Data modyfikacji:

Jaki laptop 14 cali? Ranking TOP 10

Zastanawiasz się, jaki laptop 14-calowy kupić? Przygotowaliśmy dla ciebie kompleksowy poradnik, w którym wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów, a także jakie modele są godne polecenia. Zobacz, kiedy warto zdecydować się na laptop 14 cali z rankingu, oraz jaka rozdzielczość, procesor czy karta graficzna będą dobrym wyborem.
laptop 14 cali ranking

Dla kogo laptop 14-calowy będzie najlepszym wyborem?  

Laptopy 14-calowe charakteryzują się kompaktowymi wymiarami przy zachowaniu odpowiednio dużej przestrzeni roboczej. To czyni te urządzenia niezwykle wszechstronnymi. Tak naprawdę trudno sklasyfikować 14-calowe laptopy, ponieważ są one odpowiednie zarówno do nauki, rozrywki, jak i pracy biurowej. Długi czas działania na baterii powoduje, że przenośny komputer doskonale sprawdza się również w podróży.  
Wybór laptopów 14-calowych zaczynając od podstawowych modeli i kończąc na zaawansowanym laptopie do obróbki zdjęć, montowania filmów, czy tworzenia grafiki.
Niestety, ale takie urządzenie nie będzie dobrym wyborem dla gracza. Wynika to głównie z wymiarów i rozmiaru ekranu. Gracze chętniej sięgają po ekrany 15,6-calowe lub nawet 17-calowe. Dodatkowo, kompaktowa obudowa takiego sprzętu nie pozwala na zastosowanie odpowiedniej wentylacji, a to jest niezwykle ważne przy intensywnej rozgrywce. Dlatego do takich zastosowań 14-calowy laptop nie będzie dobry.  

Jaki laptop 14-calowy? Czym powinien się charakteryzować?  

Rozdzielczość

To jeden z istotniejszych parametrów, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na jakość obrazu. Najtańsze modele dysponują rozdzielczością HD (1366x768 px). Ekrany tego typu są propozycją dla mniej wymagających użytkowników. Jeżeli głównie ograniczasz się do przeglądania stron internetowych, pracy biurowej, czy okazjonalnego oglądania filmów, to takie urządzenie będzie lepsze.
Warto jednak pomyśleć o dopłacie do rozdzielczości Full HD. Większe zagęszczenie pikseli powoduje, że obraz jest znacznie ostrzejszy, a to wpływa na jakość wyświetlanych treści.  
Laptopy 14-calowe z najwyższej półki mają ekrany WQHD, które spełniają standardy 4K. Tak duża ilość pikseli powoduje, że obraz jest niezwykle szczegółowy. Jeżeli zajmujesz się obrabianiem zdjęć i filmów, to na pewno docenisz możliwość pracy z takim laptopem. Oczywiście z laptopów z wyświetlaczem 4K będą zadowoleni wymagający użytkownicy, którzy szukają idealnego modelu do oglądania filmów i seriali w najlepszej możliwej jakości.  

Przestrzeń barwna

W większości laptopów stosuje się standard sRGB, który jest w stanie wyświetlić ograniczoną ilość kolorów. Dla przeciętnego użytkownika nie ma to znaczenia, ale w przypadku wcześniej wspomnianych laptopów dla grafika, fotografów, filmowców jest inaczej.
Praca z rozmaitymi materiałami wymaga dobrego odwzorowania kolorów. Dlatego w lepszych laptopach 14-calowych mamy 100% pokrycie palety sRGB oraz Adobe RGB. Dodatkowo możemy znaleźć wsparcie dla DCI-P3, który pokrywa szerszą paletę barw.  

Powłoka ekranu

Ma za zadanie redukować  odbicia światła podczas korzystania z laptopa w mocno oświetlonym miejscu. Najpopularniejsze są laptopy z powłoką błyszczącą, która nie zawsze radzi sobie dobrze z odbijaniem słońca. Jednak do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć bardzo dobre odwzorowanie kolorów.
Z redukowaniem odblasków lepiej radzi sobie powłoka matowa, ale tutaj z kolei kolory będą mniej nasycone, co może stanowić przeszkodę dla niektórych użytkowników. Pewnym kompromisem jest powłoka antyrefleksyjna, która łączy zalety powłoki matowej oraz błyszczącej.  

Procesor

To serce każdego laptopa i jeden z elementów mających bezpośredni wpływ na płynność działania. Jaki procesor warto wybrać? W sklepach znajdziemy laptopy 14-calowe w wersji dwurdzeniowej, czterordzeniowej, sześciordzeniowej, a nawet ośmiordzeniowej.
Większa ilość rdzeni pozwoli na pracę pod wyższym obciążeniem. Wymagające programy do montowania filmów potrzebują większej mocy obliczeniowej, dlatego im więcej rdzeni tym lepiej. Dla użytkownika, który ogranicza się do podstawowych czynności na laptopie, wystarczy procesor dwurdzeniowy.  

PamięćRAM

Przy wyborze pamięci RAM zasada jest bardzo prosta. Im więcej RAM-u, tym łatwiej będzie pracować na kilku aplikacjach jednocześnie. Pamięć operacyjna pozwala również na otwieranie większej ilości kart przeglądarki, czy korzystanie z programów do obróbki zdjęć. Do optymalnej pracy potrzeba przynajmniej 4 GB pamięci RAM, choć w wielu modelach standardem jest już pojemność 8 GB.  

Karta graficzna

Podstawowe modele laptopów są wyposażone w zintegrowaną z procesorem kartę graficzną. Takie rozwiązanie jest budżetowe i do prostych gier, a także programów wystarczające.
Laptopy 14-calowe ze względu na swoje wymiary raczej nie otrzymują dedykowanych kart graficznych. Oczywiście jest kilka wyjątków, ale tutaj trzeba liczyć się już ze sporymi wydatkami. Dedykowane karty graficzne są w stanie poradzić sobie z wymagającymi zadaniami.  

Bateria

Laptopy 14-calowe spokojnie wytrzymują od 5 nawet do 15 godzin na jednym cyklu ładowania. Tutaj wszystko zależy od klasy urządzenia. Te droższe mają energooszczędne podzespoły, które lepiej radzą sobie z oszczędzaniem baterii.  

Dysk

W większości 14-calowych laptopów stosuje się półprzewodnikowe dyski SSD. Wysokie transfery danych, szybkie ładowanie programów, czy znakomita odporność na uszkodzenia. To tylko kilka zalet tych dysków. Minusem jest wysoki stosunek ceny do pojemności.
Jaki dysk SSD do laptopa wybrać? Zwykle w laptopach 14-calowych stosuje się dyski SSD o pojemności od 256 GB do 1 TB. Jeżeli taka ilość miejsca jest dla Ciebie niewystarczająca, to dobrym rozwiązaniem jest dokupienie pamięci zewnętrznej. 

Zalety i wady laptopów 14-calowych  

Jedną z największych zalet laptopów 14-calowych są kompaktowe wymiary i waga oscylująca w granicach od 1,2 kg do 1,6 kg. To sprawia, że przenośny komputer nie będzie stanowił wielkiego obciążenia w torbie.
Praca na 14-calowym laptopie jest wygodna, a sam ekran zapewnia odpowiednio dużą przestrzeń roboczą. Dostępność portów USB-C daje możliwość podłączenia zewnętrznego monitora i niezbędnych akcesoriów. To powoduje, że taki laptop sprawdzi się podczas pracy w domu.  
Co możemy zaliczyć do wad 14-calowych laptopów? Z pewnością niektórzy użytkownicy będą rozczarowani brakiem dedykowanej karty graficznej. Dla graczy tak jak pisaliśmy wcześniej jest to raczej nienajlepszy wybór. Kompaktowa obudowa nie jest w stanie pomieścić dużej ilości wentylatorów, więc w tańszych modelach może występować problem z nadmiernym przegrzewaniem.  
Laptopy 14-calowe z bardzo dobrym wyposażeniem nie należą do najtańszych. Zdarza się, że w podobnej kwocie można kupić gamingowy odpowiednik ze znacznie lepszymi podzespołami. Trzeba pamiętać, że cena wynika również z tego, że otrzymujemy lekki i poręczny sprzęt z pojemną baterią.  

Ile trzeba zapłacić za dobrego laptopa 14-calowego?  

Ceny laptopów 14-calowych zaczynają się od około 2 tys. złotych i mogą sięgać nawet 12 tys. złotych. Wszystko jest uzależnione od specyfikacji. Dla użytkownika, który ogranicza się do wykonywania prostych czynności model za 2-3 tys. złotych będzie wystarczający. Laptopy z wyższej półki cenowej są dedykowane dla wymagających osób.  

Laptop 14 cali. Ranking TOP10

Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.