Data modyfikacji:

Jaki laptop do 2500 złotych wybrać?

Laptop do 2500 złotych to doskonały wybór dla większości użytkowników, poszukujących dobrych podzespołów w kompaktowej obudowie. Najlepsze laptopy do 2500 zł znakomicie sprawdzą się przy korzystaniu z prostych programów czy podczas przeglądania internetu. Podpowiadam, na co zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie modele są warte uwagi. Zobacz ranking laptopów do 2500.
laptop do 2500

Laptop do 2500 złotych. Dla kogo będzie dobrym wyborem?  

Laptopy do 2500 złotych mają wyposażenie pozwalające na komfortowe użytkowanie. Takie urządzenia są bardzo chętnie wybierane przez studentów, głównie ze względu na bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Oglądanie filmów, przeglądanie internetu, a także komunikowanie ze znajomymi - w takich sytuacjach laptop za 2500 złotych sprawdzi się najlepiej. Tego typu urządzenia są chętnie wykorzystywane w biurach. Specyfikacja pozwala na uruchamianie programów biurowych takich jak chociażby pakiet Office.

Jak wybrać najlepsze laptopy do 2500? Ważne parametry 

Wielkość ekranu  

Poszukiwania nowego laptopa do 2500 złotych należy zacząć od określenia wielkości ekranu. Najpopularniejsze są niezmiennie laptopy 15,6-calowe, które dużą przestrzeń roboczą w stosunkowo kompaktowej obudowie.
W tym segmencie cenowym znajdziemy również laptopy 14-calowe. To dobry wybór dla użytkowników często przemieszczających się ze swoim sprzętem. Podróżowanie, służbowe spotkania, czy wyjście na uczelnię, to sytuacje, w których laptop z ekranem 14 cali spisze się najlepiej.
Trzecią grupę stanowią laptopy 17,3-calowe, jednak ten rozmiar powoli odchodzi w zapomnienie. Mimo że przestrzeń robocza jest wyraźnie większa, to użytkownicy rezygnują z zakupu ze względu na masywną i ciężką obudowę.  

Rozdzielczość

Rozdzielczość ekranu ma bezpośredni wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Standardem w laptopach do 2500 złotych jest rozdzielczość Full HD, czyli 1920x1080 px. Duże zagęszczenie pikseli ma wpływ na ostry i czytelny obraz.
W niektórych modelach laptopów stosowana jest rozdzielczość HD, jednak różnice w jakości są widoczne już na pierwszy rzut oka. Dopłata do laptopa Full HD nie jest ogromna, dlatego warto postawić na lepsze parametry. 

Powłoka ekranu  

Ekrany laptopów występują w trzech wersjach. Powłoka matowa redukuje odbijające światło, przez co widoczność w pełnym słońcu jest zdecydowanie lepsza. Minusem jest nieco gorsze odwzorowanie kolorów.
Powłoka błyszcząca na tym polu radzi sobie zdecydowanie lepiej, ponieważ przepuszcza większą ilość światła. Wadą tego rozwiązania jest słaba widoczność w pełnym słońcu. Kompromisem jest powłoka antyrefleksyjna, która łączy cechy ekranów błyszczących i matowych. Odbijanie światła oraz odwzorowanie kolorów stoją na wysokim poziomie.  

Procesor  

Jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. To między innymi ten parametr ma wpływ na wydajność całego urządzenia. Warto więc wybrać jak najlepszy procesor. W laptopach do 2500 złotych nie można spodziewać się obecności topowych jednostek. Producenci zwykle stosują dwurdzeniowe lub czterordzeniowe jednostki. Do najpopularniejszych można zaliczyć Intel Core i3, Intel Core i5, AMD Ryzen 3 czy AMD Ryzen 5.  

Pamięć RAM

Jak dobrać RAM do laptopa? Jeśli chcesz bez problemu korzystać z programów, a także otwierać kilka kart przeglądarki jednocześnie, to w laptopie do 2500 złotych powinno znaleźć się przynajmniej 4 GB pamięci RAM. Optymalną wartością jest 8 GB pamięci RAM, które pozwala na komfortowe korzystanie z komputera bez obawy, że w najmniej spodziewanym momencie zabraknie pamięci.  

Dysk

Laptopy w segmencie do 2500 złotych wciąż są oferowane w wersji z dyskiem HDD. Jeśli zależy ci na dużej ilości miejsca do przechowywania ważnych plików, to będzie dobry wybór.
Użytkownicy ceniący sobie szybszą pracę urządzenia sięgną chętniej po laptopa z dyskiem SSD. Wysokie transfery danych wpływają na krótszy czas ładowania systemu operacyjnego, a także gier. Pojemność zwykle wynosi od 256 GB do 512 GB. Różnice w działaniu laptopa są widoczne!

Karta graficzna  

Laptopy do 2500 złotych mają zintegrowaną kartę graficzną. Do codziennego użytkowania jest to wystarczające, jednak gracze mogą nie być zadowoleni głównie ze względu na słabą wydajność. Jeśli zależy ci na odpalaniu najnowszych tytułów, to musisz rozważyć zakup trochę droższego modelu.  

Bateria 

Czas pracy w laptopach do 2500 złotych można określić jako niezły. Przeciętny model wytrzymuje około 4-5 godzin bez konieczności sięgania po ładowarkę. Im większa pojemność, tym dłużej laptop będzie mógł działać.  

Złącza  

Dostępność odpowiednich portów jest niezwykle istotna. Laptopy mają najczęściej dwa złącza USB typu A, jedno złącze USB typu C, a także port HDMI. W niektórych modelach pojawia się jeszcze czytnik kart pamięci, czy wejście Ethernet. Dzięki temu do laptopa bez problemu podłączysz wiele przydatnych akcesoriów.  

Waga  

Waga laptopa za około 2500 złotych wynosi mniej więcej 2 kg. Dużo zależy od tego na jaką wielkość ekranu się zdecydujesz. Urządzenia z 14-calowym wyświetlaczem są wyraźnie lżejsze i mogą ważyć poniżej 2 kg.  

Ranking laptopów do 2500 

Wiesz już, jak wybierać najlepszy laptop do 2500. Pora teraz przyjrzeć się popularnym modelom.

Laptop gamingowy do 2500 zł. Czy jest możliwy do kupienia taki sprzęt?  

Laptop za 2500 złotych raczej będzie wyborem dla początkującego gracza, który nie uruchamia wymagających graficznie tytułów. Proste gry będą działały płynnie. Głównym problemem jest brak dedykowanej karty graficznej. Takie udogodnienie znajdziemy w modelach z nieco wyższej półki cenowej.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.