realizowanie różnych czynności w jednej aplikacji. Sprawia to, że jednym kliknięciem możemy dowolnie przesuwać, przemieszczać czy też obracać wybrany element.
Komputer Apple wyróżnia się także znacznie większą baterią. Producent deklaruje, że jest ona nawet o 35% trwalsza niż w standardowych urządzeniach tego typu. Mac powinien wytrzymać dziewięć godzin, jednak producent zastrzega, że jego wytrzymałość uzależniona jest od konfiguracji oraz sposobu użytkowania. Według kategorii efektywności elektrycznej oraz kategorii produktów z bazy danych EPA ENERGY STAR jest to najoszczędniejszy notebook na świecie (dane na dzień 5 marca 2015 roku).

MacBook Pro – jeden z najlepszych laptopów od Apple

Nieco inne parametry ma MacBook Pro. Ten bardzo dobry laptop Apple jest dostępny w dwóch opcjach: dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 2,5 GHz lub dwurdzeniowy procesor Intel Core i7 2,9 GHz Turbo Boost do 3,6 GHz. Mamy też do wyboru dwa różnej wielkości dyski twarde: do 1 TB oraz półprzewodnikowy do 512 GB, a także pamięć RAM wielkości 4 lub 8 GB.
MacBook Pro jest zdecydowanie cięższy od poprzednika. Tym razem musimy się liczyć z wagą nieco ponad 2 kg. Jest również zdecydowanie grubszy — 2,41 cm. W modelu tym zostały zastosowane tradycyjne porty: 2 x USB, FireWire 800, Thunderbold oraz Ethernet. Mamy tu także do czynienia z wyświetlaczem Retina (dostępnym w ekranach o przekątnej 13 lub 15 cali), technologią ForceTouch, charakterystyczną dla komputerów typu MacBook.
Do każdego MacBooka Apple dodaje własne aplikacje: iMovie, GarageBand, Numbers, Pages, Keynote, FaceTime, Zdjęcia i wiele innych. Samodzielnie możemy też zainstalować na swoim urządzeniu dodatkowe funkcje dostępne w serwisie Apple. Producent podkreśla także usprawnienie przez system OS X El Capitan, który ma za zadanie czuwać nad wszystkimi procesami zachodzącymi w notebooku.

Air MacBook – dobra propozycja od Apple

Ostatnim modelem w przeglądzie najlepszych laptopów Apple jest MacBook Air. Cechuje go wytrzymałość baterii osiągająca 12 godzin (w modelu 13-calowym). Co ciekawe, komputer ten może wytrzymać w stanie gotowości nawet 30 dni (zgodnie z deklaracją producenta)! Można powiedzieć, że urządzenie to łączy w sobie wszystkie zalety wymienionych wcześniej modeli. Jest lekki, gdyż waży nieco ponad kilogram, a jego grubość to 1,72 cm.
Najlepszy MacBook Air wyposażony został w procesory dwurdzeniowe Intel Core i5 (1.6 GHz) oraz i7 (2,2 GHz). W tym przypadku firma Apple ponownie postarała się o sprawne działanie komputera przez dołączenie pamięci flash — 512 MB. Pamięć masowa urządzenia występuje w wariantach 128 oraz 256 GB. Ten uznawany przez wiele osób za najlepszy  laptop Apple bez problemu obsługuje także szybką sieć bezprzewodową, dzięki czemu można cieszyć się szybkim połączeniem z Internetem oraz zdecydowanie lepszym zasięgiem.
Wśród dodatkowego wyposażenia tego modelu znajdziemy też czujnik, który automatycznie ustawia poziom jasności wyświetlacza stosownie do warunków oświetlenia. Najlepszy Macbook Air ma także dwa mikrofony. Cena MacBooka Air w porównaniu z wymienionymi wcześniej modelami wydaje się też najrozsądniejsza.

MacBook Pro M2 – tegoroczny hit i najlepszy laptop Apple

W czerwcu 2022 roku na rynku pojawił się najnowszy model MacBooka z nowym czipem M2. Ta 13-calowa propozycja może pochwalić się baterią, której wytrzymałość sięga aż 20 godzin. Posiada również aktywny układ chłodzenia, dzięki czemu nawet intensywna i wielogodzinna praca odbywa się w sposób komfortowy dla użytkownika i bezpieczny dla sprzętu.
W najnowszej wersji od Apple znajduje się wyświetlacz Retina gwarantujący najlepsze warunki pracy, kamera Face Time HD i profesjonalne mikrofony studyjne o niebywałej i niewystępującej dotąd w żadnym modelu jakości.
Czip M2 (podobnie jak M1 znajdujący się w niższym modelu) pozwala skorzystać z najnowszej generacji układów scalonych Apple. Dzięki temu urządzenie jest jeszcze szybsze i bardziej energooszczędne. Wydajność tego najlepszego MacBooka jest znacznie większa dzięki wyposażeniu sprzętu w 8 rdzeni CPU. Dzięki GPU natomiast (10 rdzeni) tworzone za pomocą tego modelu obrazy odznaczają się niebywałą dotąd jakością i wyrazistością. Technologia M2 pozwala na obsługę większej ilości strumieni wideo w standardach 4K i 8K. ProRes. Zunifikowana pamięć RAM w tym urządzeniu sięga aż 24 GB.
Chcąc wybrać najlepszy macbook, model Pro M2 to zdecydowanie sprzęt, który na podium urządzeń od Apple plasuje się na samym szczycie.
Zdjęcie: vadymvdrobot / Envato Elements