Data publikacji:

Przyłbica spawalnicza. Podpowiadamy, jaką kupić?

Komfortowa przyłbica spawalnicza to najważniejszy element ekwipunku spawacza. Jaki rodzaj przyłbicy kupić? Wyjaśniamy, jakie są rodzaje przyłbic spawalniczych oraz jakie parametry mają największe znaczenie.

przyłbica spawalnicza

Dobra przyłbica spawalnicza. Jaką kupić?

Dobra przyłbica spawalnicza to absolutna podstawa pracy ze spawarką. Chroni twarz przed iskrami, wysoką temperaturą oraz oślepiającym łukiem elektrycznym. Dodatkowo łuk generuje promieniowanie ultrafioletowe oraz rentgenowskie, które również może być przyczyną poparzeń. Nie można zapomnieć o szkodliwym dymie powstałym podczas spawania detali. Przed tym wszystkim musi ochronić cię maska z niewielkim wizjerem.

W czym przyłbica spawalnicza jest lepsza od klasycznej maski?

Przyłbica spawalnicz i to, jaką wybrać, jest też ważne z uwagi na komfort pracy. Wykonywanie spoin w trudno dostępnych miejscach wymaga nie lada ekwilibrystyki, dlatego trzymanie maski w dłoni na dłuższą metę jest niewygodne. Lekka i dobrze dopasowana przyłbica nie wymaga podtrzymywania, a do jej opuszczenia wystarczy ruch głową.

Ceny najlepszych przyłbic spawalniczych nie są niskie, ale jest to inwestycja we własne zdrowie. Ból pleców i szyi spowodowany niewygodną pozycją podczas spawania może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Rodzaje przyłbic spawalniczych. Jaki wybrać?

Przyłbice spawalnicze dzielą się na pasywne oraz automatyczne. Konstrukcja tych pierwszych jest znacznie prostsza. Są wyposażone w barwione szkło o stałym poziomie przyciemnienia. Ma to swoje zalety, daje bowiem całkowitą pewność, że szkło ochroni wzrok przed jarzącym się łukiem.

Przyłbice pasywne są niedrogie, ale okupione jest to niezbyt wygodnym użytkowaniem. Aby skontrolować postęp prac, przyłbicę pasywną należy każdorazowo podnosić do góry. Jeśli dopiero uczysz się spawania i nie jesteś w stanie wykonać ciągłego, równomiernego łuku, może być to dla ciebie nieco kłopotliwe.

Powyższy problem wyeliminowany jest w przyłbicach automatycznych. Mają one samościemniający się wizjer z funkcją regulacji przyciemnienia. Możliwe jest więc obserwowanie detalu przez wizjer bez unoszenia przyłbicy.

Po zajarzeniu łuku elektrycznego sensory w ułamku sekundy przyciemnią szkiełko, zapobiegając oślepieniu i uszkodzeniu wzroku. To bardzo wygodny sposób na wykonywanie długotrwałej pracy. Bezpieczeństwo przyłbicy samościemniającej w dużym stopniu uzależnione jest od jakości detektorów łuku. Im szybciej wykryją one łuk elektryczny, tym lepiej. W profesjonalnych przyłbicach można regulować opóźnienie, kąt detekcji (na wypadek pojawienia się światła na stanowisku obok) oraz próg ściemniania (umożliwia szlifowanie elementu w przyłbicy).

Jaką przyłbicę spawalniczą kupić?

Wybór przyłbicy uzależniony jest przede wszystkim od metody spawania. W zależności od prądu łuku należy dobrać stopień zaciemnienia określany w jednostkach DIN. Przyłbice pasywne dobierane są do konkretnych warunków pracy.

Większą uniwersalność dadzą przyłbice automatyczne, których ustawienia można dopasować do różnych metod, np. MIG, MMA czy TIG. Im większa rozpiętość stopni zaciemniania, tym lepiej. Przed zakupem konkretnego modelu upewnij się, że jest on dopasowany do twojej metody spawania.

Ważne parametry przyłbicy spawalniczej – na co zwrócić uwagę?

  • Klasa optyczna – informuje o jakości widzianego przez wizjer obrazu. Wizjer nie powinien zniekształcać ani zaburzać obrazu. Najwyższa klasa optyczna to 1.
  • Rozproszenie światła – parametr ten określa stopień przejrzystości i ewentualnego zanieczyszczenia produkcyjnego szkła. Najwyższa klasa to 1.
  • Liczba czujników – optyczne i elektromagnetyczne czujniki dbają o jak najszybsze wykrycie łuku elektrycznego. W tańszych modelach znajdziesz dwa czujniki, ale w nieco droższych przyłbicach montuje się 3 lub 4 detektory. Jeden czujnik może być zbyt zawodny.
  • Odwzorowanie barw – dzięki możliwości obserwowania kolorów spawacz może łatwiej ocenić jakość spoiny.
  • Kąt przepuszczalności światła – czystość widoku powinna być równomierna pod różnymi kątami. Najwyższa ocena według normy EN 379 to 1.
  • Pole widzenia – większe pole widzenia znacznie poprawia komfort pracy. Duże wizjery dostępne są w droższych modelach przyłbic.
  • Różnice w przepuszczalności światła – jest to rozpiętość pomiędzy maksymalnym i minimalnym ściemnieniem soczewki.

Czujniki optyczne vs. elektromagnetyczne – różnice

Jak to się dzieje, że wizjer przyłbicy samoczynnie się ściemnia? To zasługa aktywacji czujników optycznych lub elektromagnetycznych, spotykanych w droższych przyłbicach. Czujniki elektromagnetyczne w odróżnieniu od optycznych nie reagują na zapalenie się łuku, a na zmianę przebiegu linii sił pola elektromagnetycznego. Są dzięki temu szybsze, bardziej precyzyjne i mniej narażone na zakłócenia.

Przyłbica spawalnicza z nawiewem powietrza

Praca w ciasnym oraz słabo wentylowanym pomieszczeniu wymaga dodatkowej ochrony dróg oddechowych. Jest to możliwe dzięki przyłbicy spawalniczej z nawiewem powietrza. Chroni ona płuca przed szkodliwymi pyłami oraz oparami powstałymi podczas spawania, zwłaszcza stali nierdzewnej i aluminium.

Za ochronę dróg oddechowych odpowiadają wymienne filtry przeciwpyłowe. Zastosowanie przyłbicy z nawiewem powietrza znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę, pylicę lub raka płuc. Ważną zaletą nawiewu jest też zmniejszenie odczucia gorąca podczas prac.

Autor: Szymon Sonik