Data publikacji:

Jaki laptop kupić? Poradnik przed zakupem laptopa

W dzisiejszych czasach komputery osobiste są nieodłącznym elementem dorosłych, młodzieży, ale też dzieci. To wielofunkcyjne urządzenia, które pomagają nie tylko w pracy, ale też są doskonałym sposobem na rozrywkę, kontakt ze znajomymi czy pogłębianie informacji. Często też laptopy to podstawowe i jedyne narzędzia pracy, dlatego na rynku urządzeń elektronicznych można spotkać wiele różnych modeli i wersji laptopów w kilku rozmiarach i dość dużej rozpiętości cen. Zastanawiając się, jaki laptop kupić, warto poznać dobre marki laptopów i dowiedzieć się, na co warto zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru. Jaki laptop kupić i co powinien mieć idealny laptop do pracy oraz laptop do nauki?

Najlepszy laptop – od czego zacząć poszukiwania?

Aby można było stwierdzić, że zakupiony komputer osobisty to dobry laptop, ważna jest nie tylko marka i wysokie parametry sprzętowe. Wśród urządzeń dostępnych na rynku elektronicznym można znaleźć ogromną liczbę różnych modeli, które różnią się nie tylko ceną i systemem, ale też przeznaczeniem. Inne walory będzie miał typowy laptop biznesowy, a jeszcze inne laptop do nauki. Jeszcze inne priorytety będą miały laptopy gamingowe. Podstawowym kryterium przed dokonaniem wyboru jest więc przeznaczenie produktu i to, do czego w głównej mierze będzie nam służył.
Kolejną kwestią jest budżet, jaki posiadamy w związku z zakupem sprzętu. Najlepsze laptopy będą kosztowały kilka tysięcy złotych, a czasami nawet więcej. Jednak rzadko kiedy przeciętny użytkownik notebooków będzie potrzebował na co dzień aż tak zaawansowanych parametrów. Warto też pamiętać o tym, że często najlepsze laptopy renomowanych marek nie zawsze będą najbardziej funkcjonalne i faktycznie o lepszych parametrach niż tańsze propozycje od konkurencji.

Jaki rozmiar powinien mieć dobry laptop?

Dobre laptopy to takie, którą są przede wszystkim wygodne. W przypadku gdy komputer będzie użytkowany głównie w domu, biurze lub ma służyć do nauki zdalnej czy też gier, można śmiało wybrać większe modele 15” i 16”. Jednak należy pamiętać, że też będą one zazwyczaj cięższe.
Jeżeli laptop będzie często przenoszony i użytkowany w takich miejscach jak kawiarnie czy środki transportu, dobrze jest wybrać modele o przekątnej 13”. Wiele z nich wyposażonych jest w ultracienkie ramki, dzięki czemu nawet 13-calowa propozycja będzie mieć ekran bardzo wygodny w użytkowaniu. Waga takich laptopów to często niewiele ponad kilogram, a ich kompaktowe rozmiary umożliwiają przenoszenie nawet w podręcznej torebce.
Doskonałym kompromisem będzie laptop 14”. Sprawdzi się zarówno jako dobry laptop do pracy, ale też nauki i korzystania na co dzień. Osobom, które przywiązują dużą wagę do designu i wygody, z pewnością spodobają się ultrabooki, czyli modele bardzo cienkie, których grubość to niewiele ponad 1 cm.

Jaki procesor mają polecane laptopy?

Poszukując odpowiedzi na pytanie, jaki laptop kupić, należy wziąć pod uwagę procesor. To serce każdego komputera, od którego zależeć będzie jakość, ale też tempo pracy. Dlatego odpowiedni laptop należy dopasować do głównego przeznaczenia urządzenia. W przypadku gdy poszukiwane są dobre laptopy do pracy czy laptop do nauki, z powodzeniem wystarczy sprzęt dwurdzeniowy, czterowątkowy lub czterordzeniowy. Najlepsze propozycje to zatem układ Intel Core i3, i5, AMD Ryzen 3 czy AMD Ryzen 5.
Jednak jeżeli komputer osobisty ma służyć do bardziej specjalistycznych zadań, takich jak obróbka grafiki, montaż filmów, korzystanie z zaawansowanych programów do projektowania czy nowoczesnych gier, polecane laptopy będą wyposażone w procesor sześciordzeniowy lub ośmiordzeniowy z obsługiwaniem dwunastu czy szesnastu wątków. Będą to np. laptopy z procesorem Intel Core i5, i7, i9, a także AMD Ryzen 5, 7 i 9.

Pamięć RAM i dysk – jaki laptop kupić?

Dobre laptopy do pracy, nauki, ale też innych zadań, podczas których wykonywanych będzie wiele zadań jednocześnie, to modele, których pamięć RAM wynosić będzie 8 GB. Co prawda 4 GB RAM też sobie poradzi w większości przypadków, jednak planując zakup przyszłościowy, dobrze jest wybrać w tym zakresie minimum 8 GB RAM.
Warto pamiętać o tym parametrze, przeglądając dowolny ranking laptopów. Niekiedy bardzo wysoko oceniony laptop posiada jedynie 4 GB RAM. Osoby, które poszukują dobrego laptopa do gier, powinny wybrać model z pamięcią 16 GB RAM. Zagwarantuje to płynność działania zwłaszcza najnowszych, zaawansowanych gier.
Bardzo ważną kwestią jest również dysk, zwłaszcza gdy na laptopie przechowywanych będzie dużo danych. Jest tu do wyboru kilka możliwości, z których bardzo dobrą opcją będzie laptop z dyskiem SSD. Jednak najlepsze rozwiązanie to model, w którym występuje połączenie SSD z pojemnym dyskiem HDD. Wówczas na pierwszym z nich można umieścić potrzebne programy, a na drugim multimedia i dane, które na co dzień używane będą rzadziej.
Absolutnym minimum co do wielkości dysku SSD jest 256 GB. Jeżeli to jedyny komputer i docelowo będzie się na nim znajdować dużo różnych plików, lepszą opcją będzie model z dyskiem SSD 500 GB i większym. Pod tym względem najlepsze laptopy wyposażone są w wydajne dyski SSD M.2 NVMe, które wykorzystują nowoczesne magistrale PCI-Express.

Jaką baterię powinny mieć dobre laptopy?

Nawet jeżeli wybrany zostanie najlepszy laptop pod kątem parametrów systemowych i podzespołów, nie przydadzą się one, jeśli urządzenie nie będzie wyposażone w solidną baterię. To szczególnie ważny aspekt zwłaszcza dla osób, które na laptopie planują pracować w terenie, gdzie może być problem z dostępem do prądu.
Wytrzymałość baterii zależy głównie od jej pojemności oraz podzespołów. Laptopy o bardziej zaawansowanym systemie będą zużywały więcej energii. Wpływ na szybsze rozładowywanie akumulatora będzie też miał dostęp do sieci, a także wielkość ekranu, który wymaga podświetlenia. Czas działania baterii pod tym względem można nieco wydłużyć, zmniejszając poziom jasności ekranu. Będąc w podróży, warto też włączyć tryb energooszczędny. Im większej pojemności jest zatem bateria, tym lepiej.
Doskonałą propozycją, która znacznie przewyższa nawet droższą konkurencję pod tym względem, jest model Lenovo ThinkPad T490s. Producent oferuje urządzenie, które na jednym ładowaniu jest w stanie pracować aż 15 godzin. Należy jednak pamiętać, że wszystko zależy od ilości i rodzaju wykonywanych na laptopie działań oraz ustawień komputera.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!