Data modyfikacji:

Jaki laptop dla dziecka wybrać?

W obecnych czasach elektronika jest ważnym elementem codziennego funkcjonowania. Widać to tym mocniej w świetle coraz popularniejszego home office i nauki zdalnej. Laptop to, zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego, możliwość uczenia się, wyszukiwania ciekawych informacji i różnych rozrywek, na przykład w postaci gier. Osobisty komputer umożliwia dziecku zgłębianie interesujących go tematów, zdobywanie nowych doświadczeń i rozwijanie zdolności takich jak zręczność, myślenie logiczne czy abstrakcyjne. Nie warto odcinać młodych ludzi od elektroniki i internetu. Warto natomiast zainteresować się, jakie laptopy dla dzieci będą odpowiednie, na co zwrócić uwagę przy wyborze i na jakie rzeczy należy uważać.
laptop dla dziecka

Kiedy kupić dziecku pierwszy laptop?

Wiele zależy od indywidualnych potrzeb dziecka, dlatego nie ma na to pytanie jednej uniwersalnej odpowiedzi. Część dzieci już w wieku kilku lat zapragnie posiadać własny sprzęt, innym wystarczy korzystanie od czasu do czasu z urządzenia rodzica czy rodzeństwa. Warto jednak wsłuchać się w potrzeby swojej pociechy i umożliwić jej naukę i zabawę z pomocą elektroniki, szczególnie w czasie pandemii.

Nowe technologie otaczają nas nieustannie z każdej strony i warto uczyć dziecko, jak bezpiecznie z nich korzystać. Uznaje się, że optymalną porą na zakup laptopa jest wiek około 7 lat. Wtedy właśnie dziecko zaczyna swoją przygodę ze szkołą.

Posiadanie własnego laptopa i dostępu do internetu to dla dziecka możliwość zdobywania wiedzy, poszerzania horyzontów i być może odnalezienia swojej pasji. Internet jest nieskończonym źródłem informacji, a laptop umożliwia dostęp do nich. Rolą rodzica będzie rozbudzenie ciekawości dziecka oraz pokazanie mu, jak korzystać z tych narzędzi, aby się rozwijać, a także wspólne ustalenie czasu i zasad przebywania przed ekranem.

Warto pamiętać, że nauczenie dziecka w młodym wieku tego, jak bezpiecznie używać internetu, w przyszłości sprawi, że będzie potrafiło rozsądnie i ostrożnie się po nim poruszać, dzięki czemu uniknie wielu niebezpieczeństw.

Jaki laptop dla dziecka? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Dziecko, które dopiero poznaje świat elektroniki i internetu, a także takie, które jest w nim stosunkowo niedługo, nie mają szczególnych wymagań. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne specyfikacje, aby sprzęt służył jak najlepiej przez kilka lat. Co więc powinny mieć laptopy dla dzieci? Jaki laptop do szkoły wybrać?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pamięć RAM. Oczywiście, im więcej, tym płynniej sprzęt działa. Podejmując decyzję, jaki laptop dla dziecka wybrać, nie warto wybierać urządzeń z tym parametrem niższym niż 4 GB, aby mieć pewność, że wszystko będzie działać poprawnie, a programy do nauki zdalnej nie sprawią kłopotów.

Innym bardzo istotnym kryterium jest rozmiar matrycy. Choć mogłoby się wydawać, że laptop dla dziecka powinien mieć niewielkie gabaryty, ekran poniżej 15,6 cala zmusza oczy do dodatkowego wysiłku, co może okazać się dla rozwoju wzroku młodego człowieka niekorzystne.

Standardowe przekątne wyświetlacza zapewniają także odpowiedni rozmiar czcionek oraz grafik, dzięki czemu korzystanie z laptopa jest wygodne. Warto także zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest obudowa laptopa dla dziecka. Przypadkowe zniszczenia nie są niczym rzadkim, nawet jeśli młody człowiek należycie dba o swoje rzeczy. Najbardziej trwałym rozwiązaniem jest obudowa aluminiowa.

Warto również rozejrzeć się za laptopem z odpowiednią klawiaturą. Wygodne, pełnowymiarowe klawisze zapewnią komfort użytkowania, a dodatkowa wodoodporność zabezpieczy elektroniczne wnętrze przed wilgocią.

Jaki laptop będzie najlepszy do nauki?

Laptop do nauki dla dzieci nie musi być szalenie wydajnym urządzeniem. Powinien jednak być szybki, odpowiednio duży i posiadać pełnowymiarowe, wygodne klawisze, aby zapewnić dziecku komfort i ergonomię pracy. Warto także zdecydować się na laptop dla dziecka z napędem optycznym, umożliwiającym otwieranie płyt CD i DVD. Choć jest to rozwiązanie coraz rzadziej spotykane, ze względu na dążenie do smuklejszej i lżejszej konstrukcji, może okazać się bardzo przydatne. Wiele gier edukacyjnych i programów do nauki wciąż jest dystrybuowane w tej formie.

Zastanawiając się, jaki laptop dla dziecka wybrać, należy zwrócić uwagę na odpowiednią matrycę. Wybór między błyszczącą a matową zależy w dużej mierze od miejsca użytkowania urządzenia. W przypadku, gdy laptop będzie używany głównie w domowym zaciszu, sprawdzi się matryca błyszcząca, zapewniająca dobry kontrast kolorów i wyrazisty obraz. Jeśli jednak dziecko będzie ze swoim laptopem przebywało w jasnych pomieszczeniach, gdzie przebijają się promienie słoneczne, lepszym wyjściem będzie matryca matowa, która nie odbija światła.

Jeśli dziecko będzie nosiło swój laptop do szkoły lub na zajęcia dodatkowe, dużym plusem będzie niewielka waga urządzenia, która nie wpłynie negatywie na ciężar plecaka i obciążenie kręgosłupa.

Jaki laptop będzie najlepszy do gier?

Gry komputerowe, choć wciąż często padają ofiarami dotkliwej krytyki, mogą stanowić istotny element dziecięcego rozwoju. Stymulują umysł i rozwój umiejętności takich jak zręczność, przewidywanie konsekwencji, myślenie logiczne, strategiczne i abstrakcyjne.

Warto także pamiętać o rosnącej popularności e-sportu i cyklicznie odbywających się zawodach w tej dziedzinie. Jaki laptop dla dzieci będzie najlepszy do gier? Przede wszystkim warto postawić na dedykowaną kartę graficzną, która zapewni wrażenia wizualne na wysokim poziomie. Konieczny będzie również wydajny procesor.

Laptop do nauki powinien posiadać, co najmniej 2 rdzenie, dzięki temu będzie działał płynniej. Komfort użytkowania zwiększy także obecność ekranu w rozdzielczości Full HD, która wpłynie nie tylko na komfort grania, ale także ułatwi naukę i czerpanie wiedzy z grafik oraz obrazów prezentowanych na lekcjach.

Bezpieczeństwo dzieci

Bezpieczeństwo dzieci w internecie jest niezwykle istotne. Z pewnością każdy rodzic obawia się o swoją pociechę. Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, warto skorzystać z programów rodzicielskich blokujących dostęp do nieodpowiednich treści.

Ryzykowne sytuacje są możliwe do uniknięcia właśnie dzięki zakupowi nowego sprzętu, specjalnie dla konkretnego dziecka. Dostęp do laptopa osoby dorosłej albo starszego rodzeństwa niesie ze sobą ryzyko trafienia na strony i programy niedostosowane do wieku.

Warto nauczyć dziecko, w jakich warunkach, przy jakim oświetleniu i w jakiej pozycji powinno korzystać z laptopa. Ochrona oczu oraz kręgosłupa pociechy jest bardzo istotna, a wyrobienie w młodym wieku dobrych nawyków związanych z pracą przed ekranem może zaprocentować w przyszłości.
Zdjęcie: seventyfourimages / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!